Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Nie bądź cicho!

W poniedziałek 8 kwietnia będziemy przeżywać Dzień Świętości Życia. A prawdę, że życie jest święte i że jest darem wymagającym naszej troski zamanifestują szczecinianie podczas XI Szczecińskiego „Marszu dla Życia”, który odbędzie się tradycyjnie w drugą niedzielę po Wielkanocy, tj. 14 kwietnia. Hasłem tegorocznego Marszu będą słowa: „Nie bądź cicho!”. O wartości każdego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci trzeba mówić głośno i odważnie. - Nie bądź cicho - reaguj, gdy wiesz, że ktoś myśli, bądź namawia do aborcji… gdy sprzedawane są środki wczesnoporonne… gdy propagowane jest in vitro… gdy pochwalana jest eutanazja… gdy zacierane są granice prawdy o człowieku… - zachęcają organizatorzy. Punktem kulminacyjnym „Marszu dla Życia” - jak zawsze - będzie Msza św. w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła i możliwość podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Duchowa Adopcja to inicjatywa, która powstała po objawieniach w Fatimie, będąca odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy, które najbardziej ranią Jej Niepokalane Serce. A takim grzechem bez wątpienia jest grzech aborcji. Pomysł modlitwy za nienarodzone a zagrożone zabiciem dziecko zrodził się w 1987 r. w duszpasterstwie akademickim Ojców Paulinów w Warszawie, natomiast na początku 1994 r. powołano do życia ogólnopolski Ruch Rozkrzewiania Duchowej Adopcji pod patronatem przeora Jasnej Góry.

W niedzielę poprzedzającą Dzień Świętości Życia - 7 kwietnia - w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej obchodzony będzie Archidiecezjalny Dzień Życia. W tym roku połączony z akcją promującą Szczeciński „Marsz dla Życia”. Promocja Marszu polegać będzie na rozdawaniu ulotek informacyjnych przed i po każdej Mszy św. we wszystkich parafiach archidiecezji. Tego dnia wierni w parafiach będą mogli podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. O godz. 20 w kościele pw. Świętego Krzyża w Szczecinie odbędzie się natomiast II Szczeciński Koncert dla Życia, podczas którego wystąpi polski raper Arkadio. Dochód z koncertu (bilet kosztuje 20 zł) zostanie przeznaczony na działalność pro-life. Patronat nad wydarzeniem objął abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Koncert poprzedzony będzie Mszą św. o godz. 18.30.

Reklama

Dzień Świętości Życia - obchodzony w Polsce od 1998 r. - to znakomita okazja do podjęcia modlitwy za tych najsłabszych, którzy nie mają głosu i są w niebezpieczeństwie, oraz do dziękczynienia za życie, którym zostaliśmy obdarowani przez Boga.

Prawdopodobnie w Dzień Świętości Życia zostanie zaprezentowany dokument bioetyczny Konferencji Episkopatu Polski opracowany pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera, stojącego na czele zespołu KEP ds. bioetycznych. Dziesięciostronicowy dokument, składający się z czterech rozdziałów, będzie dotyczył głównie problemów bioetyki genetycznej, początków ludzkiego życia, obrony małżeństwa i rodziny. Będzie też zawierał apel do polityków, aby w „procesie stanowienia prawa zajmowali zdecydowane stanowisko podmiotowe, a nie tylko przyjmowali koniunktury władz czy partii”.

2013-04-05 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu: życie rozpoczyna się od poczęcia

Najnowsze osiągnięcia nauki dowodzą jednoznacznie, że w życiu człowieka nie ma – poza chwilą poczęcia – drugiego momentu, który można by uznać za początek istnienia człowieka. Historii nie da się cofnąć, tzn. nie wolno zamykać oczu na rozwój nauki – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki do posłanki Katarzyny Lubnauer, przewodniczącej partii Nowoczesna w kontekście listu otwartego, który posłanka skierowała do Episkopatu Polski pod koniec marca br.

Przewodniczący Episkopatu w liście przesłanym 8 maja na ręce posłanki Katarzyny Lubnauer podkreślił: „Kościół katolicki, ponieważ nie jest instytucją polityczną, nigdy nie zawierał żadnego „kompromisu aborcyjnego”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

2022-11-30 21:59

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Argentyna

mundial

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

Grupa C: Polska - Argentyna 0:2 w 67. min.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję