Reklama

Niedziela Podlaska

Eucharystia w intencji Papieża

19 marca, w dniu inauguracji pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka, bp Antoni Dydycz celebrował w drohiczyńskiej katedrze Eucharystię dziękczynną za pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI oraz o potrzebne łaski dla nowego papieża. Do modlitwy Ksiądz Biskup zaprosił zarówno duchownych, jak i świeckich, prosił też, aby uroczyste Msze św. w tych w intencjach sprawowano również we wszystkich parafiach diecezji drohiczyńskiej

Niedziela podlaska 14/2013, str. 4

[ TEMATY ]

Franciszek

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Eucharystii w drohiczyńskiej katedrze przewodniczył bp Antoni Dydycz

Eucharystii w drohiczyńskiej katedrze przewodniczył bp Antoni Dydycz

Wiernych przybyłych do Drohiczyna powitał proboszcz parafii katedralnej ks. dr Zbigniew Średziński, który przypominał o trwających rekolekcjach i zachęcał, by wierni korzystali z obecności kapłanów w konfesjonałach. Eucharystię rozpoczęto Litanią do św. Józefa, opiekuna Najświętszej Rodziny i Kościoła powszechnego.

W homilii Biskup Drohiczyński wyraził radość ze wspólnego, duchowego uczestnictwa w inauguracji papieskiej posługi Ojca Świętego Franciszka. Podkreślał, że jesteśmy wspólnotą i wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Kościół, dlatego powinniśmy się zastanowić, na ile czujemy tę współodpowiedzialność za rozwój i za świętość wspólnoty, której tak wiele zawdzięczamy. Ksiądz Biskup zwrócił też uwagę, jak bliski Polakom jest papież Franciszek

Kaznodzieja mówił też o innych symbolach przybliżających nas do papieża. „Cieszy nas, że Ojciec Święty przyjął imię Franciszek, bo przecież tak bliski jest nam św. Franciszek z Asyżu”. Wymienił też liczne grono świętych Polaków, którzy pochodzili z rodziny zakonu franciszkańskiego. „Dzięki temu po raz kolejny okazało się, że Polska jest bliska papieżowi, a papież jest bliski Polsce” - mówił dalej i podkreślał, jak ważna jest umiejętność odczytywania tych znaków Bożej dobroci, znaków Ducha Świętego, które nas zachęcają do jeszcze większego zjednoczenia, do większej duchowej łączności, aby nic, co dotyczy Ojca Świętego i Kościoła, nie było nam obojętne.

Reklama

W dalszej części homilii bp Dydycz wspominał papieża Benedykta XVI, dziękując Panu Bogu za to, że mogliśmy korzystać z ogromnej posługi, wyjątkowego oddania się i serdecznego zawierzenia nam wszystkim przez Ojca Świętego Benedykta XVI. Zachęcał też, aby modlić się za Benedykta XVI i prosić Matkę Najświętszą, by wspierała papieża emeryta w jego obecnej duchowej działalności, by jego zawierzenie, które pragnie ofiarować za Kościół, przynosiło też i w naszych sercach i umysłach jak najwięcej korzyści.

Nawiązując do przeżywanej uroczystości św. Józefa, zachęcał, by nasze intencje zawierzać św. Józefowi, który był człowiekiem zawierzenia i wiary. Po Eucharystii odśpiewano „Te Deum”, by prosić o potrzebne łaski dla Kościoła i papieża Franciszka. Biskup Drohiczyński zachęcał także do korzystania z mediów katolickich, aby dzięki nim jak najpełniej poznawać życie i dotychczasową działalność papieża Franciszka, dzięki czemu może stawać się on bliższy, co pozwoli na dyskretne wspomaganie go w jego misji.

2013-04-05 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: na pierwszym miejscu jest nadużycie władzy i sumienia

[ TEMATY ]

Irlandia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Włoski dwutygodnik La Civiltà Cattolica opublikował dziś relację ze spotkania Papieża Franciszka z jezuitami podczas ostatniej podróży do Irlandii w związku ze Światowym Spotkaniem Rodzin. Ojciec Święty wezwał ich, aby pomogli Kościołowi w Irlandii zakończyć smutną historię z nadużyciami seksualnymi.

Nie chodzi o proste zamknięcie przeszłości, ale znalezienie lekarstwa, sposobu naprawy, podjęcie potrzebnych kroków, aby uleczyć rany i przywrócić życie wielu ludziom. Franciszek wskazał, że podłożem dla nadużyć seksualnych było poczucie wyniosłości: elitaryzm oraz klerykalizm, niezdolność wejścia w bliską relację z Ludem Bożym. Pierwszym nadużyciem było nadużycie władzy, autorytarne jej sprawowanie, kolejne to: wypaczone sumienie.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Papież do Akcji Katolickiej: słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn

2022-11-28 15:19

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Akcja Katolicka

„Trudne czasy mogą zostać podjęte jako wyzwanie i przemienić się w czas nadziei” – napisał Franciszek do przedstawicieli Akcji Katolickiej. Zebrali się oni w Rzymie, gdzie wybrali nowe władze na poziomie centralnym.

W liście Papież obok problemów kryzysu postpandemicznego i wzrastającej przemocy wymienił także „odradzający się w niektórych miejscach indywidualizm”, związany z dynamiką samozbawienia. Ojciec Święty napisał, że „jest przekonany, iż Bóg oczekuje od Kościoła Trzeciego Tysiąclecia, aby duch synodalny zakorzenił się w jego sposobie bycia, co oznacza ćwiczenie wspólnego podążania w tym samym kierunku”. Dlatego też zachęcał nowych liderów Akcji Katolickiej, aby byli ludźmi słuchającymi. „Mam nadzieję, że nie będziecie zarządcami zza biurka, sterty papierów lub poprzez Zooma, i że nie popadniecie w pokusę planowania, rządzenia przez dekrety i odwoływania się do propozycji sprzed lat, które były dobre i użyteczne kiedyś, ale dziś być może nie są już aktualne - czytamy w liście – „Po pierwsze słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn, starszych, młodych i dzieci, dotykajcie konkretu ich życia, cichych krzyków wypisanych na ich twarzach, protestu ukrytego w głębi”. Papież wezwał następnie do wrażliwości na znaki czasu, bo – jak zaznaczył – „Kościół nie może być na marginesie historii, uwikłany we własne sprawy, żyjący w swojej bańce”. Lud Boży ma bowiem misję „przemieniania historii z jej trudnościami i sprzecznościami w historię zbawienia”. Na zakończenie Papież dziękował członkom Akcji Katolickiej za podjęcie wyzwania i pobłogosławił ich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję