Reklama

Niedziela Kielecka

Kierunek miłosierdzie

Niedziela kielecka 14/2013, str. 1, 6

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Archiwum

Uroczyste otwarcie Centrum Integracji Społecznej w Chmielniku

Uroczyste otwarcie Centrum Integracji Społecznej w Chmielniku

Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie” to dziesiątki dzieł i placówek, to tysiące osób, które od dekady doświadczają różnych form pomocy i systemowego wsparcia. Kluby młodzieżowe, spółdzielnie socjalne, instytucje aktywizacji społecznej tworzone na miarę współczesności, dynamiczne i skuteczne, nie tracą z oczu misji - miłosiernego pochylania się nad człowiekiem: zagubionym młodocianym, zepchniętym na margines w wyścigu o pracę, tkwiącym od lat w nałogu, chorym i niepełnosprawnym.

Dla aktywizowania młodzieży

Założone z inicjatywy ks. Andrzeja Drapały i grupy współpracujących z nim osób, Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie” działa od 2002 r. Jedną z mocno kojarzonych z nim propozycji są Kluby Wolnej oraz Kluby Młodej Strefy. Obecnie jest ich 15. Zaczynali je tworzyć w Kielcach, potem ruszyli w region. Młodzież świetnie odnajduje się w atmosferze klubów, spędza czas na nauce, zabawie, integracji, sporo dowiaduje się o niebezpieczeństwach współczesnego świata, o profilaktyce i zagrożeniach. Kluby działają w: Kielcach (6 placówek), na terenie gminy Chmielnik (cztery - w Przededworzu, Celinach, Szyszczycach, Sędziejowicach), w gminie Pierzchnica (Skrzelczyce oraz w samej Pierzchnicy), w Podłężu (gm. Pińczów), Grzymałkowie (gm. Mniów), Kostomłotach (gm. Miedziana Góra). - Nasza 8-letnia działalność w tym zakresie została zweryfikowana w sferze praktyki, zapotrzebowanie na kluby jest duże, ostatnio gm. Pińczów zaproponowała nam organizację klubu w Gackach, na co przystajemy z ochotą, ale potrzebne są pieniądze - wyjaśnia ks. Drapała. Jak dotąd praktykowano 50 proc. wkład gminy i 50 proc - stowarzyszenia, no a z tym, w dobie kryzysu, coraz trudniej…

Przeciw uzależnieniom

W trzech poradniach zdrowia psychicznego (w ramach Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej), prowadzonych przez Stowarzyszenie, realizowana jest terapia krótko i długoterminowa dla m.in. uzależnionych i współuzależnionych. Z tej formy wsparcia korzysta ok. 1400 osób rocznie. Stowarzyszenie prowadzi także dwa hostele - dla młodzieży uzależnionej od narkotyków po odbytej terapii długoterminowej oraz od lutego 2013 r. - dla alkoholików. W Pałęgach działa ośrodek rehabilitacyjny dla młodzieży uzależnionej od środków psychotropowych. Z hosteli i ośrodka korzysta ok. 40 osób. Z kolei do 1500 osób w skali roku jest diagnozowanych w dwóch punktach konsultacyjno-diagnostycznych na obecność wirusa HIV. Jeden z nich, istniejący w Kielcach, obejmuje teren woj. świętokrzyskiego, a drugi - w Krakowie działa dla potrzeb woj. małopolskiego. W Kielcach stowarzyszenie od 2011 r. prowadzi także przedszkole, powołane z myślą o dzieciach pracowników. Z kolei ok. 600 osób rocznie korzysta z oferty dla bezrobotnych, w ramach długoterminowych działań realizowanych w obrębie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Reklama

Spółdzielnie i ekopraca

W 2009 r. Stowarzyszenie powołało Fundację „Nadzieja Rodzinie” celem koncentracji inicjatyw w obszarze ekonomii społecznej - tworzenia miejsc pracy dla podopiecznych po terapii i leczeniu. I tak w 2010 r. ruszył projekt Ekopraca (wzorowany na projekcie warszawskiego EKON-u, gdy kilkuset niepełnosprawnych zbierało surowce wtórne na osiedlach Warszawy). Podobnie w Kielcach - 46 osób niepełnosprawnych zajęło się pozyskiwaniem surowców wtórnych od mieszkańców, uzyskując w skali roku ok. 300 ton. - Niestety, przy zmianie ustawy o gospodarce odpadami komunalnymi nie został wpisany system miejski - wyjaśnia ks. Drapała. Inicjatywa jest obecnie na etapie „przetrwania” przy zaangażowaniu 16 niepełnosprawnych i oczekiwaniu na rozstrzygnięcie przetargów w mieście.

Od 2012 r. trwa proces uruchomienia dwóch spółdzielni socjalnych na terenie Pierzchnicy i Chmielnika, we współpracy z samorządem. Na 15 kwietnia zaplanowano otwarcie spółdzielni specjalizującej się w gastronomii „Chmielnickie smaki”. W projekt włączono 50-osobową grupę, odbyły się szkolenia, a już od połowy kwietnia - usługi w formie otwartego baru, realizacja zleceń z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, szeroko rozumiany katering. Druga spółdzielnia wpisuje się w obszar ekopracy - we współpracy z Zakładem Usług Komunalnych w Chmielniku zostanie zorganizowane pozyskiwanie surowców wtórnych i ich segregacja. Pracę otrzyma 5 osób.

Reklama

Nowym, obliczonym docelowo na dwa lata projektem jest powołanie pierwszego w powiecie kieleckim ziemskim Centrum Integracji Społecznej w Chmielniku, którego uroczyste otwarcie nastąpiło 15 marca w obecności starosty kieleckiego Zdzisława Wrzałki, przedstawicieli samorządu, zaproszonych gości. Uruchomienie CIS ma być sposobem na narastające bezrobocie. Uczestniczy w nim 20 osób trwale bezrobotnych, od marca 2014 r. - kolejnych 20, pod opieką 8 osób (wszyscy z gminy Chmielnik), m.in. nauczycieli zawodu. Projekt obejmuje uczestnictwo w warsztatach budowlanych, budowlano-remontowych, architektury krajobrazu - dbałości o tereny zielone oraz administracyjno-biurowych. - Uczestnicy CIS to osoby trwale bezrobotne, w wieku od ok. 20 do ponad 50 lat, kobiety i mężczyźni. Nabór przeprowadziliśmy we współpracy z urzędem gminy i GOPS, zainteresowanie było ogromne - wyjaśnia ks. Drapała.

W okresie realizacji projektu uczestnicy otrzymują zasiłek integracyjny na poziomie zasiłku dla bezrobotnych, przysługują im świadczenia oraz codzienny posiłek. W okresie zatrudnienia będą monitorowani przez stowarzyszenie.

Niepełnosprawni na rynku pracy

Ciekawym pomysłem jest inna nowość „Nadziei Rodzinie”, realizowana tym razem we współpracy z Targami Kielce - przygotowanie do zatrudnienia osób niewidzących i słabowidzących w ramach projektu unijnego, który pozwoli im na zdobycie kwalifikacji w zakresie telemarketingu. - Program dla tych osób trwa od stycznia 2013 r. do końca grudnia 2014 - mówi Halina Olendzka, prezes zarządu Fundacji „Nadzieja Rodzinie”. - Niepełnosprawni przygotowani będą do przyszłej pracy wielotorowo: będą uczyć się samodzielności i zawodu, a także współdziałania w grupie. Otrzymają wsparcie psychologiczne, pozwalające im na przygotowanie do samodzielnej pracy zawodowej - tłumaczy prezes.

Reklama

Niepełnosprawni nauczą się obsługi specjalnego programu komputerowego, który umożliwi im wykonywanie pracy telemarketera. Przez 2 lata otrzymywać będą stypendia szkoleniowe. W 2014 r. na 7 osób spośród nich czekać będzie praca w Targach Kielce. 13 osób stworzy socjalną spółdzielnię obsługującą Call Center. Liderem Partnerstwa jest Fundacja „Nadzieja Rodzinie”, partnerami Targi Kielce oraz Caritas Diecezji Kieleckiej - oddział w Piekoszowie „Dom dla Niepełnosprawnych”. W realizacji projektu pośredniczy Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego. Wartość całego projektu to 1,2 mln zł. Natomiast wyzwaniem jest Zakład Aktywności Zawodowej w Kielcach, którego uruchomienie planowane jest w kwietniu. - Zgodnie z projektem miał się on mieścić w budynku użyczonym nieodpłatnie od miasta przy ul. Mielczarskiego, jednak ze względu na nieuzyskanie dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, zostaliśmy zmuszeni do wstrzymania adaptacji budynku, poszukiwania odpowiednich pomieszczeń na wolnym rynku i generowania poważnych kosztów utrzymania - podkreśla ks. Andrzej Drapała. A przedsięwzięcie jest trudne i wyjątkowe, gdyż podopiecznymi ZAZ są osoby z poważną niepełnosprawnością, dla których podejmowane są działania wprowadzające ich na rynek pracy, w kierunku np. gastronomii czy architektury zielonej (we współpracy z Rejonowym Przedsiębiorstwem Zieleni). ZAZ ma poszukiwać nisz na rynku do podjęcia zatrudnienia przez swoich podopiecznych. To bodaj trzeci ZAZ w regionie (poza Kałkowem i Końskimi), a sam projekt jest trudny do realizacji, z ofertą na ten moment uboższą, jako że spora część środków musi być przeznaczona na czynsz. - Chcemy kontynuować i rozwijać działalność ZAZ, chcemy skutecznie rehabilitować, ale potrzebujemy na to środków - mówi ks. Drapała. I opowiada o Piotrku. Ma ok. 28 lat, porusza się na wózku inwalidzkim. Tym wózkiem ze swojej wsi przyjeżdża wytrwale do Kielc, pokonując opory i lęki, borykając się z barierami architektonicznymi. Jeździ z miejsca w miejsce, szukając pracy. - Była śnieżyca, miasto sparaliżowane, z okien mojego zaśnieżonego samochodu dostrzegam Piotrka na tym wózku, jak brnie przez zasypane ulice, bo szuka pracy… Podwiozłem go wtedy do domu, rozmawialiśmy. Chciał wracać do siebie MPK, miał jeszcze górkę do pokonania i niejeden ostry podjazd…

Takim właśnie jak Piotrek chce pomagać ZAZ.

Ktokolwiek chciałby wesprzeć tę inicjatywę, może przekazać 1 procent podatku: KRS 0000 11 64 41; Zainteresowanym podajemy także nr konta: BPH 4410 60007600 0032 00 0142 1157

2013-04-05 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sejm: rodzice dzieci niepełnosprawnych napisali list do papieża

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

sejm

Franciszek

www.sejm.gov.pl/ Krzysztof Białoskórski

Protestujący od 13 dni w Sejmie rodzice niepełnosprawnych dzieci, zwrócili się w liście o pomoc do papieża Franciszka. Domagają się uznania opieki nad ich dziećmi za pracę zawodową i natychmiastowej podwyżki świadczeń. Podkreślają, że ich sytuacja jest dramatyczna: „Wciąż słyszymy od nich tylko obietnice zmian i pomocy. Czasami brakuje nam sił” – piszą w liście do papieża.

CZYTAJ DALEJ

Lwów – Dzień Życia Konsekrowanego i 125. rocznica posługi bł. Bernardyny Jabłońskiej

2023-02-03 21:10

[ TEMATY ]

Lwów

albertynki

Bernardyna Maria Jabłońska

Wikipedia/Archiwum sióstr Albertynek

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

W Dniu Życia Konsekrowanego – 2 lutego i w 125. rocznicę rozpoczęcia posługi zakonnej przez bł. Bernardynę Jabłońską jej duchowe uczennice, albertynki Hieronima, Radosława i Dorotea odnowiły śluby zakonne w kościele św. Jana Pawła II we Lwowie. Symbolicznie, gdy odmawiały one modlitwę wyrażającą oddanie się na służbę Bogu w najuboższych, stała przy nich romska mama z kilkudniowym synem Grigorijem. Pochodzi ona z nieustannie niszczonego przez Rosjan miasta Bachmut w Donbasie i od pewnego czasu mieszka w parafialnym Domu św. Jana Pawła II.

Albertynki budują we Lwowie dom dla bezdomnych kobiet. Posługują w caritasowej kuchni dla ubogich, szukają ich na ulicach miasta, odwiedzają ich w domach. Od początku wojny pomagają licznym uchodźcom. Gdy tysiącami przybywali oni na dworzec, siostry rozdawały im jedzenie i pomagały w znalezieniu schronienia. W parafii św. Jana Pawła II mieszkają uchodźcy, dlatego ten kościół stał się miejscem odnowienia ślubów. Siostra Hieronima przedstawiła historię obecności swego Zgromadzenia we Lwowie, sięgającą 1892 roku oraz charyzmat i misję ich powołania.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Nie żyje były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss

2023-02-04 14:25

[ TEMATY ]

zmarły

PAP/Darek Delmanowicz

W piątek w wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie - poinformował w sobotę izraelski dziennik "Haarec".

Urodzony w 1935 roku na ówczesnych polskich Kresach Wschodnich Weiss ukrywał się w czasie II wojny światowej w ukraińskiej, a następnie polskiej rodzinie. W latach 1992-96 kierował pracami izraelskiego parlamentu, natomiast w okresie 2001-03 sprawował funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Weiss otrzymał w tym kraju wiele odznaczeń i należał do osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju polsko-izraelskich stosunków - przypomniał "Haarec".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję