Reklama

Niedziela Łódzka

20 lat „Niedzieli Łódzkiej”

Tygodnik dla Kościoła lokalnego

Niedziela łódzka 14/2013, str. 5, 7

[ TEMATY ]

rocznica

Niedziela

Ks. Józef Janiec

Zespół Redakcyjny „Niedzieli Łódzkiej”

Zespół Redakcyjny „Niedzieli Łódzkiej”

20 lat obecności łódzkiej edycji „Niedzieli” w archidiecezji łódzkiej to cząstka naszej najnowszej historii, ważnej nie tylko dla redaktorów i dziennikarzy, którzy na przestrzeni tego czasu tworzyli pismo, ale także dla czytelników naszej edycji. Nawet skromny jubileusz staje się wspólnym świętem redakcji i autorów oraz rzeszy czytelników. Jedni i drudzy przeżywają satysfakcję z przebytej drogi, choć nie zawsze była ona łatwa.

„Niedziela Łódzka” powstała jako pierwsza z 19 edycji diecezjalnych Tygodnika Katolickiego „Niedzieli”. „Niedziela” powstała przed II wojną światową, musiała pokonywać wiele przeszkód. Przybliża czytelnikom sprawy Kościoła oraz sprawy Polski, pragnie budzić miłość do Kościoła i ojczyzny. Ma wielu wiernych czytelników, może pochwalić się znakomitymi nazwiskami piszących w niej autorów.

Powstanie edycji

Pierwszy numer „Niedzieli Łódzkiej” ukazał się 11 kwietnia 1993 r. 15 października 1996 r. ordynariusz łódzki abp Władysław Ziółek w obecności biskupów pomocniczych Bohdana Bejze i Adama Lepy oraz redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. Ireneusza Skubisia poświęcił lokal redakcji „Niedzieli Łódzkiej”. W trakcie spotkania abp Ziółek podkreślił rolę „Niedzieli” w informowaniu społeczności katolickiej o istotnych problemach współczesnego życia i działalności Kościoła. Podkreślił, że Kościół w Łodzi wybrał tygodnik z Częstochowy nie tylko dlatego, że jest on bliski terytorialnie, ale ponieważ także merytorycznie bardzo odpowiada zadaniom Kościoła.

Zmieniali się redaktorzy naszej edycji. Pierwszym redaktorem „Niedzieli Łódzkiej” był ks. dr Eugeniusz Gieparda, następnie ks. dr Jan Wolski, po nim ks. dr hab. Marek Stępniak. W tym zadaniu wspierał ich ks. dr Konrad Krajewski, obecnie ceremoniarz papieski w Watykanie. Od 1 marca 1996 r. funkcję redaktora odpowiedzialnego pełni autor niniejszego artykułu. Funkcje redaktorów pełnili także w różnych okresach: red. Marian Miszalski, red. Elżbieta Adamczyk, ks. Janusz Szeremeta, red. Aleksandra Łuczak. Obecnie zespół redaktorski oprócz autora niniejszego artykułu stanowią: ks. Mariusz Wojturski - redaktor prowadzący oraz redaktorzy: Anna Skopińska i Henryk Tomczyk. Pracowników edycji wspiera grono publicystów, spośród których należy wymienić: Agnieszkę Sadowską, Janusza Janysta, ks. Krzysztofa Nalepę, państwa Celinę i Tadeusza Maćkowiaków (†), Jadwigę i Marka Kamińskich, Łukasza Głowackiego, Marię Niedzielę, w przeszłości Jana Sabelę, Annę Pierzyńską, Jerzego Szydę. Naszą edycję wspiera też wiele innych osób mieszkających w Łodzi oraz poza Łodzią. W historii „Niedzieli Łódzkiej” opiekowało się naszą edycją kilku redaktorów redakcji macierzystej w Częstochowie: Katarzyna Woynarowska, Ilona Kisiel, Anna Sojka, Piotr Kublicki, Marta Bilonowicz-Hutna, Ewa Oset, Anna Cichobłazińska.

Reklama

Zadania i problemy edycji

Powstanie „Niedzieli łódzkiej” zawdzięczamy decyzji abp. Władysława Ziółka oraz ks. inf. Ireneusza Skubisia. Pragnę wyrazić wdzięczność za ich stałą troskę o rozwój „Niedzieli Łódzkiej”. W jednym z apeli skierowanych do wiernych w sprawie czytelnictwa prasy katolickiej abp Władysław Ziółek pisał: „Moim Braciom i Siostrom w archidiecezji kładę na serce w szczególny sposób tygodnik zatytułowany «Niedziela», który od 1993 r. ukazuje się w edycji łódzkiej. (...) Wyrażam moje uznanie i wdzięczność wobec tych duszpasterzy i wiernych świeckich, którzy w swoich parafiach przyczyniają się skutecznie do wzrostu czytelnictwa tygodnika «Niedziela» i innych czasopism katolickich”. Ksiądz Arcybiskup dziękował także „zarówno dziennikarzom, jak i publicystom, którzy na łamach prasy katolickiej ofiarowują nam regularnie mądre i piękne słowo drukowane, będące owocem wiary i osobistych solidnych przemyśleń”. Jego zdaniem: „Dzięki łódzkiej edycji «Niedzieli» wierni archidiecezji mają regularny serwis informacyjny o Kościele łódzkim, poznają bliżej jego historię i współczesne problemy. Można najkrócej powiedzieć, że każdy numer «Niedzieli Łódzkiej» odpowiada w sposób interesujący na pytanie, co ważnego dzieje się w Kościele łódzkim. Mówi na ten temat nie tylko słowem, lecz również barwną fotografią”.

O czym pisała „Niedziela Łódzka” na przestrzeni 20 lat? Zgodnie z założeniem przedstawiała życie naszego łódzkiego Kościoła. Ukazywała ważne wydarzenia poszczególnych wspólnot, przedstawiała wypowiedzi i nauczanie Pasterzy archidiecezji, historię poszczególnych parafii. Ukazywała postaci i działalność zasłużonych kapłanów. Na łamach „Niedzieli Łódzkiej” ukazywały się artykuły o zagrożeniach wiary, komentarze do aktualnych wydarzeń. Zabierali głos wybitni kapłani, ale także świeccy w ważnych sprawach dotyczących wspólnoty. Historia naszej edycji to także pokonywanie trudności i żmudna praca w warunkach kryzysu czytelnictwa nie tylko prasy katolickiej. Jednak mimo tych trudności, kilkanaście milionów egzemplarzy naszego tygodnika, tysiące artykułów w „Niedzieli” ogólnopolskiej i w naszej edycji trafiło do rąk czytelników. Wyrażając wdzięczność naszym wiernym czytelnikom, liczymy na ich zaangażowanie i życzliwość także w przyszłości. Dziękujemy także wszystkim duszpasterzom za propagowanie naszego pisma.

2013-04-05 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

800 lat w Polsce, 90 w Proszowicach

Niedziela kielecka 50/2019, str. IV

[ TEMATY ]

rocznica

Kielce

Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego

Archiwum Siostr

W ochronce dzieci miały dobrą opiekę

W ochronce dzieci miały dobrą opiekę

Blisko sto lat temu przybyły z Krakowa do Proszowic trzy siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia. Czasy były ciężkie. Zrujnowane domy po pierwszej wojnie światowej, wszechobecna bieda, osierocone żebrzące dzieci, apatia, beznadzieja i trzy siostry, które zmieniły tę rzeczywistość, a w serca mieszkańców Proszowic wlały nadzieję, że można żyć inaczej. Ich cicha, pokorna posługa złotymi zgłoskami zapisała się w historii lokalnej społeczności.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskiej młodzieży: bądźcie „poetami pokoju”

2022-11-28 15:17

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Ojciec Święty przyjął na audiencji studentów i nauczycieli biorących udział we włoskim projekcie edukacyjnym formującym do pokoju i troski o drugiego człowieka. Jego zwieńczeniem będzie marsz z Perugii do Asyżu, na którym młodzi przedstawią wypracowane przez siebie propozycje pokojowe. Papież postawił im za wzór Jana XXIII, i jego wciąż aktualną encyklikę nt. pokoju, oraz Martina Luthera Kinga. „Bądźcie poetami pokoju” – apelował Franciszek.

Nawiązując do Asyżu, gdzie młodzi spotkają się w przyszłym roku, Papież przypomniał, że związany z tym miastem św. Franciszek wciąż inspiruje i nadal pozostaje symbolem pokoju, braterstwa i miłości do bliźnich. Wskazał, że dzisiejszy świat pilnie potrzebuje wzięcia troski za drugiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję