Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wystarczy ciepłe słowo i uśmiech

Niedziela sosnowiecka 52/2012, str. 5

[ TEMATY ]

hospicjum

wolontariat

Boże Narodzenie

Archiwum

Wolontariusze z jaworznickiego hospicjum

Wolontariusze z jaworznickiego hospicjum

Oddziały paliatywne oraz hospicja to miejsca wyjątkowego przygotowania na przyjście Jezusa. To również czas towarzyszenia każdej chwili ludzkiego życia, podkreślając w ten sposób jego wartość na wszystkich etapach oraz godność osoby ludzkiej nie tylko do końca ziemskich dni, ale na zawsze. Jezus przychodzący jako Światło pośród ciemności pragnie obdarować człowieka swoim Życiem i pełną Miłości Obecnością. W hospicjach o tej Obecności na co dzień przypominają lekarze, pielęgniarki, wolontariusze, którzy bezinteresownie, z wielką życzliwością pochylają się nad chorymi i poświęcają im czas.

Reklama

- Okres przedświąteczny, choć zimowy, jest najgorętszy w roku, dużo na głowie i jeszcze więcej roboty niż zwykle - tłumaczy Maria Stróżniak z Hospicjum „Homo Homini” im. św. Brata Alberta w Jaworznie, którą kilka dni przed świętami zastaję przy przygotowaniach do Jaworznickiego Jarmarku Świątecznego. - W tym roku w jarmarku biorą udział szkoły, placówki opiekuńczo-wychowawcze, a także stowarzyszenia. Na specjalnie przygotowanych stoiskach wychowankowie placówek będą sprzedawali własnoręcznie wykonane świąteczne elementy dekoracyjne, dlatego pracujemy pełną parą, by także zasilić stoiska w oryginalne, misternie wykonane ozdoby świąteczne - tłumaczy p. Stróżniak. A po kiermaszu zaczną myśleć o przygotowaniach do trzech hospicyjnych wigilii. Pierwsza już 20 grudnia. Spotkają się na niej przyjaciele, pracownicy, wolontariusze jaworznickiego hospicjum oraz jego chorzowskiej filii. W Wigilię Bożego Narodzenia w stałym miejscu spotkań, tzw. różowej sali zapachnie barszczyk z uszkami, ryba i inne wigilijne potrawy. Za wspólnym stołem zasiądą najważniejsi goście, a właściwiej gospodarze - pacjenci i ich rodziny, dyrekcja ośrodka, obsługa i wszyscy życzliwi. Jak zawsze nie zabraknie śpiewu kolęd i życzeń. A 7 stycznia kolejne spotkanie świąteczne, tym razem z rodzinami osieroconymi. - Przed nami wzruszające chwile, piękne przeżycia. Do nich należy także dołączyć wszystkie podarki, upominki, świąteczne dekoracje, które naszym pacjentom ofiarują każdego roku w okresie świątecznym przedszkolaki i uczniowie szkół z Jaworzna. Czas Bożego Narodzenia to czas szczególny, spędzany z bliskimi. W naszym hospicjum wzrok kierujemy przede wszystkim w stronę naszych pacjentów, którzy w tym czasie wyjątkowo potrzebują ciepłego słowa i odrobiny uśmiechu, dlatego pragniemy dołożyć wszelkich starań, aby obchodzone w hospicjum Boże Narodzenie było głębokim przeżyciem duchowym dającym chorym i ich bliskim ukojenie - podkreśla p. Maria.

Tradycja spotkania przy wigilijnym stole na oddziale opieki paliatywnej w Będzinie istnieje od początku powstania oddziału, od 12 lat. - Wielu chorych w terminalnym okresie choroby nie może wrócić do domu na święta, wtedy my jako personel staramy się stworzyć chociaż namiastkę atmosfery świątecznej w warunkach naszego oddziału. Jak dobrze wtedy widać, że Jezus rodzi się w sercach chorych, ich rodzinach i personelu, którzy towarzyszą im na co dzień w chorobie. Wigilia na oddziale jest dla pacjentów i ich rodzin wielkim przeżyciem. Odczuwa się wzajemną życzliwość, obserwuje się często poprawę relacji miedzy chorym a rodziną. Można zauważyć, ze chcą oni wykorzystać każdą minutę spędzoną wspólnie. Obserwujemy jak rodzina powoli, cierpliwie podaje łyżeczką potrawy wigilijne swoim najbliższym, tak jakby chciała na każdej łyżeczce podać odrobinę miłości. Może wierzą, że rodzący się w stajence Jezus podaruje im jeszcze trochę czasu lub zdarzy się cud uzdrowienia, na który czekają. Na twarzach chorych maluje się obraz radości, wzruszenia i zadumy. Słyszany śpiew kolęd wprowadza chorych w refleksję i wtedy rodzą się wspomnienia. Niejednokrotnie słyszymy opowieści, jak w domu rodzinnym obchodzono Wigilie - opowiada Krystyna Gabrysiak, pielęgniarka będzińskiego oddziału paliatywnego.

Podczas wigilii wydarzenia sprzed 2 tys. lat przybliżyły dzieci z Szkoły Podstawowej nr 10 w Będzinie, prezentując jasełka, a wspólne kolędowanie zapewnił chór z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie.

2012-12-19 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieło Wielkich Serc

Wspaniała idea (choć wielu nie wróżyło jej sukcesu) została zrealizowana. 2 października nastąpi otwarcie i poświęcenie Hospicjum w Busku-Zdroju. Dokona go bp Jan Piotrowski.

Karkołomną, bo przerwaną na lata inwestycję prowadzoną przez Fundację Gospodarczą św. Brata Alberta, zakończono z ostatnim dniem sierpnia 2020 r. 94 chorych może otrzymać opiekę i wsparcie w nowym hospicjum, choć nie od razu, z powodów finansowych, będzie to możliwe w pełnym zakresie. Fundacja będzie prowadzić także Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Poradnię Paliatywną. Koszt inwestycji to ok. 20 mln zł.

CZYTAJ DALEJ

Prokuratura zażądała kary dożywocia dla zabójcy gen. Marka Papały

2020-09-29 13:36

[ TEMATY ]

sąd

PAP

Prokuratura zażądała przed warszawskim sądem okręgowym kary dożywotniego pozbawienia wolności dla Igora M., ps. Patyk, oskarżonego m.in. o zabójstwo b. szefa policji Marka Papały. Proces w tej sprawie skończył się we wtorek po blisko pięciu latach.

Według łódzkiej prokuratury M. (dawniej - Ł., jest on świadkiem koronnym od lat współpracującym z organami ścigania; był wcześniej karany) zastrzelił Papałę w trakcie próby kradzieży jego daewoo espero o wartości "co najmniej 31 tys. zł". Wraz z M. oskarżono sześć osób, którym zarzucono kradzieże w końcu lat 90. kilkudziesięciu samochodów osobowych. Trzem z nich zarzucono także usiłowanie dokonania rozboju wobec Papały.

Akt oskarżenia do stołecznego Sądu Okręgowego trafił w maju 2015 r. Ustalenia prokuratury oparte były na zeznaniach świadka koronnego Roberta P. - b. członka tej grupy przestępczej. Proces pierwotnie ruszył w październiku 2015 r.; w kwietniu 2016 r. - wobec choroby ławnika - musiał się zacząć od nowa.

We wtorek - po blisko pięciu latach - sędzia zamknął przewód sądowy. Mowy końcowe trwające ponad trzy godziny wygłosiła strona prokuratorska. Przed sądem wypowiedzieć się jeszcze muszą obrońcy oraz sami oskarżeni.

W swojej mowie prok. Jarosław Szubert przekonywał, że Igor M. działał z bezpośrednim zamiarem pozbawienia życia człowieka, nie mając jednak świadomości, że chodzi o funkcjonariusza policji, a tym bardziej b. szefa KGP. Zdaniem prokuratury nieścisłości w zeznaniach obciążającego go Roberta P. wynikają z upływu czasu i nie podważają jego wiarygodności. Według prokuratorów nie ma również żadnego dowodu, by P. rzucał oskarżenia z zemsty.

Za kilka zarzucanych mu czynów, wśród których jest zabicie Papały, prokuratura zażądała wobec Igora M. kary łącznej dożywotniego pozbawienia wolności i grzywny w wysokości 27 tys. zł. Wobec pozostałych trzech oskarżonych zażądano kar po 15 lat więzienia, natomiast wobec trzech kolejnych - kar 7, 5 oraz 3 lat pozbawienia wolności. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Projekt: Prezes UOKiK będzie mógł blokować strony internetowe

2020-09-29 20:25

[ TEMATY ]

internet

UOKiK

Adobe stock

Prezes UOKiK będzie mógł blokować strony internetowe oraz decydować o zakupie towarów do testów - to niektóre nowe uprawnienia, których nadanie zaproponowano w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, jaki we wtorek trafił do konsultacji.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu i Ocenie Skutków Regulacji projektu, jego celem jest dostosowanie polskiego prawa do unijnego rozporządzenie CPC w sprawie współpracy między organami krajowymi odpowiedzialnymi za egzekwowanie przepisów prawa w zakresie ochrony konsumentów.

"Celem projektu jest uzupełnienie kompetencji w zakresie ochrony konsumentów, o kompetencje przewidziane rozporządzeniem CPC. Co do zasady, rozporządzenia UE, nie podlegają transpozycji ponieważ obowiązują bezpośrednio, w tym jednak przypadku konieczne jest wskazanie organu uprawnionego oraz nadanie mu uprawnień, o których mowa w rozporządzeniu, w przypadku gdy takimi uprawnieniami nie dysponuje" - wyjaśniono.

Zgodnie z projektem część z uprawnień przewidzianych w rozporządzeniu CPC będzie realizowana samodzielnie przez Prezesa UOKiK, a inne będą wykonywane przy współpracy innych organów, w drodze wystąpienia o pomoc do właściwych organów. Podkreślono, że zaangażowanie innych organów konieczne będzie tylko w przypadkach najbardziej złożonych stanów faktycznych.

W projekcie założono, że Prezes UOKiK będzie mógł usuwać treści lub ograniczać dostępu do interfejsu internetowego (tzw. blokowanie stron www). Ponadto w przypadku podejrzenia naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, kontrolujący uzyskają uprawnienie do "dokonywania zakupów towarów lub usług, w razie potrzeby, z możliwością przedstawienia się jako inna osoba/ukrycia tożsamości w celu ich przetestowania".

Przewidziano ponadto, że niektóre kompetencje Prezes będzie realizował zwracając się o pomoc do innych organów. Wymieniono tu "uprawnienie do dokonywania zakupów towarów lub usług, w razie potrzeby, z możliwością przedstawienia się jako inna osoba/ukrycia tożsamości w celu ich przetestowania – pomoc Policji w przypadkach związanych z ryzykiem zagrożenia życia lub zdrowia kontrolującego albo ujawnienia jego tożsamości".

Do szefa ABW Prezes UOKiK będzie mógł się zwrócić o sporządzenie i wydanie dokumentów, bądź środków identyfikacji elektronicznej, które uniemożliwiają ustalenie danych identyfikujących kontrolującego. Chodzi o uzyskanie tzw. fałszywej tożsamości.

Ponadto Prezes UOKiK będzie mógł się zwrócić o pomoc do Policji w przypadku realizacji "uprawnienia do przeszukania w toku postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów lub postępowania klauzulowego".

Zmiany maja wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisu, który dotyczy rejestru blokowanych domen - ten ma wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ drag/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję