Reklama

Niedziela Częstochowska

Pomagają i dają nadzieję

Niedziela częstochowska 14/2013, str. 1, 4

[ TEMATY ]

hospicjum

Anna Moćko

Uczestnicy uroczystej gali

Uczestnicy uroczystej gali

Dokładnie w 20. rocznicę zarejestrowania przez Sąd Wojewódzki Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, 16 marca, w Filharmonii Częstochowskiej odbyła się uroczysta gala jubileuszowa, podczas której wśród serdecznych wspomnień i podsumowań wręczono wyróżnienia za wkład w rozwój i działalność częstochowskiego hospicjum. Nagrody otrzymali członkowie komitetu organizacyjnego, który powoływał do życia stowarzyszenie w 1993 r., członkowie jego kolejnych zarządów, urzędnicy, lekarze, wolontariusze i dobroczyńcy stowarzyszenia, a także częstochowskie media, wśród nich Katolickie Radio „Fiat”, Radio Jasna Góra oraz Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Jubileuszową galę w Filharmonii uświetnił koncert Eleni.

- Przede wszystkim dziękuję za wielkie dzieło miłosierdzia, które Hospicjum podejmuje od wielu lat. Pamiętam początki tej pracy, ale i przypominam o wielkiej trosce i zaangażowaniu, które towarzyszyło tej działalności przez całe lata, pełne zabiegania i poszukiwań, by jak najlepiej pomagać cierpiącym bliźnim. (...) Za wszystkie czyny miłosierdzia niech podziękują Wam ludzie, a nade wszystko sam Bóg - napisał redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś w liście złożonym na ręce Anny Kaptacz, prezes Zarządu SOHZC.

Przed wpisaniem do rejestru stowarzyszeń częstochowskie hospicjum działało jako pielęgniarska grupa nieformalna, która zajmowała się pacjentami w ich domach. Grupę tę przede wszystkim stanowiły pielęgniarki z Oddziału Urologii i Chirurgii Ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie, a inicjatorką jej powstania była Anna Kaptacz, ówczesna wiceprzewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. Obecnie pod opieką częstochowskiego hospicjum, w którym nad chorymi pochyla się rzesza lekarzy, psychologów, rehabilitantów, pielęgniarek, pracowników socjalnych i duszpasterzy, przebywa rocznie 1500 pacjentów dorosłych oraz 50 dzieci.

Reklama

„Misją Stowarzyszenia jest świadczenie wielodyscyplinarnej opieki sprawowanej w celu łagodzenia cierpień, leczenia bólu oraz innych objawów towarzyszących chorobie, a także poprawy jakości życia pacjentów chorych na przewlekłe i nieuleczalne choroby nie poddające się leczeniu, dbałość o sferę psychiczną, duchową, fizyczną i społeczną pacjentów oraz ich rodzin w trakcie trwania choroby oraz w okresie osierocenia, podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat idei opieki hospicyjnej oraz edukacja pracowników i wolonatariuszy” - przeczytać można w najnowszym Biuletynie Hospicjum Częstochowskiego „Palium”.

Na szukających pomocy i wsparcia w chorobie nowotworowej czekają:

- Poradnia Opieki Paliatywnej dla Dorosłych i Dzieci przy ul. Krakowskiej 45a, tel. 34 360 54 91; całodobowo - tel. 504 017 924, czynna we wtorek, środę, piątek w godz. 8-16, w poniedziałek, czwartek w godz. 8-18 (porady lekarskie, pielęgniarskie i psychologiczne - świadczenia wykonywane w ramach umowy z NFZ).

- Hospicjum Domowe dla Dorosłych i Dzieci, adres i telefony j.w., czynne całą dobę przez 7 dni w tygodniu (pomoc wsparcie lekarskie, pielęgniarskie, fizjoterapeutyczne, psychologiczne, duchowe i wolontaryjne - świadczenia w ramach umowy FNZ).

- Dzienny Oddział Opieki Paliatywnej przy ul. Krakowskiej 45a, tel. 34 360 54 91, 34 360 55 37, czynny we wtorki i czwartki w godz. 9-15 (świadczy pomoc psychologiczną, medyczną, wsparcie duchowe i terapię zajęciową, gimnastykę leczniczą, fizykoterapię, opiekę pielęgniarską). Program współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Częstochowy.

- Stacjonarny Oddział Opieki Paliatywnej, adres i telefony j.w. (całodobowa opieka paliatywna).

2013-04-05 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hospicjum to też życie

Z ks. Grzegorzem Więckowiczem – kapelanem Hospicjum „Homo Homini” im. Św. Brata Alberta w Jaworznie – rozmawia Agnieszka Raczyńska-Lorek

Śmiertelna choroba jest kryzysem dla pacjenta, rodziny, ale także dla osób sprawujących nad chorymi opiekę. Dylematy, porażki, zmagania chorych, rodzin i zespołu hospicyjnego, dramatyczne spotkania z najbliższymi umierających to hospicyjna codzienność. Kapelan i inni członkowie zespołu są świadkami nierozwiązanych spraw osobistych i rodzinnych, oczekiwania pacjentów na swoich bliskich i oczekiwania na śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Prezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję