Reklama

Na ścieżkach wybrania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W archikatedrze przemyskiej 14 września miała miejsce Msza św. dziękczynna z okazji 70-lecia kapłaństwa ks. prał. Jana Jakubczyka. Oprócz Jubilata w tej niecodziennej uroczystości uczestniczyli: bp Adam Szal, bp Marian Rojek, ks. inf. Stanisław Zygarowicz, ks. inf. Stanisław Mac z diecezji rzeszowskiej, członkowie Kapituły Przemyskiej, liczni księża z diecezji, rodzina i przyjaciele, przedstawiciele samorządu z rodzinnych stron, młodzież szkolna, mieszkańcy miasta.
Ks. Jan Jakubczyk urodził się 18 maja 1916 r. we wsi Lubatowa k. Krosna. W 1927 r. rozpoczął naukę w krośnieńskim gimnazjum, którą następnie kontynuował w gimnazjum K. Morawskiego, będąc jednocześnie wychowankiem Niższego Seminarium w Przemyślu. W 1935 r. zdał maturę, a jesienią tego roku został alumnem Wyższego Seminarium Duchownego. W październiku 1938 r. został wysłany na studia do Rzymu. Kiedy po kilku miesiącach, w lipcu 1939 r. powrócił na wakacje do domu zapewne nie przypuszczał, że ten ważny epizod jego życia dobiegł końca. 1 września wybuchła wojna. Trudno było przewidzieć dalszy rozwój wypadków, dlatego postanowiono w przyśpieszonym trybie wyświęcić alumnów ostatniego rocznika. 10 września o godz. 5 rano, przed ołtarzem głównym w katedrze Jan Jakubczyk przyjął święcenia kapłańskie. W istniejącej sytuacji bp Franciszek Barda nie mógł nominować księży do określonych placówek, dając im „wolną rękę” w wyborze parafii. Ks. Jan Jakubczyk udał się do rodzinnej wsi, gdzie odprawił Mszę św. prymicyjną i dzięki życzliwości proboszcza rozpoczął pracę duszpasterską. Cały okres okupacji ks. Jan spędził w Lubatowej. Dramat wojny spowodował, iż ludzie jak nigdy dotąd potrzebowali oparcia i nadziei, a tę znajdowali w Kościele, dlatego szczególną rolę w owym czasie spełniał kapłan. On musiał umacniać w wierze, w serca wlewać otuchę i przekonywać do trudnej wtedy do przyjęcia ewangelicznej prawdy, że w końcu dobro zwycięży.
W tym czasie wielkiej próby hartowało się młode kapłaństwo ks. Jana, które jakby na przekór tragedii czasu znaczyła pogoda i optymizm wiary. Ks. Jan był jeszcze wikariuszem w dwóch innych parafiach, a od 1948 r. został wykładowcą Seminarium Duchownego w Przemyślu. W tym też czasie rozpoczął studia doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim i ta okoliczność była początkiem znajomości z ks. Karolem Wojtyłą, wikariuszem przy parafii św. Floriana, gdzie ks. Jakubczyk nocował podczas pobytu w Krakowie. W latach 1948-50 zamieszkał w Niższym Seminarium w Przemyślu, gdzie był opiekunem wychowanków, w 1950 r. przeprowadził się do budynku Wyższego Seminarium i od 1950-55 pełnił tam funkcję ojca duchownego. W roku 1959 został mianowany sędzią sądu biskupiego, 1 sierpnia 1964 r. otrzymał godność Kapelana Jego Świątobliwości, a w 1967 r. Kanonika Gremialnego Kapituły Przemyskiej. Od 1948 do1988 r., kiedy przeszedł na emeryturę, był profesorem seminarium, i jak podczas okolicznościowego wystąpienia powiedział bp Adam Szal, wykładowcą wszystkich przedmiotów za wyjątkiem gimnastyki. Obecnie rezyduje w budynku kapituły.
Nie sposób ogarnąć bogactwa i głębi blisko wiekowego życia wybitnego kapłana. Jak mało wyrazisty i lakoniczny wydaje się choćby ten zapis, który informuje o 40 latach seminaryjnej profesury. Ks. Jan formował całe pokolenia kapłanów, był wychowawcą i autorytetem dla nich wszystkich, bez względu na pełnione obecnie funkcje i posiadane zaszczyty, a oni przecież, czerpiąc z jego nauki, kształtują dzisiejsze oblicze Kościoła i społeczeństwa w naszej diecezji, a także poza nią.
Pozostaje ogromna przestrzeń życia tkwiąca we wspomnieniach, w 70-letniej służbie Bogu i Kościołowi, dorobku wychowawczym, wreszcie w obszarze spraw osobistych, a nawet tysiącach kilometrów przebytych podczas turystycznych wypraw.
Dodam jedynie to, co każdemu, kto na swej drodze spotkał ks. Jana natychmiast rzuca się w oczy: niezwykła skromność, pogoda ducha i życzliwość, a jak trzeba żartobliwy dystans do spraw codziennych. Dobrym przykładem jest zwyczaj Księdza Prałata, który nigdy nie zamyka swego mieszkania, uważa bowiem, że jego mieszkania nie można okraść, gdyż jedyną wartościową rzeczą w nim, jest on sam.
Kończąc rozmowę ks. Jan odniósł się do istoty kapłaństwa, które wedle jego słów jest wybraniem. W nim tkwi tajemnicza moc powołania, które choć dotyka niektórych ludzi, nie jest ich wyborem, lecz darem Bożym. Tak rozumiane źródło naznaczenia określa szczególny zakres i wymiar służby kapłańskiej, której godnym naśladowania wzorem jest wciąż żyjący wśród nas z woli Bożej ks. dr Jan Jakubczyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: potrzebujemy polityki pojednania

2025-10-02 14:13

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

polityka pojednania

PAP

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Potrzebujemy konkretnych sposobów promowania gestów i polityki pojednania, szczególnie na terenach, gdzie istnieją głębokie rany spowodowane długotrwałym konfliktami - powiedział Papież na audiencji dla uczestników Międzynarodowej Konferencji pt. „Uchodźcy i migranci w naszym wspólnym domu”.

Papież zauważył, że wciąż rośnie liczba migrantów i uchodźców. Dziś szacuje się ją na 100 mln. Konferencja „Uchodźcy i migranci w naszym wspólnym domu” „rozpoczyna trzyletni projekt, którego celem jest stworzenie ‘planów działania’ skupiających się na czterech podstawowych filarach: nauczaniu, badaniach, służbie i rzecznictwie. W ten sposób odpowiadacie na wezwanie papieża Franciszka skierowane do środowisk akademickich”. „Modlę się - dodał Ojciec Święty - aby wasze wysiłki przyniosły nowe pomysły i podejścia w tym zakresie, zawsze starając się umieścić godność każdej osoby ludzkiej w centrum każdego rozwiązania”.
CZYTAJ DALEJ

Maturzyści na Jasnej Górze „zarywają noce” … na modlitwie

2025-10-02 15:54

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

BPJG

Zdaniem maturzystów noc jest dobra nie tylko na naukę czy zabawę, ale i na modlitwę. Szczególnie mniejsze grupy klasowe, zwłaszcza z Polski wschodniej, wybierają nocne czuwania. Aż 700 km przejechali maturzyści z Włodawy, pielgrzymkę rozpoczęli od Apelu Jasnogórskiego, a zakończyli modlitwę dziś o 4 rano. Mówią o sobie, że „są do tańca i do różańca” i z optymizmem patrzą na stojące przed nimi wyzwania.

Z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie w pielgrzymce uczestniczyło około setki uczniów z pięciu klas maturalnych (liceum i technikum) przygotowujących się do egzaminu dojrzałości. - Jeżeli ktoś zaśnie, to możemy liczyć, że koleżanka lub kolega obudzi. Zarwana noc do dla nas nie pierwszyzna - uśmiechali się przed czuwaniem.
CZYTAJ DALEJ

Święty Franciszek punktem odniesienia dla Włoch i Europy

2025-10-03 10:01

[ TEMATY ]

Europa

św. Franciszek

Włochy

punkt odniesienia

flickr.com

Radość z powodu ponownego ustanowienia wspomnienia św. Franciszka jako święta narodowego Italii wyraził kard. Matteo Maria Zuppi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch (CEI). Święty Franciszek przypomina, że możliwy jest świat braterski - stwierdził kard. Zuppi.

W przededniu 800. rocznicy śmierci Biedaczyny z Asyżu, komisja Spraw Konstytucyjnych Senatu, zatwierdziła decyzję, na mocy której 4 października - dzień wspomnienia św. Franciszka z Asyżu - od 2026 roku ponownie stanie się świętem narodowym Włoch. Izba Deputowanych zatwierdziła ustawę już 23 września. Nowe święto, przyjęte dzięki ponadpartyjnemu poparciu, zbiega się z obchodami 800-lecia śmierci św. Franciszka, patrona Włoch i ważnego punktu odniesienia dla historii zarówno Italii, jak i Europy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję