Reklama

Niedziela Podlaska

Wdzięczność Chrystusowi za Jego obecność

Niedziela podlaska 14/2013, str. 5

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

Natalia Bala

Procesja wiernych w barwnym korowodzie przeszła do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej

Procesja wiernych w barwnym korowodzie przeszła do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej

W Niedzielę Palmową 24 marca w Ciechanowcu odbyło się uroczyste zakończenie 16. Regionalnego Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej, zorganizowanego przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem oraz parafię pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu.

Spotkanie w Ciechanowcu już tradycyjnie rozpoczęło się poświęceniem palm przez pasterza diecezji drohiczyńskiej i corocznego patrona konkursu bp. Antoniego Dydycza. Kolejnym punktem uroczystości była procesja wiernych, która w barwnym korowodzie przeszła do parafii pw. Trójcy Przenajświętszej. Podczas homilii Ksiądz Biskup nawiązał do obecnej sytuacji w Kościele, odwołując się do decyzji Benedykta XVI, jak również przeprowadzonego konklawe oraz wyboru i postawy nowego papieża Franciszka. W dalszej części odwołał się do Niedzieli Palmowej i tradycji wykonywania palm. Mówił: „Chciałbym podkreślić widoczny właśnie w Niedzielę Palmową inny nurt, który daje o sobie znać od dwudziestu wieków. Widzimy znowu ogromną wiarę, która każe w ciągu tylu wieków przeżywać Niedzielę Palmową jak najbardziej uroczyście. Te palmy świadczą o tym, aby w sposób jak najpiękniejszy, ale też i najbardziej wymowny ukazać radość i wdzięczność Chrystusowi za Jego obecność. Za to, że towarzyszy na przestrzeni wieków kolejnym pokoleniom, za to, że jest tym światłem, które rozjaśnia ludzkie umysły, za to, że prowadzi nas i ukazuje nam prawdę, za to, że nas uwrażliwia na dobro i na piękno, bo przecież te palmy wyrastają z wielkiej wiary”. Niedzieli Palmowej w Ciechanowcu, jak nakazuje tradycja, zawsze towarzyszy regionalny konkurs na wykonanie palmy wielkanocnej, organizowany od 15 lat, cieszący się dużym powodzeniem, zwłaszcza wśród młodzieży. „Przede wszystkim zgłaszają się dzieci i młodzież, chociaż jest też trochę osób dorosłych - tłumaczy Dorota Łapiak, dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. - Główny cel, który sobie postawiliśmy, czyli kultywowanie tradycji wykonywania palm, w pewnym sensie został spełniony. Ze swojego dzieciństwa pamiętam, że tych palemek w Niedzielę Palmową było coraz mniej i były one wykonywane w najprostszy sposób. Natomiast teraz przyswojono inną tradycję, a Niedziele Palmowe stały się bardziej uroczyste. Zyskały jakby większy wydźwięk i to należy kultywować” - kontynuowała.

W tym roku do konkursu zgłoszono 418 palm wykonanych przez 33 podmioty. Wszystkie palmy oceniała komisja konkursowa, która brała pod uwagę pomysły artystyczne, wygląd palm, kompozycję oraz zgodność wykonania z lokalną tradycją. Decyzją komisji przyznano 10 nagród specjalnych, 20 pierwszych nagród, 31 drugich oraz 82 nagrody trzecie. Ogółem wyróżniono 93 palmy, a twórcom 182 palm wręczono nagrody pocieszenia.

2013-04-05 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lipnica Murowana: Najwyższa palma - 29 metrów i 40 centymetrów

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

Bożena Sztajner

29 metrów i 40 centymetrów – tyle ma najwyższa palma, przygotowana na konkurs w Lipnicy Murowanej. Tradycyjnie wykonał ją Zbigniew Urbański, wielokrotny rekordzista i zwycięzca. Konkurs organizowany jest od 1958 roku.

Mieszkaniec Lipnicy przyznaje, że nie chce bić rekordów, ale ma głębszą motywację. „To jest podziękowanie za drugie życie, które dostałem od Boga w 2011 roku. Bóg dał mi szansę być na tym świecie i pokazać ludziom, że takie rzeczy tworzy się w Lipnicy Murowanej - dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

2022-11-30 21:59

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Argentyna

mundial

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

Grupa C: Polska - Argentyna 0:2 w 67. min.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Grabowska: "Sekularyzacja w Europie. Teoria i rzeczywistość" - wykład na Angelicum

2022-12-01 07:25

[ TEMATY ]

sekularyzm

O procesach sekularyzacyjnych w Polsce oraz o tym, że sekularyzacja nie jest procesem przebiegającym według ściśle określonego schematu mówiła prof. Mirosława Grabowska, socjolog i dyrektor Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS). Prelekcja zatytułowana „Sekularyzacja w Europie: teoria i rzeczywistość” wygłoszona została w ramach cyklu wykładów Janopawłowych organizowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na uniwersytecie Angelicum w Rzymie.

Prof. Grabowska na początku wykładu mówiła o teorii sekularyzacji, formułowanej przede wszystkim w latach 60 i 70 ub. wieku i wiążącej procesy modernizacyjne społeczeństw , rozwój ekonomiczny, wzrost dobrobytu i bezpieczeństwa socjalnego - z sekularyzacją. W myśl tej teorii zasadniczo modernizacja wiąże się z sekularyzacją, choć w różnych krajach proces ten może się rozpoczynać w różnym momencie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję