Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Miłosierdzie przemienia nasze życie

Niedziela bielsko-żywiecka 14/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Łagiewniki

Archiwum

Ks. Mikołaj Szczygieł podczas konferencji prezentującej ideę pielgrzymki do Łagiewnik

Ks. Mikołaj Szczygieł podczas konferencji prezentującej ideę pielgrzymki do Łagiewnik

KS. PIOTR BĄCZEK: - Jak zrodził się pomysł zorganizowania przedsięwzięcia Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej do Łagiewnik. Co właściwie miało na to wpływ: osobiste odniesienie do tajemnicy Miłosierdzia Bożego, jakieś doświadczenia, postulaty ludzi, których Ksiądz spotkał?

KS. MIKOŁAJ SZCZYGIEŁ: - W zasadzie zaczęło się od potrzeby ludzi. Pomysł zorganizowania takiej pielgrzymki zrodził się podczas wędrówki do Częstochowy. Wziąłem udział w pielgrzymce naszej diecezji na Jasną Górę w sierpniu ubiegłego roku z grupą swoich parafian z Bielska-Białej Lipnika, gdzie obecnie jestem wikariuszem. Podczas wędrówki jedna z mieszkanek mojej parafii, Irena Papla - zwierzyła się, że od kilku lat myśli o pójściu z pielgrzymką nie tylko do Częstochowy, lecz również do Łagiewnik. Zaczęliśmy o tym wspólnie rozmawiać. Zapytaliśmy o zdanie osoby zaangażowane w organizację pielgrzymki na Jasną Górę. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że jest to świetny pomysł. W ten sposób Pani Irena - bardzo doświadczony pielgrzym - stała się pomysłodawczynią całej inicjatywy. Zwróciła uwagę na to, że Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, choć prawdopodobnie najmłodsze w Polsce, jest jednym z najważniejszych polskich sanktuariów nie tylko dla nas, Polaków, lecz również dla całego Kościoła i świata. Mnóstwo ludzi z Europy, Azji, obu Ameryk nawiedza sanktuarium łagiewnickie. Jest ono znane na całym świecie. Dlaczego nie pójść akurat tam, do Jezusa Miłosiernego?
W latach seminaryjnych, które spędziłem w Krakowie, faktycznie zapamiętałem Łagiewniki jako centrum Bożego Miłosierdzia na skalę światową. Wielokrotnie miałem okazję w nim posługiwać jako kleryk i słuchać wzruszających wręcz świadectw kapłanów-spowiedników, którzy opowiadali o cudach dokonujących się w ludzkich sercach dzięki temu sanktuarium i samemu kultowi Miłosierdzia Bożego. Dodatkowym impulsem do zorganizowania tej pielgrzymki jest fakt powstania tuż obok Centrum błogosławionego Jana Pawła II i jednocześnie pierwszego w świecie sanktuarium błogosławionego Papieża. Wiemy dobrze, że jednym z najwyraźniejszych rysów jego pontyfikatu było propagowanie kultu Bożego Miłosierdzia. Jako biskup Krakowa w 1968 r. podniósł kaplicę łagiewnickich sióstr do rangi sanktuarium ze względu na rozpoczęty już proces beatyfikacyjny s. Faustyny Kowalskiej. Jako papież w 1993 r. beatyfikował, a w 2000 r. kanonizował s. Faustynę. Dwa lat później osobiście konsekrował bazylikę w łagiewnickim sanktuarium. Dlatego idąc w pielgrzymce do Łagiewnik, obowiązkowo przechodzimy przez Centrum, które jemu jest poświęcone - wielkiemu apostołowi Miłosierdzia.

- Na pielgrzymkowej mapie naszego Kościoła diecezjalnego pielgrzymka do Łagiewnik jest na pewno nowością. Czy tego typu pielgrzymki organizowane są przez inne diecezje, czy też jesteśmy pierwsi?

- Piesze szlaki do Łagiewnik zostały już przetarte. Pielgrzymi z Poznania idą już dziesiąty raz. Podobnie pielgrzymują Warszawiacy i - co ciekawe - Węgrzy, którzy łączą swoją drogę do Łagiewnik z pielgrzymowaniem do Częstochowy z naszą diecezją w sierpniu. Jednak, o ile się orientuję, nasza pielgrzymka jest pierwszą o charakterze diecezjalnym. To znaczy pomysł jej zorganizowania najpierw przedstawiliśmy naszemu biskupowi Tadeuszowi Rakoczemu. W całości go zaaprobował i wydał specjalny list pasterski do wszystkich parafii, zachęcający do udziału w pielgrzymce. Podejrzewam, że inne grupy idące do Łagiewnik nie miały takiego charakteru i takiego ogólnodiecezjalnego oddziaływania.

- Na jakim obecnie jesteście etapie jeśli chodzi o przygotowania - co już jest gotowe, a co jeszcze czeka na realizację?

- Od strony organizacyjnej wykonaliśmy wszystko, co jest potrzebne do bezpiecznego przeprowadzenia ludzi do Łagiewnik. W pierwszej kolejności pozyskaliśmy aprobatę biskupów krakowskich (w tym kustoszy obu sanktuariów: bp. Jana Zająca oraz ks. inf. Jana Kabzińskiego) oraz proboszczów naszej diecezji i archidiecezji krakowskiej, przez parafie których pójdziemy. Każdy z nich obiecał nam pomoc w organizacji postojów i noclegów w swoich parafiach. Uzgodniliśmy trasę przemarszu pielgrzymki z poszczególnymi administratorami dróg wojewódzkich, powiatowych i miejskich. Zorganizowaliśmy zabezpieczenie techniczne i medyczne pielgrzymów w czasie przemarszu z pomocą Mariusza Zawady, komendanta Kęckiego Oddziału Maltańskiej Służby Medycznej. Pozyskaliśmy sponsora w osobie Tomasza Chmielniaka i drukarni Grupy Quest Poligrafia 24 na wydrukowanie plakatów i śpiewników dla pielgrzymów, państwa Krzysztofa i Joannę Wrażeń z drukarni Skill, którzy wydrukowali baner pielgrzymkowy zaprojektowany przez firmę Pro Info należącą do p. Wojciecha Kliś. Pani prof. Elżbieta Kurzaj zaprojektowała dla nas logo pielgrzymki. Powstała strona internetowa, którą założył Jakub Kowalski. Uzyskaliśmy wsparcie mediów na czele z Diecezjalnym Radiem „Anioł Beskidów”. Zorganizowaliśmy wreszcie punkty zapisów w 10 największych miastach naszej diecezji.
Oczekujemy teraz na potwierdzenie liczby pielgrzymów. Zapisy zakończyliśmy miesiąc przed wyruszeniem w trasę, czyli 31 marca. Znając liczbę pielgrzymów, zorganizujemy dla wszystkich noclegi, postoje, ubezpieczenie itp.

Reklama

- Pielgrzymka ma swoją piosenkę - hymn. W jego powstanie zaangażowali się artyści znani na Podbeskidziu. Jak doszło do powstania tego utworu?

- Zaprosiliśmy do udziału w pielgrzymce Piotra Mireckiego, który jest jednym z animatorów muzycznych idących co roku do Częstochowy. Piotr jednocześnie jest jednym z członków zespołu „Dzień Dobry”. Skomponował hymn - zaadaptował słowa s. Faustyny z „Dzienniczka”, napisał aranżacje instrumentalną i wokalną. Aby nagrać hymn poprosił swojego znajomego, Łukasza Golca o możliwość skorzystania ze studia. W studiu ten hymn, jak również cała inicjatywa pielgrzymki, tak się spodobały, że zaproponował Łukaszowi współudział w nagraniu hymnu. Golec Fabryka zaprosiła do udziału kolejnych artystów i w ten sposób zgromadziła całą grupę jego wykonawców. Oprócz kompozytora Piotra, są nimi: Łukasz i Edyta Golec, Magda Anioł, Krzysztof Maciejowski, Jakub Foltak, Hanka Rybka, Marcin Pokusa, Robert Szewczuga.

- Każda piesza pielgrzymka może być nazwana rekolekcjami w drodze. Można się spodziewać, że w drodze do Łagiewnik uczestnicy rozważać będą jakieś treści podczas konferencji... Na jakie aspekty naszej wiary będziecie zwracać uwagę pątników?

- Najważniejszym aspektem wiary poruszanym w trakcie pielgrzymki będzie tajemnica Bożego Miłosierdzia, które działa w naszym życiu nieustannie. To znaczy, chcemy pokazać piękną prawdę naszej wiary mówiącą o tym, że Pan Bóg nie jest dla nas kimś dalekim, lecz pozostaje blisko nas. W swoim miłosierdziu schodzi do nas i jeśli tylko Go przyjmujemy, tym miłosierdziem przemienia nasze życie, ma na nie wpływ, modeluje je. Pokazać chcemy dynamikę Bożego działania w naszych sercach właśnie przez miłosierdzie - dynamikę, która nie budzi lęku, lecz radość.

- Kolejne pytanie dotyczy zewnętrznych znaków: jak będzie wyglądać pielgrzymkowa brać?

- Tradycyjnie, jak w drodze na Jasną Górę, na czele pójdzie krzyż ufundowany przez ks. Jerzego Wojciechowskiego, lipnickiego proboszcza, oraz znaki poszczególnych grup, które stanowić będą wizerunki ich świętych patronów: św. Faustyny Kowalskiej oraz bł. Jana Pawła II.

- Wreszcie bardziej osobiste pytanie: czym dla Księdza jest tajemnica Bożego Miłosierdzia?

- Jedyne słowo dla mnie adekwatne do jego opisu to tajemnica - tajemnica miłości. Tak jak mężczyznę i kobietę łączy tajemnica miłości, tak jak rodziców z ich dziećmi łączy tajemnica miłości, tak jak przyjaciół łączy tajemnica miłości - tak samo jest ze mną i chyba każdym z nas - łączy nas z Bogiem tajemnica miłości.

2013-04-05 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Epicentrum Miłosierdzia

Niedziela małopolska 4/2016, str. 6

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Małgorzata Cichoń

To miejsce jest prawdziwym skarbcem, w którym wątpiący odnajdują wiarę, błądzący – właściwą drogę, grzesznicy – przebaczenie. Pan Jezus właśnie tu, w środku miasta, od wielu lat w szczególny sposób okazuje nam swoją łaskę i miłosierdzie

Dzień powszedni, krakowskie Łagiewniki. Powietrze – jak to w Krakowie o tej porze roku – mgliste i ciężkie. Wokół panuje spokój. Zdecydowanie nie jest to sezon pielgrzymkowy. Jednak, choć pozornie nic się tu nie dzieje, wciąż widzę przechodzących ludzi. Jedni wchodzą do sanktuarium, inni swe kroki kierują prosto do kaplicy Wieczystej Adoracji, gdzie trwają na modlitwie. Wchodzę do kościoła – przy konfesjonałach stoją ludzie w dłuższych i krótszych kolejkach, choć zakończył się już sezon przedświątecznych spowiedzi. Przy kratkach klęczy robotnik, który nie zdążył przebrać uniformu, biznesmen w białym kołnierzyku, rozpoznaję księży z krakowskich parafii, którzy także przyszli, aby skorzystać z sakramentu pokuty w tym miejscu.

CZYTAJ DALEJ

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 1-13.

Wtorek, 7 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Polska delegatka na zgromadzenie w Pradze: oczekuję, że jasno powiemy, czego naucza Kościół

2023-02-07 15:24

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Oczekuję, że jasno powiemy, czego naucza Kościół – podkreśliła w rozmowie z KAI s. Mirona Turzyńska OSF, polska delegatka na kontynentalne zgromadzenie synodalne, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze.

KAI: Jakie są siostry wrażenia po dwóch dniach europejskiego zgromadzenia synodalnego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję