Reklama

Ze świata

Francja

Paryski marsz w obronie praw dziecka

Ponownie Francja protestuje na ulicach w obronie praw dziecka. Byli ludzie i z Tuluzy (ponad 800 km od Paryża), i z terytoriów zamorskich. Szczególnie bulwersujące były wypowiedzi osób adoptowanych przez Francuzów. Jedna z nich, 47-letnia dziś pani, z Korei, jako 5-letnie dziecko została adoptowana. Przyleciała właśnie do Francji. Przeżyła szok kulturowy, bała się ludzi mających duże nosy. Bała się wszystkiego.

Ale na szczęście trafiła do rodziny pełnej - miała w niej ojca i matkę. Przez trzy miesiące nauczyła się języka. Ze wzruszeniem błagała, aby nie robić krzywdy dzieciom i nie dodawać im bólu przez wprowadzenie prawa adopcji „dla wszystkich”, na zasadzie, że każdy ma „prawo” do dziecka. Kiedy po manifestacji przechodziła przez tłum, wiele osób ze wzruszeniem i uznaniem ściskało jej drobne dłonie.

Były trzy trasy. Tylko ostatnie zdjęcie jest z najdłuższej trasy. Trudno było mi zrobić ujęcie, aby pokazać kolumnę, która szła najliczniej, od La Defense do Łuku Triumfalnego na placu Charles’a de Gaulle’a - Etoile.

Według organizatorów było 1400000 uczestników, według - policji... czterokrotnie mniej.

Nie uzyskano pozwolenia na wejście na Champs Elysees ani pod Łuk.

Elżbieta Nienałtowska

Syria

Ucieczki chrześcijan z Aleppo

Chaldejski ordynariusz Aleppo bp Antoine Audo przybył do Rzymu jako przewodniczący syryjskiej Caritas na spotkanie katolickich organizacji niosących pomoc w tamtym regionie. Nie mógł jednak powrócić do swej diecezji ze względu na zamknięcie lotniska w Aleppo i niebezpieczeństwa na drogach.

- Jestem w kontakcie z moim wikariuszem generalnym, z księżmi, przyjaciółmi i krewnymi. Odradzono mi powrót, mimo że bardzo chciałbym być z moimi diecezjanami - powiedział bp Audo agencji AFP. Jest on też zaniepokojony o los dwóch księży uprowadzonych półtora miesiąca temu. Porywacze zażądali okupu w wysokości 150 tys. dolarów.

Pytany o przyszłość chrześcijan w Syrii, biskup Aleppo wyznał, że nie czują się oni bezpiecznie. Obawiają się, by i w ich kraju nie doszło do takich prześladowań, jak w Iraku. Dotąd Aleppo opuściło od 20 do 30 tys. chrześcijan. Na początku konfliktu syryjskiego społeczność chrześcijańska w tym mieście liczyła 160 tys. osób.

Reklama

Cypr

O wyjściu ze strefy euro

Zwierzchnik Kościoła grecko-prawosławnego na Cyprze abp Chryzostom II powiedział: - To poprzedni prezydent Dimitris Christofias doprowadził nas do katastrofy. Niektórzy z wówczas rządzących powinni trafić do więzienia. Abp Chryzostom II potwierdził jednocześnie możliwość udzielenia państwu pożyczki ze środków Kościoła. Obecny cypryjski prezydent przystał na tę propozycję, do rozwiązania pozostały tylko kwestie prawne.

Abp Chryzostom II opowiedział się też za regulowanym wyjściem kraju ze strefy euro, bo, jego zdaniem, tylko to może uchronić Cypr przed upadkiem.

Ludzie

Abp Gerhard Ludwig Müller

Zdaniem prefekta Kongregacji Nauki Wiary, wraz z nowym pontyfikatem Kościół, zachowując istotę wiary, staje przed nowymi wyzwaniami. Używane przez włoskie media pojęcie „rewolucyjny” nie pasuje do papieża Franciszka. - Podstawy Kościoła, które ustanowił Bóg, nie dają się zmienić przez człowieka - powiedział abp Gerhard Ludwig Müller w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress.

W odniesieniu do związków Franciszka z teologią wyzwolenia podkreślił, że w przypadku papieża Bergoglio chodzi o konkretne zaangażowanie na rzecz ubogich. - Nasza mowa o godności człowieka przekłada się na rzeczywistość, musimy pokazywać profetycznie i krytycznie niesprawiedliwe struktury i aktywnie się im przeciwstawiać, ponieważ zaprzeczają one chrześcijańskiemu obrazowi człowieka. Nikt nie powinien być wykluczany z dostępu do dóbr tego świata - podkreślił abp Müller. Jego zdaniem, niektóre osoby opowiadające się za teologią wyzwolenia i trzymające się ideologii lewicowej, powinny wiedzieć, że komunizm był największym wrogiem ubogich.

Cudzysłów

Jest konkretna nadzieja na zjednoczenie Kościoła Wschodu i Zachodu. (…) przyszłe pokolenia zobaczą Kościół zjednoczony.
Bartłomiej I, patriarcha Konstantynopola

Krótko

Cypr zawarł porozumienie z krajami strefy euro. Władze tego państwa otrzymają co prawda 10 mld euro pożyczki, ale musiały zgodzić się na straty w lokatach klientów banków, którzy mieli depozyty przekraczające 100 tys. euro.

Polska obok Bułgarii, Rumunii i Łotwy należy do najmniej innowacyjnych krajów w UE - według Komisji Europejskiej.

W UE pogłębia się kryzys socjalny, będący negatywną konsekwencją cięć budżetowych i podwyżek podatków, a w wielu krajach członkowskich nie ma widoków na poprawę sytuacji - alarmuje Komisja Europejska.

Core Issues Trust - brytyjska organizacja nie może umieszczać na londyńskich autobusach reklam namawiających do leczenia z homoseksualizmu. Tak orzekł sąd, który podtrzymał decyzję władz Londynu sprzed roku, zakazującą umieszczania w publicznych miejscach tego typu ogłoszeń.

Borys Bieriezowski - słynny rosyjski oligarcha i jednocześnie przeciwnik polityczny prezydenta Władimira Putina, od 2003 r. przebywający na emigracji w Wielkiej Brytanii, popełnił samobójstwo. Śledztwo nie wykazało na razie, aby Bieriezowskiemu ktoś pomógł w samobójstwie.

Héctor Timerman - minister spraw zagranicznych Argentyny zażądał, by Wielka Brytania podjęła z jego krajem rozmowy na temat suwerenności Falklandów, ale strona brytyjska zadeklarowała sprzeciw, uzasadniając to wynikiem niedawnego referendum.

Rocznie co najmniej 20 kobiet umiera, a ponad 2,5 tys. poważnie choruje z powodu stosowania pigułek antykoncepcyjnych - poinformowała Francuska Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Leków.

Nie słabnie napięcie na Półwyspie Koreańskim. Korea Płn. zagroziła atakiem rakietowym na amerykańskie cele. Wojsko Korei Płd. zostało postawione w stan najwyższej gotowości bojowej.

2013-04-03 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papieska pasterka o 19.30

2022-11-30 13:40

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

W Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia Ojciec Święty będzie o godz. 19.30 przewodniczył tradycyjnej „Pasterce” w bazylice watykańskiej – wynika z opublikowanego 30 listopada kalendarza papieskich celebracji na okres Bożego Narodzenia.

Ponadto w pierwszy dzień Świąt, 25 grudnia o godz. 12.00 papież udzieli z loggii centralnej bazylki watykańskiej uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”, w ostatni dzień roku, 31 grudnia będzie w bazylice św. Piotra przewodniczył pierwszym nieszporom uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi oraz Te Deum w podziękowaniu za miniony rok.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa za Biskupa legnickiego

2022-11-30 13:47

ks. Waldemar Wesołowski

Dziś obchodzimy święto św. Andrzeja Apostoła, brata św. Piotra. To także dzień imienin biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego.

Rano, w kaplicy Domu Słowa, Solenizant przewodniczył Mszy św., w której uczestniczyli także: biskup senior Stefan Cichy, księża pracujący w Kurii Biskupiej oraz księża proboszczowie z Legnicy. Obecne były także siostry zakonne, świeccy pracownicy kurii i Domu Słowa. Na tę uroczystość przyjechali także klerycy roku propedeutycznego z Wrocławia, Świdnicy i Legnicy. Życzenia w imieniu wszystkich zgromadzonych przekazał ks. Biskupowi ks. Robert Kristman - Wikariusz Generalny.

CZYTAJ DALEJ

Zbyt krótkie życie. Śp. ks. Marcin Modrzejewski

2022-12-01 10:04

Grzegorz Jacek Pelica

Zmarł ks. Marcin - wieść, którą powtarzało wielu młodych, którym w większości nie jest „po drodze” rozpamiętywać czyjeś odejście, odnotowywać zgony czy rejestrować informacje o pogrzebach. - Dobrze spowiadał! Trafiał w sedno i nie zanudzał, a wcześniej słuchał i z wielką delikatnością naprowadzał. Nie należę do tej parafii, ale to był mój spowiednik. Jak tylko przyszedł do Łęcznej. Co ja teraz zrobię? - mówi pewien dwudziestolatek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję