Reklama

Niedziela Podlaska

Wdzięczność Chrystusowi za Jego obecność

Niedziela podlaska 14/2013, str. 5

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

Natalia Bala

Procesja wiernych w barwnym korowodzie przeszła do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej

Procesja wiernych w barwnym korowodzie przeszła do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej

W Niedzielę Palmową 24 marca w Ciechanowcu odbyło się uroczyste zakończenie 16. Regionalnego Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej, zorganizowanego przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem oraz parafię pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu.

Spotkanie w Ciechanowcu już tradycyjnie rozpoczęło się poświęceniem palm przez pasterza diecezji drohiczyńskiej i corocznego patrona konkursu bp. Antoniego Dydycza. Kolejnym punktem uroczystości była procesja wiernych, która w barwnym korowodzie przeszła do parafii pw. Trójcy Przenajświętszej. Podczas homilii Ksiądz Biskup nawiązał do obecnej sytuacji w Kościele, odwołując się do decyzji Benedykta XVI, jak również przeprowadzonego konklawe oraz wyboru i postawy nowego papieża Franciszka. W dalszej części odwołał się do Niedzieli Palmowej i tradycji wykonywania palm. Mówił: „Chciałbym podkreślić widoczny właśnie w Niedzielę Palmową inny nurt, który daje o sobie znać od dwudziestu wieków. Widzimy znowu ogromną wiarę, która każe w ciągu tylu wieków przeżywać Niedzielę Palmową jak najbardziej uroczyście. Te palmy świadczą o tym, aby w sposób jak najpiękniejszy, ale też i najbardziej wymowny ukazać radość i wdzięczność Chrystusowi za Jego obecność. Za to, że towarzyszy na przestrzeni wieków kolejnym pokoleniom, za to, że jest tym światłem, które rozjaśnia ludzkie umysły, za to, że prowadzi nas i ukazuje nam prawdę, za to, że nas uwrażliwia na dobro i na piękno, bo przecież te palmy wyrastają z wielkiej wiary”. Niedzieli Palmowej w Ciechanowcu, jak nakazuje tradycja, zawsze towarzyszy regionalny konkurs na wykonanie palmy wielkanocnej, organizowany od 15 lat, cieszący się dużym powodzeniem, zwłaszcza wśród młodzieży. „Przede wszystkim zgłaszają się dzieci i młodzież, chociaż jest też trochę osób dorosłych - tłumaczy Dorota Łapiak, dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. - Główny cel, który sobie postawiliśmy, czyli kultywowanie tradycji wykonywania palm, w pewnym sensie został spełniony. Ze swojego dzieciństwa pamiętam, że tych palemek w Niedzielę Palmową było coraz mniej i były one wykonywane w najprostszy sposób. Natomiast teraz przyswojono inną tradycję, a Niedziele Palmowe stały się bardziej uroczyste. Zyskały jakby większy wydźwięk i to należy kultywować” - kontynuowała.

W tym roku do konkursu zgłoszono 418 palm wykonanych przez 33 podmioty. Wszystkie palmy oceniała komisja konkursowa, która brała pod uwagę pomysły artystyczne, wygląd palm, kompozycję oraz zgodność wykonania z lokalną tradycją. Decyzją komisji przyznano 10 nagród specjalnych, 20 pierwszych nagród, 31 drugich oraz 82 nagrody trzecie. Ogółem wyróżniono 93 palmy, a twórcom 182 palm wręczono nagrody pocieszenia.

2013-04-05 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: jutro abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył mszy św. online u poznańskich oblatów

[ TEMATY ]

Poznań

Niedziela Palmowa

abp Stanisław Gądecki

episkopatnews/flickr.com

W Niedzielę Palmową, 5 kwietnia 2020, abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Episkopatu Polski będzie przewodniczył mszy św. transmitowanej z kaplicy misjonarzy oblatów. Będzie to pierwsza od dłuższego czasu Eucharystia sprawowana publicznie przez metropolitę poznańskiego.

Transmisję będzie można oglądać na pośrednictwem portalu misyjne.pl. Przewodniczący KEP codziennie prowadzi modlitwę różańcową online, jednak będzie to pierwsza od dłuższego czasu Eucharystia sprawowana publicznie przez abp. Gądeckiego.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Prezydent Erdogan zarządził 7-dniową żałobę narodową po tragicznych trzęsieniach ziemi

2023-02-06 20:11

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju, w których zginęło co najmniej 1651 osób.

Zgodnie z prezydenckim dekretem flagi będą opuszczone do połowy masztów aż do zachodu słońca w niedzielę 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Turcja/ KG PSP: pierwszy uratowany człowiek przez polskich strażaków

2023-02-07 15:46

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/NECATI SAVAS

Polscy strażacy wspólnie z tureckimi ratownikami wydobyli z gruzowiska w Besni żywego mężczyznę. To pierwszy uratowany człowiek przez naszych ludzi - poinformował komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Polska grupa ratownicza HUSAR Poland, która we wtorek dotarła do tureckiego miasta Besni, po południu rozpoczęła poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami po trzęsieniu ziemi. Nadal trwa rozpoznanie, ale do akcji ruszyły już pierwsze zespoły ratownicze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję