Reklama

Niedziela Lubelska

Siedem słów Zbawiciela

W sobotni wieczór 23 marca Warszawska Orkiestra Symfoniczna „Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego zaprezentowała lubelskiej publiczności oratorium Josepha Haydna „Siedem ostatnich słów Zbawiciela na krzyżu”

Niedziela lubelska 14/2013, str. 3

[ TEMATY ]

koncert

Paweł Wysoki

Warszawska „Sonata” podbiła serca Lublinian

Warszawska „Sonata” podbiła serca Lublinian

Koncert, dedykowany bł. Janowi Pawłowi II w 8. rocznicę śmierci, został wykonany w Auli kard. Stefana Wyszyńskiego KUL - w miejscu, gdzie przyszły Ojciec Święty nauczał jako profesor i gdzie w 1987 r. skierował swoje papieskie przesłanie do świata nauki. Witając zgromadzonych, prorektor KUL JPII o. Andrzej Derdziuk OFMCap przypomniał, jak przed laty społeczność akademicka na wieść o chorobie, a później śmierci Jana Pawła II, spontanicznie gromadziła się na modlitwie. - Bł. Jan Paweł II znów nas łączy. W przededniu Wielkiego Tygodnia chcemy skupić się na siedmiu słowach Chrystusa, aby przygotować się do przeżycia misterium paschalnego, ale jednocześnie, by w ten sposób odkrywać piękno, które otwiera nas na wyższe wartości. Dziękując „Sonacie” za to, że zechciała w murach naszej uczelni wykonać koncert, zapraszam do zasłuchania się, aby wspólna medytacja nad męką Chrystusa pokazała Jego miłość i nadzieję płynącą z Jego ostatecznego zwycięstwa - mówił Ojciec Rektor.

Premiera oratorium, tego wyjątkowo pięknego i trudnego dzieła wiedeńskiego klasyka, w wykonaniu „Sonaty” odbyła się w kościele św. Anny w Warszawie 8 kwietnia 2005 r., w dniu pogrzebu Jana Pawła II. Od tamtego czasu w wielu miastach Polski orkiestra wykonała już 50 takich koncertów, dedykując je Ojcu Świętemu. Wykonanie oratorium dla mieszkańców Lublina i regionu stało się możliwe dzięki współpracy „Sonaty” z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II, Fundacją Europejską Akademia Samorządowa oraz Fundacją Pro Bono Futuro. Honorowy patronat nad tym wyjątkowym wydarzeniem objęli: abp Stanisław Budzik, rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński oraz marszałek Krzysztof Hetman, a finansowego wsparcia użyczyły lubelskie firmy i instytucje. Dzięki hojności darczyńców dochód z koncertu został przekazany na rzecz Funduszu Stypendialnego Centrum Jana Pawła II w Lublinie, wspierającego zdolną, ale pochodzącą z niezamożnych rodzin młodzież.

Reklama

Jacek Łepecki, dyrektor „Sonaty”, zapraszając publiczność do medytacji ostatnimi słowami Chrystusa, przybliżył historię powstania tego dzieła. Jak głosi tradycja, oratorium powstało na zamówienie biskupa Kadyksu; po raz pierwszy zastało wykonane w 1776 r. w kościele Santa Queve. Podczas wielkopiątkowego nabożeństwa, w świątyni spowitej kirem, biskup wypowiadał jedno z siedmiu ostatnich słów Zbawiciela umierającego na krzyżu, a następnie wygłaszał krótką homilię. W tym czasie rozbrzmiewała muzyka sprzyjająca filozoficznej refleksji nad słowami Ewangelii. Ostateczne opracowanie i ukończenie dzieła zabrało Haydnowi ponad 20 lat. - Świadczy to niewątpliwie o bardzo osobistym podejściu twórcy do wykonywanej pracy. Ukazuje w wyraźnym świetle mistycyzm i powagę, którymi pragnie podzielić się autor ze słuchaczami - mówił J. Łepecki. Nawiązując do tradycji wypowiadania siedmiu słów Chrystusa i krótkich komentarzy, przed kolejnymi częściami dzieła dyrektor „Sonaty” przywoływał najpiękniejsze wiersze dotykające tajemnicy Chrystusowego krzyża.

Dzięki zaangażowaniu organizatorów, ale przede wszystkim filharmonikom z Warszawy, w KUL-u spełniły się słowa Pawła VI, który mówił, że muzyka zdolna jest poznać duszę aż po krańce przeżyć i prowadzi na wyżyny osiągnięć ludzkiego ducha.

2013-04-05 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert Wielkopostny „Zawitaj Ukrzyżowany” - na Poczekajce

Zapraszamy na kolejne wydarzenie - w ramach projektu: Z Kulturą do Nieba - Koncert Wielkopostny Zawitaj Ukrzyżowany.

CZYTAJ DALEJ

Film dla zagubionych

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. 32-33

[ TEMATY ]

film

spowiedź

Kadr z filmu

O spowiedzi powiedziano i napisano już wiele, ale takiego filmu jeszcze nie było. Czy Spowiedź Marcina Kwaśnego ma szanse zatrzymać młodych w Kościele?

Damian Krawczykowski: Dlaczego znany aktor na swój debiut reżyserski wziął temat spowiedzi?

Marcin Kwaśny: Złożyło się na to wiele czynników. Pierwszym z nich była informacja o tym, że w Polsce największa laicyzacja jest wśród młodzieży i że coraz więcej odnotowuje się akty apostazji. Drugim czynnikiem była rozmowa – zapytałem pewną młodą osobę w mojej rodzinie, dlaczego nie przystępuje do spowiedzi. W odpowiedzi usłyszałem, że nie robi tego, „bo nie ma grzechów”. Trzecim czynnikiem było to, że od kolegi dostałem scenariusz filmu właśnie o spowiedzi, ale w zupełnie innym klimacie. Pewien człowiek chodził do spowiedzi, widział jakieś straszne obrazy w kościele, jakieś diabły. Jak się wyspowiadał i wyszedł, to uśmiechały się do niego anioły. To było takie banalne. Powiedziałem wtedy, że ja się tego nie podejmę, jednak mogę napisać coś innego. Pomodliłem się do Ducha Świętego i w pół godziny napisałem aktualny scenariusz.

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję