Reklama

Wyjątkowa książka

Ks. prof. Andrzej Witko pochodzi z parafii w Krakowie-Łagiewnikach, a więc wychował się w blasku sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie kształtowało się jego powołanie. Jest profesorem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Naukowo zajmuje się tematyką Miłosierdzia Bożego. Ten wybitny znawca napisał na ten temat ponad 40 książek. Wiele z nich zostało przetłumaczonych na języki: włoski, angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, ukraiński, rosyjski, słowacki.

Wielką popularnością cieszy się publikacja ks. prof. Witko „Święta Faustyna i Boże Miłosierdzie”. Zawiera ona rzetelne opracowanie biografii św. Faustyny, przedstawia fundamenty i formy nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, a także historię obrazu Jezusa Miłosiernego namalowanego przez Eugeniusza Kazimirowskiego przy osobistej asyście s. Faustyny. Książka doczekała się już siedmiu wydań. To ostatnie opatrzone jest przedmową abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego. Zwraca on uwagę, że książka prezentuje imponujący materiał pochodzący z archiwów watykańskich, polskich, litewskich i białoruskich, niewykorzystany dotychczas przez innych badaczy. Autor zapoznawał się dogłębnie z dokumentacją procesów beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego s. Faustyny. Abp Mokrzycki przyznaje, że osobiście starał się, aby dokumenty z watykańskich kongregacji docierały do ks. prof. Witko, a nawet sam dźwigał ciężkie tomy.

Książka ubogacona jest również słowem wstępnym kard. Stanisława Dziwisza. Zwraca on uwagę na wielkie znaczenie działalności ks. prof. Witko w zakresie popularyzacji kultu Miłosierdzia Bożego i przesłania św. Faustyny. Przypomina, że Ksiądz Profesor jest również twórcą niezwykłego libretta do wielkiego oratorium „O sancta Caritas”. Kard. Dziwisz pisze: „Z radością biorę dziś do ręki nowe wydanie bardzo popularnej książki «Święta Faustyna i Boże Miłosierdzie», by jeszcze raz, jak kiedyś, stanąć pod ceglanymi murami klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i wyruszyć w wielką podróż przez lata minione, patrząc, jak w kolejnych odsłonach czasu coraz bardziej jaśnieje światu prawda o Bożym Miłosierdziu”.

W zamyśle Autora, książka ma pomóc w pogłębieniu teologicznej refleksji nad orędziem Apostołki Bożego Miłosierdzia oraz zachęcić do jego realizowania w codzienności.

Ks. Andrzej Witko, „Święta Faustyna i Boże Miłosierdzie”; Wydawnictwo AA s.c., ul. Swoboda 4, 30-332 Kraków; www.religijna.pl.

2013-04-03 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Papież do Akcji Katolickiej: słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn

2022-11-28 15:19

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Akcja Katolicka

„Trudne czasy mogą zostać podjęte jako wyzwanie i przemienić się w czas nadziei” – napisał Franciszek do przedstawicieli Akcji Katolickiej. Zebrali się oni w Rzymie, gdzie wybrali nowe władze na poziomie centralnym.

W liście Papież obok problemów kryzysu postpandemicznego i wzrastającej przemocy wymienił także „odradzający się w niektórych miejscach indywidualizm”, związany z dynamiką samozbawienia. Ojciec Święty napisał, że „jest przekonany, iż Bóg oczekuje od Kościoła Trzeciego Tysiąclecia, aby duch synodalny zakorzenił się w jego sposobie bycia, co oznacza ćwiczenie wspólnego podążania w tym samym kierunku”. Dlatego też zachęcał nowych liderów Akcji Katolickiej, aby byli ludźmi słuchającymi. „Mam nadzieję, że nie będziecie zarządcami zza biurka, sterty papierów lub poprzez Zooma, i że nie popadniecie w pokusę planowania, rządzenia przez dekrety i odwoływania się do propozycji sprzed lat, które były dobre i użyteczne kiedyś, ale dziś być może nie są już aktualne - czytamy w liście – „Po pierwsze słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn, starszych, młodych i dzieci, dotykajcie konkretu ich życia, cichych krzyków wypisanych na ich twarzach, protestu ukrytego w głębi”. Papież wezwał następnie do wrażliwości na znaki czasu, bo – jak zaznaczył – „Kościół nie może być na marginesie historii, uwikłany we własne sprawy, żyjący w swojej bańce”. Lud Boży ma bowiem misję „przemieniania historii z jej trudnościami i sprzecznościami w historię zbawienia”. Na zakończenie Papież dziękował członkom Akcji Katolickiej za podjęcie wyzwania i pobłogosławił ich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję