Podczas uroczystej sesji w bielskim magistracie Ordynariusz naszej diecezji odebrał tytuł Zasłużonego dla Miasta Bielska-Białej
Uroczysta sesja Rady Miasta odbyła się 22 września. Uczestniczyli w niej radni Bielska-Białej, prezydent miasta, przedstawiciele duchowieństwa, nauki, parlamentarzyści i zaproszeni goście. W trzecim punkcie obrad przewodniczący rady Jarosław Klimaszewski odczytał uzasadnienie przyznania bp. Tadeuszowi Rakoczemu honorowego tytułu, przywołując wielorakie zasługi bielsko-żywieckiego biskupa. Należą do nich między innymi: zaangażowanie w organizację wizyty Jana Pawła II w Bielsku-Białej, budowanie struktur diecezji z dwóch odrębnych tradycji kulturowych i kościelnych, powołanie Instytutu Teologicznego, zasługi na niwie kultury, współtworzenie wizerunku miasta wielokulturowego i tolerancyjnego. - We wszystkich poczynaniach Księdza Biskupa zawsze w centrum pozostaje człowiek ze swoją godnością oraz prawami. To właśnie dla sprawy człowieka podejmuje Ksiądz Biskup swoją apostolską działalność codziennie na nowo wzorując się na słudze Bożym Janie Pawle II - mówił przewodniczący miejskiej rady.
W okolicznościowym słowie bp Tadeusz Rakoczy podziękował za wyróżnienie i wspominał swoje najwcześniejsze związki z Bielskiem-Białą. - Gdy już byłem na drugim roku teologii, pamiętam, że przyjechałem do Bielska, żeby kupić materiał na pierwszą sutannę.
Bielsko jest bliskie mojemu sercu tak, jak bliski jest dom rodzinny - mówił bp Tadeusz. Podkreślił także najgłębszą motywację swoich wielorakich działań. - Wszystko, co czynię ze względu na swój urząd i posłannictwo, czynię z miłości do Chrystusa i Jego Kościoła. (...) Nie ma dnia żebym nie modlił się za to miasto i wszystkich jego mieszkańców. Jestem dumny z faktu, że jestem dzieckiem Boga i że Bielsko-Biała jest moim miastem - zaznaczył hierarcha życząc miastu pomyślnego rozwoju. - Aby nigdy w tym mieście nie zabrakło miejsca dla Chrystusa - zakończył Biskup, przywołując słowa Jana Pawła II z wizyty w Bielsku-Białej w 1995 r.
Zgodnie z tym, co można przeczytać w miejskiej uchwale, tytuł Zasłużonego dla Miasta Bielska-Białej przypada „osobie o niekwestionowanym autorytecie moralnym, żywo interesującej się i uczestniczącej w życiu Bielska-Białej, wielkiemu społecznikowi, obrońcy biednych i pokrzywdzonych, mecenasowi nauki i kultury, dla którego zawsze najwyższą wartością pozostaje Człowiek. Dotychczas w gronie zasłużonych dla miasta znalazło się ponad trzydzieści osób.
Dziś szczególnie widać młodzież, która przybywa na spotkanie z Mamą; dotarły: Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa i Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna. Między nimi „pielgrzymka seniorka”, bo 210. Tomaszowska Piesza Pielgrzymka, ale także w niej wielu młodych.
Na Błoniach pątników powitał bp Wojciech Osial, administrator diec. łowickiej. W rozmowie z @JasnaGóraNews, odnosząc się do hasła pielgrzymki „Oto ja, poślij mnie”, przypomniał, że każdy człowiek ochrzczony jest posłany, by dawać świadectwo wiary, głosić Chrystusa.
To właśnie tutaj młode pokolenie odkrywa historię swoich przodków i uczy się, że polskość to nie tylko miejsce urodzenia, lecz także pamięć, kultura i wartości wyniesione z domu.
W sercu belgijskiej Limburgii leży Genk – miasto, które dla wielu Polaków nie jest jedynie punktem na mapie Europy. To miejsce, w którym od blisko wieku splatają się losy polskiej emigracji, ciężkiej pracy górników oraz wiary, która pozwoliła zachować narodową tożsamość.
Wciąż niepewny jest los Gabriela, którego surogatka uratowała przed aborcją. Chłopiec urodził się na dwa tygodnie przed terminem, tuż po tym jak sąd w Teksasie wydał wyrok gwarantujący mu opiekę medyczną i leczenie wady serca. Gabriel przebywa pod opieką w szpitalu dziecięcym w Dallas. Surogatka, która odmówiła aborcji dziecka, której na wieść o uleczalnej wadzie serca chłopca, domagali się jego biologiczni rodzice, nie mogła zobaczyć dziecka po urodzeniu. Walka o jego przyszłość wciąż trwa.
Postawa amerykańskiej surogatki, która rozpoczęła walkę o życie dziecka wbrew oczekiwaniom jego biologicznych rodziców, wywołała debatę o granicach praw rodzicielskich i macierzyństwie zastępczym, która wyszła daleko poza granice Stanów Zjednoczonych. Pochodząca z Alaski McKenna West, która jest pielęgniarką i samotnie wychowuje dwoje dzieci oświadczyła: „Każde życie ma znaczenie. Żadna kobieta nie powinna być zmuszana do zakończenia życia dziecka, które nosi w swym łonie, w tym ja”.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.