Reklama

Niedziela Lubelska

W Kościele jest wielu ubogich

URSZULA BUGLEWICZ: - W II niedzielę wielkanocną przypada święto patronalne Caritas. W tym roku, po raz pierwszy w tym dniu rozpocznie się w Kościele Tydzień Miłosierdzia…

KS. WIESŁAW KOSICKI: - Ten rok jest szczególny, jeśli chodzi o harmonogram wydarzeń związanych z naszą działalnością i z tym, kiedy Caritas przez swoich wolontariuszy chce przypominać wiernym o tym, do czego zachęcał nas bł. Jan Paweł II: do wyobraźni miłosierdzia; do tego, aby w swoich środowiskach dostrzegać osoby potrzebujące, chore, dotknięte cierpieniem. Od nas, ludzi wierzących, zależy na ile - przez podejmowanie różnych działań - uda się ulżyć ich cierpieniu, wesprzeć ich w przeżywaniu trudności. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski w tym roku nastąpiła zmiana w czasie przeżywania Tygodnia Miłosierdzia: z października został on przeniesiony na czas po niedzieli Miłosierdzia Bożego, kiedy przypada święto patronalne Caritas.

- Co na 69. Tydzień Miłosierdzia proponuje lubelska Caritas?

- W te szczególne dni, które będziemy przeżywać pod hasłem „Wiara żywa uczynkami”, chcemy pokazać, jak wiele Caritas jako instytucja Kościoła wnosi w przestrzeń ubogich, jak troszczy się o swoich braci, którzy przeżywają cierpienia związane z biedą materialną, bądź ubóstwem duchowym. Wsłuchując się w słowa papieża Franciszka, który na początku pontyfikatu przypomniał, że w Kościele jest wielu ubogich, którym trzeba przyjść z pomocą, chcemy pochylić się nad problemami współczesnego świata. Przez przygotowane materiały katechetyczne i homiletyczne chcemy dotrzeć do jak najszerszego kręgu odbiorców, informując ich o tym, w jaki sposób mogą wspierać wolontariuszy Caritas z parafialnych i szkolnych oddziałów w ich codziennej pracy.

- Jakie problemy naszego środowiska potrzebują pilnego rozwiązania?

- W najbliższym czasie pomoc chcemy skierować do trzech grup, które w naszym rozeznaniu wymagają natychmiastowych i długofalowych rozwiązań: są to dzieci, niepełnosprawni oraz osoby starsze i chore.
Stała pomoc dzieciom to sztandarowa działalność Caritas, prowadzona w ramach istniejących programów pomocowych, jak: dożywianie dzieci w szkołach, fundusze stypendialne, organizacja wypoczynku zimowego i letniego dla dzieci z najuboższych rodzin, czy dofinansowywanie leczenia i rehabilitacji, często poza granicami naszego kraju. W tym roku, kontynuując podejmowane dotychczas działania, chcemy postawić na różne formy aktywności dzieci i młodzieży jeśli chodzi o wykorzystanie wolnego czasu. Stąd nasza propozycja organizowania różnych spotkań kulturalnych czy warsztatów tematycznych i hobbistycznych. W ramach centrali tworzymy projekt pomocy rodzinom w ich aktywnym spędzaniu wolnego czasu, by umiały go spożytkować na mądrą zabawę i ciekawą edukację. Jeśli zgromadzimy odpowiednie fundusze, zaprosimy dzieci i młodzież, m.in. na zajęcia artystyczne, czy też związane z żeglarstwem, turystyką wędkarską, udzielaniem pierwszej pomocy. Ponieważ dostrzegamy wiele problemów związanych z przemocą wśród dzieci w szkołach i na podwórkach, z pewnością zaproponujemy warsztaty psychologiczne, podczas których nauczymy, jak nie dopuszczać do takich sytuacji oraz jak się bronić.

Reklama

- Kolejne grupy, które zostaną objęte szczególną pomocą Caritas, to niepełnosprawni oraz chorzy…

- We współczesnym świecie coraz wyraźniej widać, że osoby niepełnosprawne spychane są na margines życia społecznego i zawodowego. Przez programy aktywizujące chcemy pomóc im przekroczyć niewidzialne bariery, które nie pozwalają pokonać poczucia odrzucenia. Chcemy pomóc osobom niepełnosprawnym w odbudowaniu poczucia własnej wartości, co z pewnością pomoże im skuteczniej poruszać się na rynku pracy.
Trzecią docelową grupą osób, ku której kierujemy naszą pomoc, są starsi i przewlekle chorzy. Ta przestrzeń osób samotnych, borykających się z niedołężnością, bądź chorobami terminalnymi, stale się powiększa. Równocześnie zauważamy, że coraz więcej osób przeżywa trudności związane z czasem starości i choroby w swoich domach, poza środowiskiem szpitalnym. Dla zdrowych członków rodziny są to sytuacje nowe, w których nie zawsze potrafią się odnaleźć, bo nie są przygotowane do podejmowania profesjonalnej opieki nad swoimi bliskimi. Na tej płaszczyźnie prowadzimy pomoc dwutorowo. Z jednej strony poprzez wypożyczalnię sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego chcemy potrzebującym zapewnić jak najlepsze warunki życia, z drugiej myślimy o ich opiekunach, których chcemy przygotować do podejmowania codziennej pielęgnacji i troski o chorych przez szkolenia i warsztaty. Tworzymy więc projekty nastawione na edukację osób zajmujących się starszymi i chorymi.

- W jaki sposób lubelska Caritas pozyskuje środki na prowadzenie tej działalności?

- Wciąż apelujemy do ludzi dobrej woli, by wspierali nasze akcje - Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom czy Chleb Dobroci. Te akcje przynoszą wymierne efekty, jednak nie gwarantują zabezpieczenia wszystkich potrzeb naszych podopiecznych. Chcemy więc przeprowadzić szkolenia wśród osób, które będą profesjonalnie poszukiwać sponsorów i pozyskiwać środki finansowe na realizowane przez nas projekty. Mamy też nadzieję, że mieszkańcy Lubelszczyzny i w tym roku zechcą podzielić się z nami 1% podatku.

2013-04-05 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Polska z pomocą powodzianom na południu Polski

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas

Caritas Polska rozpoczyna ogólnopolską zbiórkę na rzecz powodzian z południa Polski, którzy ucierpieli wskutek nawałnic i podtopień. Kościelna organizacja charytatywna przekazała 15 tys. zł na podstawowy sprzęt AGD dla poszkodowanych domostw. Zalane zostały domy i budynki gospodarcze, pola uprawne i płody rolne, uszkodzone drogi, sieci wodociągowe i kanalizacyjne oraz mosty.

- Zwracam się z gorącym apelem do wszystkich ludzi dobrej woli, aby w duchu solidarności pomóc tym, którzy zostali poszkodowani. Nie zostawiajmy ich samych z tak ogromnymi problemami – apeluje ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

CZYTAJ DALEJ

Aborcja zatrzymała Republikanów

2022-11-30 07:26

[ TEMATY ]

USA

aborcja

Magdalena Pijewska

Pogłębione analizy po ogłoszeniu w Stanach Zjednoczonych niemal pełnych wyników wyborów uzupełniających do Kongresu, wskazują, że przyczyną słabszej, niż się spodziewano, dyspozycji Republikanów w wyborach było zainteresowanie kwestiami światopoglądowymi, takimi jak aborcja.

Wedle sondażu exit poll wykonanego przez telewizję "CNN" tuż po wyborach, to właśnie o sprawę przerywania ciąży miało być zatroskanych aż 26 proc. respondentów, najwięcej po sprawach bytowych (27%) i inflacji (32%).

CZYTAJ DALEJ

O przepowiadaniu Słowa Bożego na współczesnej ambonie - jesienna sesja duszpasterska duchowieństwa

2022-12-01 07:54

Ks. Paweł Kłys

Tematem tegorocznej jesiennej sesji duszpasterskiej duchowieństwa archidiecezji łódzkiej było Słowo Boże w kaznodziejskim przepowiadaniu. Księża diecezjalni i zakonni wysłuchali – podczas dwu spotkań- sześciu wykładów specjalistów od Pisma Świętego, dogmatyki, kaznodziejstwa i retoryki.

Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję