W publikacji m.in. oczerniono o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR, jakoby słynął ze swojej działalności biznesowej, dzięki której – rzekomo – udało mu się zgromadzić fortunę.
W artykule zaznaczono, że Fundacja „Lux Veritatis” w ramach datków otrzymywała od seniorek mieszkania. Portal przytoczył m.in. nieprawdziwą historię, kiedy to fundacja otrzymała od 83-latki z Kazimierza Dolnego około 26 arów gruntu rolnego i lasu.Reklama
W publikacji nawiązano też do toruńskiego Muzeum „Pamięć i Tożsamość”. Według autora artykułu grunty pod muzeum ojcowie redemptoryści mieli otrzymać w wieczyste użytkowanie z ogromną zniżką, co jest nieprawdą.
Dlatego też, w sprostowaniu, które ukazało się 12 lipca na stronie Radia Zet, podkreślono, że „nieprawdziwa jest informacja, że o. Tadeusz Rydzyk prowadzi liczne biznesy, bowiem nie prowadzi żadnych biznesów”.
„W związku z opublikowaniem w dniu 6 maja 2024 roku na stronie internetowej wiadomości.radiozet.pl artykułu pod tytułem »To jedna z największych tajemnic ojca Rydzyka. Wszystko to zawdzięcza seniorkom«, informuję, że artykuł ten zawierał informacje nieprawdziwe. Nieprawdziwą jest informacja, że o. Tadeusz Rydzyk prowadzi liczne biznesy, bowiem nie prowadzi żadnych biznesów. Nieprawdziwa jest informacja, że opisana w artykule nieruchomość położona w Kazimierzu Dolnym była wystawiona do sprzedaży przez spółkę powiązaną z o. Tadeuszem Rydzykiem” – wskazało Radio ZET w oświadczeniu.
O sprostowanie wnioskował pełnomocnik o. Tadeusza Rydzyka CSsR, mec. Karol Prawda.
Reklama
– Chodziło o to, że jest to nieprawda. Ojciec Tadeusz Rydzyk CSsR jest zakonnikiem skoncentrowanym na działalności zakonu. We wniosku o sprostowanie wskazaliśmy, że przekaz – zresztą powielany medialnie od kilku dekad – jest obraźliwy i kreuje wizerunek zupełnie innej osoby w społeczeństwie. Jest również obraźliwy właśnie dla zakonnika, kapłana, który nie prowadzi żadnej działalności biznesowej, ale także takiej działalności biznesowej po prostu prowadzić nie może. Są to nie tylko nieprawdziwe przekazy, ale także naruszające dobre imię kapłana – podkreślił mec. Karol Prawda.
Sprostowanie zniknęło już z portalu Radia Zet, pomimo że obraźliwy artykuł nadal jest na stronie widoczny. Dlatego też – jak dodał mec. Karol Prawda – w najbliższym czasie skierowane zostanie odpowiednie wezwanie do redaktora naczelnego portalu, aby do czasu, kiedy artykuł widnieje na stronie, widoczne też było sprostowanie.
– De facto jest tak, że jeżeli w sposób ciągły taki materiał jest prezentowany, to wniosek o aktualizację, czy też o sprostowanie, jest dalej możliwy. Nieco inaczej wygląda sytuacja, kiedy mówimy o wydaniu prasowym. Natomiast tutaj spotykamy się z sytuacją, że odpowiednio wcześnie wydany artykuł nadal jest na stronie, a sprostowanie zostało wykreślone. Będziemy wnioskować o to, żeby do czasu, gdy taki artykuł będzie można znaleźć w internecie, było również widoczne sprostowanie – zwrócił uwagę pełnomocnik o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR.
Pełnomocnik o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR, mec. Karol Prawda, podkreślił też, że każde działania podjęte przeciwko dyrektorowi Radia Maryja będą miały konsekwencje prawne.