Reklama

Niedziela Małopolska

Ty też jesteś solą ziemi!

Niedziela małopolska 14/2013, str. 3

[ TEMATY ]

młodzi

forum

Adam Wojnar

W XI Forum Młodych wzięło udział blisko 300 osób

W XI Forum Młodych wzięło udział blisko 300 osób

Prawie trzysta osób uczestniczyło 22-24 marca w XI Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej. Przyświecały im hasła: „Być solą ziemi” oraz „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”.

- Jeśli chcemy być solą ziemi, musimy działać, być pełni pozytywnej energii. Cały świat to przede wszystkim środowisko, w którym żyjemy - mówi Łukasz Kraczka, moderator związany z Ruchem Apostolstwa Młodzieży. - Powinniśmy nadawać kształt i smak naszej wspólnocie. Nie możemy ewangelizować, jeśli nie będziemy solą, czyli nie będziemy pokazywać dobrych uczynków. Trudno być prawdziwym chrześcijaninem bez autentycznego życia wiarą.

XI Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej zainaugurowała Droga Krzyżowa w kościele św. Mikołaja. Każdą stację odzwierciedlały zapalone świece składane pod kopią Krzyża Światowych Dni Młodzieży. Rozważania zostały poświęcone miłości, która wszystko przetrzyma, jest cierpliwa i szlachetna. W komentarzach można było odnaleźć odpowiedzi na wiele pytań, np. o to, gdzie znaleźć źródło siły, by powstać z kolejnego upadku.

Po Drodze Krzyżowej uczestnicy wzięli udział w Eucharystii, której przewodniczył bp Damian Muskus. W homilii Biskup wyjaśniał zgromadzonym, jak zachować sól w dobrym stanie, aby nie zwietrzała. Można to osiągnąć poprzez głęboką więź z Jezusem Chrystusem podtrzymywaną i ożywianą przez sakramenty, w tym Eucharystię, ale także poprzez modlitwę w wymiarze indywidualnym i wspólnotowym. - Ty też jesteś solą ziemi! Bóg przez słowo uczy odpowiedzialności za świat, za drugich, za swoje powołanie - mówił bp Muskus, zaznaczając, że rolą soli jest ochrona przed zepsuciem i stąd bierze się przenośnia, by być solą ziemi, być czystym, jak zaczyn nadający smak wspólnocie, w której żyjemy. - Zwietrzała sól to uczeń, który przestaje kochać i ulega grzechowi - tłumaczył bp Damian Muskus.

- Młodzi poszukują ideałów, chcą żyć tym, co piękne i wartościowe, poszukują osób, które mogłyby im w tym pomóc - mówi ks. Grzegorz Feluś, komentując cele Forum. - To wydarzenie ma pokazać, że oni mogą być łącznikami między Panem Bogiem a swoimi rówieśnikami, że mają mieć „sól”, która będzie dawać innym smak życia. Takie spotkania stwarzają okazję do wymiany doświadczeń, znalezienia osób, które myślą tak jak oni.

Reklama

W drugi dzień Forum na uczestników czekało wiele zajęć. Po konferencji młodzi zostali podzieleni na grupy. Każdy zapoznał się z fragmentem encykliki „Redemptoris Missio” Jana Pawła II. Dzielono się swoimi przemyśleniami, a następnie wspólnie uzgadniano związane z misjami działania, które można wcielać w życie.

W Niedzielę Palmową, w trzecim dniu Forum, podczas Mszy św. homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz, który wielokrotnie podkreślał, że sercem Kościoła jest Eucharystia, a zadaniem każdego z nas - głoszenie Słowa Bożego. Kardynał podziękował młodym za świadectwo wiary i za entuzjazm głoszenia Dobrej Nowiny we współczesnym świecie.

2013-04-05 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światowe Forum Ekonomiczne z udziałem przedstawicieli religii

[ TEMATY ]

forum

Tracy O / Foter.com / CC BY-SA

W rozpoczynającym się 20 stycznia w Davos Światowym Forum Ekonomicznym wezmą udział nie tylko politycy i biznesmeni, ale także m.in. przedstawiciele religii. Swą obecność zapowiedzieli: duchowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej abp Justin Welby oraz kanclerz Papieskiej Akademii Nauk i Papieskiej Akademii Nauk Społecznych bp Marcelo Sánchez Sorondo.

Wśród 2500 uczestników spotkania znajdą się też: rabin David Rosen, kierujący Amerykańskim Komitetem Żydowskim i rabin Pinchas Goldschmidt, przewodniczący Konferencji Rabinów Europejskich, francuski mnich buddyjski Matthieu Ricard, który regularnie uczestniczy w konferencjach w Davos, a także reprezentanci islamu.

CZYTAJ DALEJ

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż, mówiący o zwycięstwie chrześcijaństwa nad pogaństwem

2022-12-01 09:22

PAP/EPA/Noushad Thekkayil

Reprezentant Korei Południowej Kim Min Jae po jednym ze spotkań swej drużyny w ramach trwających obecnie w Katarze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej ściągnął z siebie koszulkę, pokazując wytatuowany na plecach obraz „Triumf chrześcijaństwa nad pogaństwem”. Jest to reprodukcja ryciny pod tym samym tytułem, wykonanej przez słynnego malarza i rytownika francuskiego Gustave'a Dorégo (1832-83).

Duży tatuaż, zajmujący ponad połowę powierzchni pleców oraz prawe i lewe ramię Koreańczyka, otwarcie przyznającego się do swej wiary, odtwarza szczegółowo dzieło francuskiego twórcy, który sporządził ponad 200 obrazów o tematyce biblijnej. Centralną postacią na tym wizerunku jest Chrystus z krzyżem, stojący na tle tarczy słonecznej, pod nim św. Michał Archanioł a u ich stóp artysta umieścił liczne bóstwa i postaci mitologiczne, głównie greckie, m.in. Zeusa, Dionizosa, Orfeusza, Heliosa, Afrodytę, Hermesa, świętego byka, ale też kilka bogów egipskich i szatana, uciekającego ze swego miejsca z porzuconą koroną.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Grabowska: "Sekularyzacja w Europie. Teoria i rzeczywistość" - wykład na Angelicum

2022-12-01 07:25

[ TEMATY ]

sekularyzm

O procesach sekularyzacyjnych w Polsce oraz o tym, że sekularyzacja nie jest procesem przebiegającym według ściśle określonego schematu mówiła prof. Mirosława Grabowska, socjolog i dyrektor Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS). Prelekcja zatytułowana „Sekularyzacja w Europie: teoria i rzeczywistość” wygłoszona została w ramach cyklu wykładów Janopawłowych organizowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na uniwersytecie Angelicum w Rzymie.

Prof. Grabowska na początku wykładu mówiła o teorii sekularyzacji, formułowanej przede wszystkim w latach 60 i 70 ub. wieku i wiążącej procesy modernizacyjne społeczeństw , rozwój ekonomiczny, wzrost dobrobytu i bezpieczeństwa socjalnego - z sekularyzacją. W myśl tej teorii zasadniczo modernizacja wiąże się z sekularyzacją, choć w różnych krajach proces ten może się rozpoczynać w różnym momencie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję