Reklama

Niedziela Łódzka

Święto patrona archidiecezji

Niedziela łódzka 14/2013, str. 1, 3

[ TEMATY ]

Łódź

Msza św.

Henryk Tomczyk

Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski; od lewej bp Adam Lepa, od prawej ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr

Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski; od lewej bp Adam Lepa, od prawej ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr

W uroczystość św. Józefa, patrona ludzi pracy i archidiecezji łódzkiej, w bazylice archikatedralnej modlono się o potrzebne łaski dla Kościoła łódzkiego oraz dla ludzi pracy i ich rodzin, a także dla wszystkich, którzy pracy nie mają. Dziękowano również Bogu za wybór Ojca Świętego i zanoszono prośby o to, by błogosławił i umacniał papieża Franciszka w jego posłudze Piotra dla całego Kościoła i świata.

Mszę św. z abp. Markiem Jędraszewskim koncelebrowali: bp Adam Lepa, ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr oraz kilkudziesięciu kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Świątynię wypełnili się m.in. ludzie pracy, związkowcy, przedstawiciele organizacji katolickich, klerycy, siostry zakonne, Rycerze Kolumba. Poczty sztandarowe wystawiły wielkie zakłady pracy archidiecezji i województwa łódzkiego, a także NSZZ „Solidarność”. We wspólną modlitwę za pośrednictwem Radia Niepokalanów włączyli się jego słuchacze.

Mszę św. poprzedziła krótka konferencja zatytułowana „Świadectwo wiary ludzi pracy”, którą wygłosił ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr, wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ksiądz Profesor wygłosił też homilię, w której mówił m.in. o pracy, miłości, rodzinie. Te wartości w kontekście minionego systemu tworzyły w Łodzi szczególne napięcie i dramatyczne wyzwania.

W nowym systemie ekonomicznym i politycznym znów nie jesteśmy wolni od trójmianu - rodzina, miłość, praca. Bezrobocie, które jest nie tylko złem społecznym, ale nade wszystko moralnym, wymusza emigrację, która staje się próbą dla rodziny i jej trwałości, a niejednokrotnie próbą dla wiary. To miasto w dużej mierze obumiera, gdyż brakuje sił, koncepcji, strategii dla odbudowania właściwej relacji pomiędzy miłością, rodziną i pracą. Warto zatem odczytać z Ewangelii tę prawdę, że nie można budować żadnej polityki społecznej związanej z dowartościowaniem pracy, jeżeli niszczy się równocześnie strukturę rodziny, instytucję małżeństwa, jeżeli nie szanuje się ludzkiej miłości. Tylko polityka i działanie społeczne, które troszczy się o miłość, rodzinę i pracę jest w stanie ocalić rzeczywistość człowieka, uratować jego przyszłość. Nie wolno zapomnieć, że przyszłość świata idzie przez rodzinę!

Reklama

- Gromadzimy się dziś wokół św. Józefa, oblubieńca i rzemieślnika, człowieka niezwykłej miłości i wytrwałej pracy, aby dostrzec, że mimo niesprzyjających warunków kulturowych i politycznych, potrafił on podporządkować swoją pracę rodzinie i miłości do niej - mówił ks. prof. Bortkiewicz. - Św. Józef traktował pracę nie tylko jako sposób zarobkowania, ale jako potwierdzenie swojej miłości, wierności, troskliwości. Praca była dla niego sposobem wyrażania najgłębszych relacji małżeńskich i ojcowskich. Traktował również pracę jak modlitwę, sposób na uświęcenie życia i zbawienie. Prosimy dzisiaj św. Józefa, aby pomógł nam zrozumieć sens pracy i przez nią przybliżać się do Boga, Stwórcy i Odkupiciela, uczestniczyć w Jego zbawczych zamierzeniach w stosunku do człowieka i świata. Modlimy się również za to miasto, jego mieszkańców, Kościół łódzki, jego Pasterzy i lud, aby to miasto stało się nadzieją życia dla obecnych i przyszłych pokoleń - zakończył.

Podczas liturgii abp Marek Jędraszewski wręczył Złote i Srebrne Krzyże Archidiecezji Łódzkiej, przyznawane za wybitne zasługi dla Kościoła w Łodzi. Złote Krzyże otrzymali: Władysław Ciemnicki - prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Łódzkiej, członek Rady Duszpasterskiej; Maria Mazurkiewicz - prezes dwóch kolejnych kadencji Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej i członek Rady Duszpasterskiej; s. Emiliana Stręciwilk ze Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek, która w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia posługi w bazylice archikatedralnej, a w ubiegłym przeżywała jubileusz 60-lecia ślubów zakonnych. Srebrne Krzyże otrzymali: Eugenia i Kazimierz Bednarkowie z parafii św. Judy Tadeusza w Łodzi; Stanisław Reguła z parafii św. Maksymiliana w Łodzi; Marianna Strugińska-Felczyńska z parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu - prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej i Włodzimierz Wierzbowski - prezes Rady Parafialnej w parafii Matki Boskiej Bolesnej w Łodzi.

Na zakończenie abp Marek Jędraszewski podziękował wszystkim uczestnikom Mszy św. i udzielił im pasterskiego błogosławieństwa.

2013-04-05 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do młodych: daj się poprowadzić Bogu!

[ TEMATY ]

młodzi

Łódź

abp Grzegorz Ryś

Piotr Drzewiecki

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Kulminacją dzisiejszego Spotkania Młodych „Bierz-mów-a-nie” gimnazjaliści wraz ze swoimi nauczycielami i wychowawcami wzięli udział we Mszy świętej, która odbyła się na placu przed kościołem oo. Jezuitów w Łodzi, a której przewodniczył abp Grzegorz Ryś. "Daj się poprowadzić Bogu! Spróbuj wejść w relację z Nim!" - zachęcał młodych metropolita łódzki.

Nawiązując do fragmentu dzisiejszej Ewangelii, w którym Jezus mówi o zachowaniu czystości kaznodzieja powiedział, że nie ejst prawdą iż wdziedzinie młiści Kościół posługuje się wyłącznie zakazami i nakazami. Wskazywał, że rozmowa z Bogiem o seksie nie może polegac na dociekaniach "odkąd dokąd jest grzech lekki, odkąd dokąd jest już ciężki (...) Jezus mówi – popatrz na serca. Co masz w sercu?" - zauważył metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Czy jesteśmy dobrymi rodzicami – wyniki badań Rzecznika Praw Dziecka

2022-11-30 09:32

[ TEMATY ]

rodzina

wychowanie

Karol Porwich/Niedziela

Polscy rodzice w większości akceptują swoje dzieci takimi, jakimi są, dają im poczucie bezpieczeństwa i dużą autonomię. Obdarzają zaufaniem i szanują ich indywidualność. To pozytywne wyniki ogólnopolskiego naukowego badania postaw rodzicielskich „Rodzice 2022”, zleconego przez Rzecznika Praw Dziecka. Ale są też spore wady – co czwarty rodzic w Polsce jest zbyt wymagający i surowy albo nadopiekuńczy i nieufny. Większy z tym problem mają ojcowie.

- Od relacji rodziców z ich dzieckiem zależy cały jego rozwój. Cała jego przyszłość. Dominujące postawy rodzicielskie, a także to, czy mama i tata są w nich zgodni i konsekwentni, determinują rozwój tożsamości dziecka i jego samooceny. Badania pokazały, że rodzice mają w większości właściwe postawy rodzicielskie, lecz aż co czwarty rodzic w Polsce zbyt mocno ogranicza własne dziecko – albo nadopiekuńczością i brakiem zaufania, albo zbytnimi wymaganiami i niezrozumieniem jego możliwości i potrzeb – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

CZYTAJ DALEJ

Atak hakerski w Watykanie?

2022-11-30 20:17

[ TEMATY ]

Watykan

Pixabay.com

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

We wtorek po południu kolejny raz w tym roku przerwany został dostęp do większości watykańskich strony internetowych. Jak poinformowała agencja I.Media, prawdopodobnie doszło do ataku hakerskiego.

We wczesnych godzinach popołudniowych, zablokowany został dostęp m.in. do głównej strony vatican.va, a także do strony mediów watykańskich Vatican News oraz Muzeów Watykańskich i większości witryn internetowych dykasterii Kurii Rzymskiej. O tym, że w tym czasie wykryto "anormalną aktywność" związaną z próbami dostępu do stron, poinformował w rozmowie z francuską agencją I.Media szef Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Jak dowiaduje się KAI, problem nie dotyczył jednak wszystkich internetowych zasobów Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję