Reklama

Niedziela Legnicka

Prawda o in vitro

Przedstawiciele świata nauki oraz reprezentant etyki katolickiej byli gośćmi konferencji zatytułowanej „Poznaj prawdę o in vitro”, zorganizowanej 23 marca w dwóch miejscach diecezji: w Legnicy i Jeleniej Górze

Niedziela legnicka 14/2013, str. 1-2

[ TEMATY ]

in vitro

konferencja

Ks. Piotr Nowosielski

Początek konferencji

Początek konferencji

Otwierając konferencję, biskup legnicki Stefan Cichy, zwrócił uwagę na to, że sprawa ta jest o tyle aktualna, że znowu została podjęta przez Sejm: - Mam nadzieję, że dzięki tym wykładom, tę prawdę poznamy, dowiemy się więcej o tej ważnej sprawie. Wszędzie chodzi bowiem o dobro człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci - mówił bp Cichy.

Z kolei jedna ze współorganizatorek senator Dorota Czudowska, witając wszystkich uczestników, powiedziała: - Wielu zadaje pytanie, po co tego typu konferencje i spotkania. Między innymi po to, aby zdobyć dodatkową wiedzę, argumenty, aby w podejmowanych dyskusjach w domach rodzinnych, środowiskach, w których jesteśmy czy nawet, siedząc w pociągu czy autobusie, żeby nie mówić: „Jestem przeciwko in vitro, bo nie” - ale podawać konkretne, rzeczowe argumenty, dlaczego jesteśmy przeciwko tej metodzie.

Wśród prelegentów znaleźli się: prof. dr hab. Stanisław Cebrat z Zakładu Genomiki, prodziekan Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Z wykładem pt. „Genetyczne konsekwencje zapłodnienia pozaustrojowego”. Profesor, będąc genetykiem, omawiając najczęstsze motywy podejmowanych decyzji o zapłodnieniu in vitro, przedstawił szereg danych z zakresu genetyki, prezentujących zagrożenia płynące z tego tytułu, a o których najczęściej przyszli rodzice nie są informowani. Należą do nich, m.in.: częstsze zapadanie na choroby typu: wrodzone wady serca (1, 2 razy częściej); porażenia mózgowe (3, 7), rozszczepienia wargi/podniebienia (2, 4), atrezja przełyku (4, 5) i inne. Kolejny z wykładowców ks. dr hab. Andrzej Muszala z Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie w wykładzie pt.: „Daj mi dzieci, inaczej umrę” (Rdz 30, 1). Niepłodność, in vitro a etyka”, zwrócił uwagę na problemy związane m.in. z zabijaniem pozostałych embrionów lub próbą wykorzystania ich do innych celów. Problemy dotyczące in vitro, ogólnie sprowadził do terminu „3 x e”. Są to problemy z zakresu ekologii (związane z zapłodnieniem poza organizmem matki), etyki (niszczenie embrionów) i ewolucyjne (w związku z podejmowaniem działań wbrew mechanizmom ewolucji). Trzeci wykład podjęła mgr Mirosława Szymaniak z FCCP of Poland, biolog, cytolog, instruktor Creighton Model System z Poznania. Jego tytuł to „Creighton Model i Naprotechnology w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń zdrowia prokreacyjnego”. Ta prezentacja z kolei była szczególną propozycją dla rodzin pragnących narodzin swojego dziecka. Jest to swoista odpowiedź na destruktywną metodę in vitro, z której zaczyna korzystać coraz więcej rodzin.

Reklama

Pytany o to, dlaczego właśnie taki temat został podjęty, ks. dr Bogusław Wolański, diecezjalny duszpasterz rodzin powiedział: - Taki temat, ponieważ jest on często obecny w mediach świeckich, laickich. Dużo mówi się w nich o metodzie in vitro, ukazując ją jako swoiste „zbawienie dla ludzkości”, która przywróci dzietność rodzinom i uzdrowi społeczeństwo. A nie jest to prawdą. Dlatego przez tę konferencję chcemy ukazać, że nie jest to do końca prawdziwe, bo sami możemy się przekonać o niebezpieczeństwach, np. mutacji genetycznych czy nieetyczności tej metody podczas prezentacji przez naukowców wyników badań.

Z kolei pytany o to, dlaczego konferencja odbywa się w tym czasie, dodał: - Dlatego, że jesteśmy w przededniu Dnia Świętości Życia, kiedy szczególnie mówimy o życiu i jego ochronie, że jest ono święte i nie można nim manipulować. W Niedzielę Palmową ulicami Legnicy przeszedł również V Marsz dla Życia i Rodziny, a w perspektywie 18 maja odbędzie się Diecezjalny Kongres Rodzin, do którego i ta konferencja ma nas przygotować.

Z uwagi na ważność tematu, a także, by stworzyć możliwość udziału w konferencji większemu gronu uczestników, odbyła się ona w dwóch miejscach. W godzinach dopołudniowych w Legnicy, a po południu w Jeleniej Górze. Uczestnicy spotkania mieli także okazję zapoznać się z najnowszą literaturą na ten temat, dostępną w okazjonalnej księgarni.

Reklama

Konferencja została zorganizowana przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Legnickiej, a także legnicki oddział PiS oraz Stowarzyszenie Katolickie „Civitas Christiana” (Legnica), Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego (Jelenia Góra) oraz Ewangelizację Jeleniej Góry.

Przebieg konferencji został także udokumentowany na zapisie video i będzie dostępny na stronach internetowych diecezjalnego Radia Plus Legnica (www.legnica.fm).

2013-04-05 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej przeciwko „in vitro”

[ TEMATY ]

Częstochowa

in vitro

Akcja Katolicka

WIKIPEDIA

Akcja Katolicka archidiecezji częstochowskiej sprzeciwia się dofinansowaniu zabiegów „in vitro” w Częstochowie. Uchwałę bowiem taką przyjęła Rada Miasta Częstochowy na posiedzeniu 18 października br. Za uchwałą, którą przyjęto przewagą dwóch głosów, byli radni SLD i dwóch z PO.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

„Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania” - jutro spotkanie w Sali Papieskiej

2022-11-28 20:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Siedemdziesiąt lat minie 29 listopada od podania wiadomości o wyniesieniu przez papieża Piusa XII prymasa Polski abp. Stefana Wyszyńskiego do godności kardynała w 1952 r. Ten dzień został wybrany na spotkanie pt. „Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania”. Rozpocznie się ono we wtorek o godz. 18.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

Tytuł spotkania został zaczerpnięty z listu Prymasa Wyszyńskiego do pisarza Jana Dobraczyńskiego, którego błogosławiony poprosił o napisanie książki na Jubileusz 600-lecia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję