Reklama

Aspekty

Pięć lat posługi w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Pięć lat temu przybył do naszej diecezji bp Stefan Regmunt. Objął wówczas posługę biskupa diecezjalnego zielonogórsko-gorzowskiego. W tych dniach obchodzimy piątą rocznicę nominacji papieskiej oraz ingresów do katedry gorzowskiej i konkatedry zielonogórskiej. Dodatkowo 6 stycznia wspominamy dzień święceń biskupich naszego ordynariusza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 29 grudnia 2007 r. Ojciec Święty Benedykt XVI przyjął rezygnację bp. Adama Dyczkowskiego z posługi biskupa zielonogórsko-gorzowskiego i mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej Stefana Regmunta biskupem zielonogórsko-gorzowskim. Uroczysty ingres odbył się 19 stycznia 2008 r. w katedrze gorzowskiej oraz 26 stycznia 2008 r. w konkatedrze zielonogórskiej.

Ksiądz Biskup urodził się 20 czerwca 1951 r. w Krasnymstawie. W 1965 r. zamieszkał w Jedlinie Zdroju na Dolnym Śląsku. W 1969 r. rozpoczął studia w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Podczas studiów seminaryjnych został wezwany przez władze do odbycia służby wojskowej w jednostce „kleryckiej” w Bartoszycach. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 maja 1976 r. w archikatedrze wrocławskiej z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Po święceniach rozpoczął posługę jako wikariusz parafii pw. św. Jerzego i rektor kościoła pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 1981 r. rozpoczął studia z psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po ukończeniu studiów uwieńczonych doktoratem pełnił w latach 1986-92 funkcje prefekta i wicerektora Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

Reklama

Po utworzeniu w 1992 r. przez Jana Pawła II diecezji legnickiej ks. dr Regmunt został inkardynowany do tejże diecezji i mianowany proboszczem parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Legnicy. Po powstaniu legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego został powołany na stanowisko rektora. Ks. dr Stefan Regmunt wykładał psychologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy, Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu i Diecezjalnym Kolegium Teologicznym w Legnicy.

17 listopada 1993 r. został odznaczony tytułem honorowego kapelana Ojca Świętego. Bardzo ważną datą w życiu naszego biskupa był dzień 3 grudnia 1994 r., kiedy to Jan Paweł II powołał ks. prał. dr. Stefana Regmunta do posługi biskupiej, ustanawiając go biskupem pomocniczym legnickim. Święcenia biskupie przyjął ks. prał. Regmunt z rąk Jana Pawła II w uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 1995 r. w Watykanie.

Bp Stefan Regmunt jest przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia, a także członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Przez te pięć lat obecności na ziemi gorzowskiej, zielonogórskiej i głogowskiej bp Regmunt wyświęcił wielu nowych kapłanów, ustanowił nowe parafie, dekanaty i sanktuaria. Podjął wiele ważnych decyzji i inicjatyw apostolskich dotyczących naszego życia religijnego. W tym wydaniu „Aspektów” chcemy spojrzeć razem z naszymi P.T. Czytelnikami na te minione pięć lat. Zobaczmy, jak zmieniała się przez ten czas nasza diecezja.

2013-01-07 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sto lat toruńskiego kawalerzysty

Niedziela toruńska 44/2015, str. 6

[ TEMATY ]

jubileusz

Anna Głos

Mjr Franciszek Karpa wita sztandar Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. Józefa Bema w Toruniu

Mjr Franciszek Karpa wita sztandar Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. Józefa Bema w Toruniu

19 października w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu została odprawiona dziękczynna Msza św. w stulecie urodzin mjr. Franciszka Karpy – od 70 lat mieszkającego w Toruniu, rodowitego działdowianina, który przed wojną był kawalerzystą 11. Pułku Ułanów Legionowych im. Marszałka Rydza Śmigłego w Ciechanowie

Eucharystii przewodniczył o. Tymoteusz Bondzior OFM. Na tę niecodzienną uroczystość oprócz licznie zgromadzonej rodziny, przyjaciół i znajomych jubilata przybyli przedstawiciele wielu garnizonów oraz poczet sztandarowy Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. Józefa Bema w Toruniu. Jubilat przywitał się z symbolem toruńskiej jednostki, z czcią całując sztandar.
CZYTAJ DALEJ

Papież: Potrzeba kobiet zakochanych w Ewangelii

2025-08-16 09:00

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

W przesłaniu skierowanym do zakonnic z klasztoru Tor de’ Specchi, w sercu Rzymu, z okazji sześćsetlecia oblacji założycielki św. Franciszki Rzymianki, Leon XIV zachęcił, aby nadal były „szkołą czynnej miłości, źródłem duchowości i ideałem ofiarowania siebie Chrystusowi i Kościołowi”. Społeczeństwu potrzeba kobiet zakochanych w Ewangelii – wskazał.

Papież Leon XIV skierował przesłanie do Sióstr Oblatek św. Franciszki Rzymianki z Tor de’ Specchi w Rzymie z okazji sześćsetlecia oblacji świętej.
CZYTAJ DALEJ

Bp Małyga: Człowiek ma nadzieję na przyszłość, gdy w swojej przeszłości jest w stanie zobaczyć, że Bóg działa

2025-08-16 11:32

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Maciej Małyga

Biskup Maciej Małyga

Około 1000 osób modlących się na różańcu przybyło do Henrykowa na Archidiecezjalną Pielgrzymkę. W Sanktuarium Matki Bożej Języka Polskiego sprawowana była Msza święta pod przewodnictwem biskupa Macieja Małygi.

Słowa pozdrowienia do pielgrzymów skierował o. Kazimierz Kmak, kustosz henrykowskiego sanktuarium. Zwrócił on uwagę na potrzebę modlitwy różańcowej oraz wyraził radość z powodu tak licznej grupy pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję