Reklama

Niedziela Małopolska

Ty też jesteś solą ziemi!

Niedziela małopolska 14/2013, str. 3

[ TEMATY ]

młodzi

forum

Adam Wojnar

W XI Forum Młodych wzięło udział blisko 300 osób

W XI Forum Młodych wzięło udział blisko 300 osób

Prawie trzysta osób uczestniczyło 22-24 marca w XI Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej. Przyświecały im hasła: „Być solą ziemi” oraz „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”.

- Jeśli chcemy być solą ziemi, musimy działać, być pełni pozytywnej energii. Cały świat to przede wszystkim środowisko, w którym żyjemy - mówi Łukasz Kraczka, moderator związany z Ruchem Apostolstwa Młodzieży. - Powinniśmy nadawać kształt i smak naszej wspólnocie. Nie możemy ewangelizować, jeśli nie będziemy solą, czyli nie będziemy pokazywać dobrych uczynków. Trudno być prawdziwym chrześcijaninem bez autentycznego życia wiarą.

XI Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej zainaugurowała Droga Krzyżowa w kościele św. Mikołaja. Każdą stację odzwierciedlały zapalone świece składane pod kopią Krzyża Światowych Dni Młodzieży. Rozważania zostały poświęcone miłości, która wszystko przetrzyma, jest cierpliwa i szlachetna. W komentarzach można było odnaleźć odpowiedzi na wiele pytań, np. o to, gdzie znaleźć źródło siły, by powstać z kolejnego upadku.

Po Drodze Krzyżowej uczestnicy wzięli udział w Eucharystii, której przewodniczył bp Damian Muskus. W homilii Biskup wyjaśniał zgromadzonym, jak zachować sól w dobrym stanie, aby nie zwietrzała. Można to osiągnąć poprzez głęboką więź z Jezusem Chrystusem podtrzymywaną i ożywianą przez sakramenty, w tym Eucharystię, ale także poprzez modlitwę w wymiarze indywidualnym i wspólnotowym. - Ty też jesteś solą ziemi! Bóg przez słowo uczy odpowiedzialności za świat, za drugich, za swoje powołanie - mówił bp Muskus, zaznaczając, że rolą soli jest ochrona przed zepsuciem i stąd bierze się przenośnia, by być solą ziemi, być czystym, jak zaczyn nadający smak wspólnocie, w której żyjemy. - Zwietrzała sól to uczeń, który przestaje kochać i ulega grzechowi - tłumaczył bp Damian Muskus.

- Młodzi poszukują ideałów, chcą żyć tym, co piękne i wartościowe, poszukują osób, które mogłyby im w tym pomóc - mówi ks. Grzegorz Feluś, komentując cele Forum. - To wydarzenie ma pokazać, że oni mogą być łącznikami między Panem Bogiem a swoimi rówieśnikami, że mają mieć „sól”, która będzie dawać innym smak życia. Takie spotkania stwarzają okazję do wymiany doświadczeń, znalezienia osób, które myślą tak jak oni.

Reklama

W drugi dzień Forum na uczestników czekało wiele zajęć. Po konferencji młodzi zostali podzieleni na grupy. Każdy zapoznał się z fragmentem encykliki „Redemptoris Missio” Jana Pawła II. Dzielono się swoimi przemyśleniami, a następnie wspólnie uzgadniano związane z misjami działania, które można wcielać w życie.

W Niedzielę Palmową, w trzecim dniu Forum, podczas Mszy św. homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz, który wielokrotnie podkreślał, że sercem Kościoła jest Eucharystia, a zadaniem każdego z nas - głoszenie Słowa Bożego. Kardynał podziękował młodym za świadectwo wiary i za entuzjazm głoszenia Dobrej Nowiny we współczesnym świecie.

2013-04-05 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Musisz czy możesz?

Niedziela toruńska 25/2018, str. IV

[ TEMATY ]

wychowanie

forum

SAI

Uczestnicy forum

Uczestnicy forum

Skuteczność wychowania w rodzinie (lub jej brak), depresja wśród nastolatków oraz narkotyki jako pułapka na drodze do dorastania – oto tematy poruszone podczas Forum Wychowawców, które odbyło się 25 maja w Centrum Dialogu Społecznego w Toruniu. Spotkanie zostało zorganizowane przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia oraz Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli

Prof. Aleksander Nalaskowski w wystąpieniu zatytułowanym „Rodzina jako miejsce ideologicznych zmagań” podzielił się przemyśleniami na temat przekazu wartości, dokonującego się w rodzinie. Wyraził przekonanie, że wychowanie jest w pewnym sensie oparte na przemocy, ponieważ rodzice w naturalny sposób (na przykład z racji starszeństwa, posiadanego doświadczenia czy pozostających w ich gestii środków materialnych) „górują” nad dzieckiem, mając wiele możliwości oddziaływania na jego postępowanie. Istota wychowania sprowadza się do sposobu uzasadnienia tej „przemocy”. Są rodzice, którzy idą na skróty: „Musisz, bo ja tak chcę” – oto preferowany przez nich sposób uzasadniania i egzekwowania oczekiwań wobec dziecka. Inni obierają dłuższą drogę, o wiele bardziej wymagającą, ale zarazem skuteczniejszą. Jej istotę charakteryzują słowa: „Możesz, bo warto...”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

2023-02-03 07:26

[ TEMATY ]

depresja

bp Edward Dajczak

ks. Wojciech Parfianowicz/Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

Bp Edward Dajczak zakończył swoją posługę biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego na rok przed koniecznością złożenia urzędu wynikającą z ukończenia 75 lat. W wywiadzie zrealizowanym dla diecezjalnej telewizji internetowej Dobre Media przyznał, że zdecydował się na rezygnację z powodu problemów zdrowotnych - zmagań z depresją oraz atakami stanów lękowych.

Bp Dajczak powiedział, że są to skutki przebytych trzech zakażeń wirusem powodującym COVID.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/Policja szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu w Świerczynie

2023-02-04 15:37

Adobe.Stock

Policja z Leszna szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu parafialnym w Świerczynie (Wielkopolskie). Sprawca lub sprawcy poprzewracali lub naruszyli nagrobki i krzyże.

Dewastacji dokonano w nocy z piątku na sobotę. Parafia pw. Łukasza Ewangelisty w Świerczynie o zdarzeniu poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych. Na opublikowanych zdjęciach widać wywrócone lub uszkodzone płyty napisowe, powyrywane krzyże, oderwane lub rozbite elementy nagrobków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję