Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 14/2013, str. 12

Modlitwa rocznicowa

Radio Jasna Góra ma 18 lat

Dnia 25 marca 1995 r. po raz pierwszy usłyszeliśmy z głośników radiowych: „Tu Radio Jasna Góra”. Ten rozpoznawalny sygnał zabrzmiał nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju. 18 lat temu rozgłośnia Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej wyemitowała swój pierwszy program.

23 marca w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej rocznicowa Msza św. była sprawowana pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. - Dziękuję za służbę Prawdzie, za dojrzałość wiary chrześcijańskiej i jej przekaz. Dziękuję, że możemy stanąć w obliczu Matki i Królowej i prosić Ją, byśmy mogli realizować podwójne powołanie - mówił abp Depo i wyjaśniał, że służyć Bogu - to służyć człowiekowi, służyć Prawdzie - to ocalać człowieka od nieszczęścia. Wyznał z naciskiem: „Dziękuję Bogu za tę rozgłośnię!”.

Po Mszy św. pracownicy i słuchacze radia spotkali się na słodkim poczęstunku w Sali Różańcowej. Wysłuchali prelekcji o. Melchiora Królika na temat cudów zdziałanych za przyczyną Matki Bożej Jasnogórskiej.

Sygnał Radia Jasna Góra z nadajników naziemnych dociera nie tylko na teren archidiecezji częstochowskiej, ale również do diecezji sąsiednich, a przez nadajnik satelitarny oraz internet rozgłośni można słuchać także poza granicami kraju. Transmisją, która do dziś gromadzi największą liczbę słuchaczy, jest Apel Jasnogórski, emitowany bezpośrednio z Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej codziennie o godz. 21. Wieczorną modlitwę Polaków poprzedza program pt. „Księga Apelowa”. W studiu przyjmowane są telefonicznie i e-mailem intencje słuchaczy: prośby i podziękowania. W godzinie Apelu księga z intencjami spoczywa na ołtarzu przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

Obecnie dyrektorem Radia Jasna Góra jest o. Kamil Szustak. Podkreśla on, że przez posługę radia wielu ludzi może duchowo być i uczestniczyć w życiu sanktuarium. - Transmisje nabożeństw z Kaplicy Matki Bożej są niczym innym jak zaproszeniem do tego, abyśmy wspólnie - czy to przez obecność w kaplicy, czy łącząc się duchowo - tworzyli wspólnotę wiary i wypełniali przestrzeń wielkiej modlitwy za Kościół i Ojczyznę, przestrzeń zawierzenia. To tak, jakbyśmy kontynuowali szlak świętych, którzy tutaj, u Matki Bożej, uczyli się odpowiedzialności za Kościół, za Polaków - uważa o. Szustak.

Reklama

(it)

33. Pielgrzymka Obrońców Życia

Żyjemy w czasach wyrafinowanego sporu o życie

W sanktuarium jasnogórskim 23 marca spotkało się ok. 2 tys. osób. - Dziękowali za sukcesy, które z pomocą Bożą udało się osiągnąć w ostatnim roku, i prosili o światło, moc i wytrwałość do dalszej walki o obronę życia poczętych dzieci - mówił Antoni Zięba z Krakowa, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, organizator pielgrzymki. Obecny był również m.in. dr Paweł Wosicki, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.

Mszy św. w intencji obrony życia przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Eucharystię koncelebrował bp Jan Szkodoń z Krakowa.

- Żyjemy bez wątpienia w czasach bardzo szczególnego i wyrafinowanego sporu o życie - zaznaczył w homilii abp Depo. - Z jednej strony wiek XX był czasem odkryć m.in. w dziedzinie biologii, astronomii czy nauk medycznych, środków społecznego przekazu, ale z drugiej strony był wiekiem ludobójstwa, przemocy i kłamstwa. I nie bez racji można za bł. Janem Pawłem II określić, że nasza epoka była i jest czasem swoistego zmagania się „kultury życia i kultury śmierci”. Zdobycze medycyny i biotechnologii, in vitro, czy, niestety, nawet próby klonowania człowieka i hybrydy zwierzęco-ludzkie. To wszystko może budzić w człowieku przekonanie, że jest stwórcą samego siebie i sprawić, że ulegnie pokusie manipulowania drzewem genetycznym życia. A cóż dopiero powiedzieć o życiu duchowym? Doświadczamy tego wielokroć, że oderwanie od Boga niesie katastrofalne skutki, że bez Boga zanika stworzenie i jego wartość, bo wszystko wówczas zmierza ku śmierci - mówił Metropolita Częstochowski.

Reklama

Podczas spotkania wręczono nagrody laureatom IX edycji Konkursu im. ks. J. Popiełuszki pt. „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”.

Opinia konserwatora

Prof. Wojciech Kurpik, jak co roku przed Wielkanocą, zbadał stan Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Wizyta konserwatora miała na celu przede wszystkim sprawdzenie, jak zachowywała się struktura Obrazu w czasie ostatnich miesięcy, odkąd Ikona została umieszczona w nowej kasecie. Prof. Kurpik informuje, że w tej chwili są trzy miejsca odspojeń, gdzie warstwa malarska straciła kontakt z podłożem. - W odniesieniu do tego, co było rok temu, zauważa się wyraźną poprawę.

Pewną informację na temat aktualnego stanu drewna i Obrazu będę mógł podać dopiero w przyszłym roku, po rocznym doświadczeniu przebywania Obrazu w nowych warunkach - mówi prof. Kurpik.

- W nowej kasecie mamy już całkowicie przejrzystą szybę, zainstalowany jest cały system prawidłowego oświetlenia. To wszystko, co w tej chwili zostało zrobione, to jest wielka, historyczna sprawa w dziejach Obrazu, w dziejach klasztoru jasnogórskiego.

Krótko

24 marca, w Niedzielę Palmową, uroczystej Mszy św. z poświęceniem palm w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. Liturgię Niedzieli Palmowej uświetniły śpiewem Jasnogórski Chór Chłopięcy „Pueri Claromontani”, Jasnogórski Zespół Wokalny „Camerata” pod dyrekcją Jarosława Jasiury oraz dzieci z Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej. Opis Męki Pańskiej z Ewangelii wg św. Łukasza odśpiewali na głosy ojcowie paulini: o. Sebastian Matecki, o. Jacek Nawalny i o. Nikodem Kilnar z towarzyszeniem chórów.

25 marca przybyli z pielgrzymką do Matki Bożej studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Obecni byli: o. Tadeusz Rydzyk, założyciel WSKSiM, i o. dr Zdzisław Klafka, rektor uczelni, oraz ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-04-03 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adwentowe inspiracje

Niedziela Ogólnopolska 48/2021, str. 50-51

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami Adwent. Kolejny w życiu, ale nadal niezmiennie wyjątkowy. Czekanie na Boga jest warte uwagi, zaangażowania i doświadczania tu i teraz tego, co się dzieje, wrażliwości na ludzi, których spotykamy. Każdy ma swój Adwent do przeżycia. Tylko jak go przeżyć dobrze?

Który to już o Adwent w naszym życiu? Którykolwiek by nie był –nawet ten pięćdziesiąty ósmy jest zupełnie nowy. Jak to w życiu bywa, rutyna przeplata się z ciekawością i nadzieją, bo to przecież jakiś początek.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Senior Władysław Ziółek na ręce burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka przekazał dar dla miasta – obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję