Reklama

Kościół

Lednica: Misyjni wolontariusze otrzymali krzyże pobłogosławione przez papieża Franciszka

Lednica musi być kojarzona z elementem misyjnym, ponieważ to właśnie tam miało początek chrześcijaństwo na terytorium Polski - powiedział w rozmowie z KAI ks. Maciej Będziński. Dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych podczas Spotkania Młodych na Polach Lednickich, wręczył krzyże poświęcone przez papieża Franciszka 62 misyjnym wolontariuszom z 9 wolontariatów, którzy już wkrótce wyruszą do Afryki, Ameryki Południowej, Azji i na Bliski Wschód.

[ TEMATY ]

Lednica

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Posłani przez Ojca Świętego

Wręczenie krzyży i misyjne posłanie odbyło się w minioną sobotę tuż przed głównymi uroczystościami na Polach Lednickich. Ks. Maciej Będziński, wraz ze współpracownikami, poprowadził modlitwę Anioł Pański oraz ceremonię posłania. Towarzyszyli im również misjonarze z Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

Dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, specjalnie na tę okazję zabrał krzyże ze sobą na zebranie Rady Wyższej PDM, gromadzącej co roku w Rzymie dyrektorów Papieskich Dzieł Misyjnych z całego świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Podczas spotkania z papieżem Franciszkiem powiedziałem mu, że z Polski na misje wyruszy wkrótce 62 wolontariuszy. Bardzo się z tego powodu ucieszył, błogosławiąc krzyże. Podczas posłania widziałem, że wolontariusze byli wdzięczni za ten dar. Przyjęli je z radością i poczuciem dumy, że są przedłużeniem woli Ojca Świętego - przyznał ks. Będziński.

Krzyże z napisem „Idźcie i głoście” są rozpowszechniane przez Papieskie Dzieła Misyjne, a dochód pochodzący z ich sprzedaży jest przeznaczony na utrzymanie kleryków w krajach misyjnych.

Nie tylko 62 wolontariuszy

Osoby posłane na Lednicy, to tylko część wyruszających na misje. - Wolontariaty misyjne posyłają także inne osoby, na misje wyruszy trzy razy więcej wolontariuszy, myślę, że w sumie około 160 osób z całej Polski - zaakcentował ks. Będziński.

Reklama

Dodał, że globalnie Kościół w wymiarze kleryków, kapłanów, sióstr, przygotowujących się do złożenia ślubów, wciąż się rozwija. - Podczas spotkania w Rzymie dowiedziałem się, że w tym roku kleryków misyjnych jest całościowo przeszło 81 tys., a seminariów jest 7070. Uznałem, że to piękny znak, o którym trzeba opowiedzieć na Lednicy. Młodzi ludzie muszą wiedzieć, że Kościół żyje, a jadąc na misje tylko zyskują, bo każdy z nas jest powołany do bycia misjonarzem w swoim środowisku - wyjaśnił rozmówca KAI.

Misyjna Lednica

Tegoroczne Spotkanie Młodych na Lednicy odbywało się pod hasłem „Wracaj do domu” - domu Lednicy, domu Kościoła, domu Ojca, który czeka na każdego człowieka, tego zagubionego, ale także tego szczęśliwego, spełnionego. Domu, w którym jest miejsce dla każdego. Według informacji przekazanych przez organizatorów w apelu pod Bramą Rybą uczestniczyło ponad 18 tysięcy młodych.

Lednica zawsze musi być kojarzona z tym elementem misyjnym, ponieważ to właśnie tam miało początek chrześcijaństwo na terytorium Polski, które później rozeszło na całą naszą ojczyznę. Myślę, że wszystkie duchowe aspekty pięknie się poskładały - wymiar powrotu do domu, do łaski chrztu świętego, ale także ten wymiar posłania misyjnego - ocenił duchowny.

Część misyjnych wolontariuszy, wraz z towarzyszącymi im misjonarzami i misjonarkami, pozostała na Polach Lednickich, aby dzielić się doświadczeniem z uczestnikami spotkania.

Do Lednicy już od kilku lat przyjeżdżają misyjni wolontariusze salezjańscy, w tym roku pojawili się również przedstawiciele ośmiu innych wolontariatów, wśród których najliczniej reprezentowaną grupą byli przedstawiciele wspólnoty „Przymierze Miłosierdzia”.

Kim są wolontariusze misyjni?

Reklama

Podczas Lednicy posłani zostali przedstawiciele Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco, wspólnoty „Przymierze Miłosierdzia”, Akademickiego Koła Misjologicznego w Poznaniu, Fundacji „Dzieło na Misji” przy Zgromadzeniu Matki Bożej Pocieszenia, Wolontariatu Misyjnego Sióstr Białych, Wolontariatu Misyjnego Archidiecezji Krakowskiej, wolontariatu Caritas Diecezji Włocławskiej, Diakonii Misyjnej Ruchu Światło-Życie i wolontariatu Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Wolontariusze już wkrótce wyjadą do Bangladeszu, Beninu, Boliwii, Brazylii, Etiopii, Gruzji, Kenii, Malawi, Mozambiku, Sierra Leone, Tanzanii, Wenezueli, Zambii i na Madagaskar.

Blisko 85% procent wolontariuszy stanowią ludzie młodzi, głównie studenci i osoby, które właśnie zakończyły studia. Wśród nich są także osoby nieletnie, wyjeżdżające ze swoimi opiekunami, niekiedy są to księża i siostry zakonne. Nieraz na misje decydują się także małżeństwa z dziećmi. - Można powiedzieć, że to cały przekrój Kościoła, wszystkie powołania. Nie są to przypadkowe osoby, ale ludzie uformowani. W Polsce wolontariaty misyjne posyłają zadeklarowanych, praktykujących katolików. To duża wartość dodana. Oprócz tego, że jadą wykonać konkretną pracę na rzecz tamtejszej ludności, to jeszcze jako osoby kochające Kościół, dzielą się swoim świadectwem prawdziwej wiary - podkreślił duchowny, który sam odwiedzał placówki misyjne w Zambii, Gabonie, Senegalu, Tanzanii, na Kubie, Filipinach i Madagaskarze.

Czym zajmują się wolontariusze misyjni?

Swoją posługą wolontariusze misyjni nie tylko pomagają w zaspokajaniu podstawowych potrzeb społeczności, którym służą, ale również promują wartości chrześcijańskie i solidarność międzynarodową. Angażują się w różnorodne działania na rzecz ludzi w krajach misyjnych oraz w Polsce, pracują w szpitalach, ośrodkach zdrowia, sierocińcach i obozach dla uchodźców. Pomagają w budowie infrastruktury, takiej jak szkoły i szpitale. Zajmują się także działalnością ewangelizacyjną. Ich misja obejmuje głoszenie chrześcijańskiego świadectwa zarówno słowem, jak i czynem - organizują spotkania dla młodzieży i dorosłych, odwiedzają domy dziecka i pomagają parafiom.​ Część z nich przygotowuje różnego rodzaju projekty rozwojowe dotyczące przykładowo rolnictwa, budownictwa i pomocy dzieciom.

W kraju wolontariusze organizują wystawy informujące o krajach misyjnych, pomagają przy przygotowaniu audycji i artykułów misyjnych, a także angażują się w akcje takie jak zbiórki na budowę studni, czy szkoły. Jednym z ich zadań jest również prowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, organizacja obozów i pomoc w szkołach.

2024-06-03 13:35

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pola Lednickie: 1. rocznica śmierci o. Jana Góry

[ TEMATY ]

Lednica

Piotr Drzewiecki

O. Jan Góra

O. Jan Góra

Na Polach Lednickich w 1. rocznicę śmierci dominikanina o. Jana Góry, 21 grudnia odbyło się całodzienne spotkanie pod hasłem „Prowadź mnie, Światło!”. Składała się na nie adoracja Najświętszego Sakramentu, Procesja Światła, która przeszła przez Bramę-Rybę i zakończyła się przy grobie ojca Jana oraz Eucharystia pod przewodnictwem o. Wojciecha Prusa OP, nowego duszpasterza lednickiego.

Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI Dominika Chylewska z biura prasowego Ruchu Lednickiego, hasło lednickiego spotkania w rocznicę śmierci o. Jana Góry „Prowadź mnie, Światło!” to słowa rozpoczynające jego ukochaną modlitwę, którą tak często powtarzał. – Chcieliśmy w ten sposób podziękować Bogu za światło, które Duch Święty objawił w osobie ojca Jana. Za każde usłyszane od niego „Kocham Was” i za każde „Czekam na Was” – zaznacza, podkreślając, że na Pola Lednickie już od samego rana przybywali ludzie z różnych stron Polski, którym bliski był o. Jan Góra.
CZYTAJ DALEJ

Papież wyraził zgodę na publikację tego wywiadu dopiero po jego śmierci

2025-04-24 18:00

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Monika Książek

Niepublikowane wcześniej nagranie audio wywiadu z papieżem Franciszkiem zostało wyemitowane przez kanał telewizyjny Telenoche w jego rodzinnej Argentynie po śmierci papieża. Franciszek opowiada w nim o swoim zdrowiu psychicznym, nawykach związanych ze snem i konsultacjach z psychiatrą w czasach argentyńskiej dyktatury wojskowej. Wywiad został przeprowadzony przez argentyńskiego dziennikarza i lekarza Nelsona Castro w 2019 roku w ramach pracy nad książką o zdrowiu papieży. Franciszek zastrzegł jednak, że wywiad może zostać wyemitowany dopiero po jego śmierci. Castro opublikował fragmenty wywiadu w argentyńskiej gazecie w 2021 roku.

Podziel się cytatem Franciszek przypomniał, jak pierwsze oznaki możliwego wyboru dotarły do niego podczas konklawe, kiedy niektórzy kardynałowie zaczęli zadawać mu konkretne pytania. Mimo to „dobrze spał podczas sjesty”, odmawiał różaniec i był w stanie wewnętrznego spokoju. Po jego wyborze, kardynał Cláudio Hummes szepnął mu do ucha: „Nie zapominaj o biednych” - moment, który zainspirował go do wybrania imienia Franciszek.
CZYTAJ DALEJ

Gniezno: młodzież z Liceum im. Bolesława Chrobrego uczciła swojego patrona

2025-04-24 20:13

[ TEMATY ]

patron

Gniezno

młodzież

Bolesław Chrobry

commons.wikimedia.org

Jan Bogumił Jacobi, Bolesław Chrobry król Polski, 1828 r.

Jan Bogumił Jacobi, Bolesław Chrobry król Polski, 1828 r.

Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, a później inscenizacja koronacji według Pontyfikały Rzymskogermańskiego - uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie uczcili pierwszego króla Polski i swojego patrona. W przedstawienie zaangażowało się ponad stu młodych.

Okazją do szkolnego świętowania była przypadająca w tym roku 1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego, której ogólnopolskie obchody państwowe i kościelne odbędą się w Gnieźnie w najbliższy weekend. Szkolna społeczność spotkała się najpierw na Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej, której przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak. W homilii przypomniał słowa, które w liście podpisanym przed miesiącem na jubileuszowe uroczystości papież Franciszek wskazał, że: „koronacja Bolesława na króla Polski stała się również dzięki niebiańskiemu wstawiennictwu świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, który oddał swoje życie za Chrystusa, oświecił ten naród światłem Ewangelii, świadcząc przemożnie również wobec przyszłych pokoleń uczniów Chrystusa, że krew męczenników jest posiewem nowych chrześcijan”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję