Reklama

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

[ TEMATY ]

Sosnowiec

bp Artur Ważny

Diecezja Sosnowiecka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gościem specjalnym wiosennej edycji był o. dr hab. Józef Augustyn SJ, uznany rekolekcjonista, kierownik duchowy, autor książek i artykułów z zakresu życia duchowego, pedagogiki chrześcijańskiej oraz formacji seminaryjnej i kapłańskiej. - Bóg wie z jakiego błota nas ulepił i dlatego nie trzeba się wstydzić swojej słabości przed Bogiem - mówił do księży o. Augustyn SJ. - Trzeba mówić o tej swojej słabości wprost. A kiedy ktoś nie daje sobie rady ze swoją słabością, powinien szukać pomocy. Trzeba znaleźć człowieka zaufanego w najważniejszych sprawach. Takim kimś w pierwszym rzędzie powinien być własny biskup - podkreślił prelegent.

Gość wydarzenia zapewniał, że bolesne doświadczenia ostatnich miesięcy w diecezji sosnowieckiej mogą być okazją do ofiarowania Bogu swojego wstydu i cierpienia. - Zanim tu do was przyjechałem, czytałem różne informacje o tych krytycznych momentach waszej diecezji. I ogarniało mnie współczucie. Mówię dosłownie: współczuję. Ale to trzeba dźwigać. Bo kiedy możemy kochać i cierpieć to możemy bardzo wiele. Może najwięcej z tego, co można w ogóle czynić tutaj na ziemi - zauważył o. Augustyn SJ.

Podziel się cytatem

Nową sytuację Kościoła, nazywaną w przestrzeni publicznej „kryzysem”, o. Józef Augustyn zinterpretował jako kolejną okazję do nawrócenia. - „Kryzys Kościoła” - przyznam się, że nie lubię tego słowa „kryzys”. Nie jest to mówienie eklezjalne, nie jest to mówienie ewangeliczne. Nie ma „złych czasów” dla Kościoła. Każda sytuacja Kościoła jest dla niego czasem nawrócenia. Wszyscy za to odpowiadamy. Kościół waszej diecezji, w waszych parafiach będzie zależał od tego, jak wypełnicie swoją odpowiedzialność w dziedzinie nawrócenia - mówił prelegent. - Czy moje życie kapłańskie podoba się Bogu? Bez tego pytania - nie ma nawrócenia. - podkreślał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po zakończonej konferencji kapłani, modlitewnie wprowadzeni przez bp. Artura Ważnego, mieli okazję rozważyć treść konferencji przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Po zakończonej adoracji biskup zwrócił się do swoich kapłanów, przypominając im o znaczeniu formacji stałej prezbiterów. - Bardzo ważna jest formacja ludzka i do niej musimy też ciągle nawiązywać. Chodzi o formację podstawową, fundamentalną, naturalną. Myślę, że czasami nam wiele rzeczy tutaj brakuje. Musimy się zmierzyć z naszą tożsamością, z pewną niedojrzałością, z naszymi emocjami, z naszym myśleniem o sobie, z naszą seksualnością, z naszą relacyjnością - wyliczał bp Ważny.

Reklama

Biskup zachęcił do otwartości na różnorodność kapłańskich charyzmatów, która sprzyja formacji duchowej. - Musimy zadbać także o formację duchową. Wiemy, że wiele rzeczy się rozsypuje od tego, że nie żyjemy z Bogiem w relacji. Tutaj każdy z nas ma zapewne swoją wrażliwość, swoje charyzmaty, swoje umiejętności. Tu nie chodzi o to, żebyśmy byli identyczni, ale żebyśmy byli jednego ducha i żebyśmy te różnorodność, którą widzimy wśród nas, umieli docenić - podkreślił.

Kolejnymi dwoma obszarami domagającymi się rozwoju i kształtowania jest intelekt i praktyka duszpasterska w życiu księży. - Potrzebujemy bardzo również formacji intelektualnej. Chcę, żebyście się w to zaangażowali i przedstawili swoje propozycje na kolejnych spotkaniach w dekanatach. Zwróćmy także uwagę na formację pastoralną. Chodzi o to, żeby w naszych parafiach, znając ludzi, znając ich potrzeby, móc ukształtować pewien model duszpasterski. Ważne jest, żebyśmy ten pastoralny model umieli dopasować konkretnie do danej parafii - podkreślił biskup

Wiosenny Dzień Duszpasterski był dla bp. Artura Ważnego pierwszą okazją do spotkania się i skierowania bezpośredniego słowa do większości księży diecezji sosnowieckiej. Sosnowiecki ordynariusz mówił o swoim pragnieniu prostoty i naturalności we wzajemnych spotkaniach. - Wiem, że jest taki zwyczaj, że się wita biskupa przed, po, w trakcie i jeszcze w innych momentach, gdy jest obecny. Chciałbym, żeby to stało się prostsze i żebyśmy odchodzili od tej „antropolatrii”, takiego wyjątkowego traktowania. To też śmieszy ludzi. A poza tym jest to zwyczajnie niepotrzebne. - mówił.

- Kiedyś na spotkaniu z młodymi ludźmi zaproponowałem im, żeby wskazali mi jakąś alternatywę dla słowa „Ekscelencja”. - kontynuował sosnowiecki ordynariusz. - A wiecie, że młodzi od razu skracają dystans. Po jakimś czasie przychodzi ktoś i mówi: mam taką propozycję, żeby zamiast „Ekscelencja” mówić do biskupa „Espumisan”. (śmiech) A ja mówię, że nie wiem, co to jest? Wtedy wytłumaczyli mi, że to taki lek który przynosi ulgę. Więc chciałbym, drodzy bracia kapłani, żeby tak właśnie było między nami: że biskup to jest ktoś, kto przynosi ulgę, a nie stwarza jakieś napięcia czy problemy żołądkowe. Traktujmy się zwyczajnie - poprosił księży bp Ważny.

Reklama

Ważnym punktem Dnia Duszpasterskiego było wystąpienie ks. Macieja Gaika z Sądu Biskupiego, mianowanego przewodniczącym diecezjalnego zespołu ds. prewencji. To nowe gremium będzie miało za zadanie z jednej strony wdrożyć w diecezji sosnowieckiej nowe przepisy ogólnopolskie, dotyczące ochrony małoletnich (tzw. „ustawa Kamilka”). Wszyscy księża zostaną w tej materii przeszkoleni, aby spełniać nowe wymogi związane z pracą z dziećmi. Z drugiej strony zespół ds. prewencji pouczy duchownych, w jaki sposób informować o konkretnych zdarzeniach lub nieprawidłowościach zaistniałych względem nieletnich, aby zapewnić im bezpieczeństwo i skuteczną pomoc.

Dni Duszpasterskie są od lat stałym elementem formacji kapłanów diecezji sosnowieckiej. Zapraszani goście poruszają w konferencjach tematy z zakresu duszpasterstwa, duchowości, prawa kanonicznego lub dotykają innych, bieżących zagadnień z życia Kościoła.

2024-05-17 09:42

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

diecezja.sosnowiec.pl/ks. Przemysław Lech, ks. Paweł Sproncel

- Pokój wam wszystkim, którzy trwacie w Chrystusie – słowami z 1 Listu św. Piotra Apostoła bp Artur Ważny pozdrowił wszystkich zebranych na auli w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. W spotkaniu, które odbyło się przed południem 25 kwietnia br. wziął udział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, m.in.: kurii, sądu biskupiego, archiwum, Caritasu i mediów diecezjalnych.

To pierwsza oficjalna wizyta biskupa nominata na terenie diecezji sosnowieckiej. Bp Ważny miał więc okazję do wstępnego zapoznania się z pracownikami lokalnych instytucji kościelnych.

CZYTAJ DALEJ

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

[ TEMATY ]

św. Brat Albert

Graziako

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

„Ecce Homo”. To nie jest zwykły obraz, bo też nie malował go zwykły artysta. Medytacja nad „Ecce Homo” nie jest przeżyciem przede wszystkim estetycznym, jakie nam zwykle towarzyszy, kiedy spotykamy się ze sztuką. Ten obraz nie został namalowany po to, żeby cieszyć oczy. Można powiedzieć nawet mocniej – nie został namalowany po to, żeby zdobić kościół.

Kiedy Brat Albert podarował go arcybiskupowi Szeptyckiemu, do Lwowa, arcybiskup nie umieścił go w kaplicy, ale dał do muzeum archidiecezjalnego; a najpierw trzymał u siebie w mieszkaniu. To nie jest obraz, który był namalowany do świątyni. Już samo pytanie, po co – na jaki użytek został on namalowany, jest pytaniem jakoś niewłaściwym.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: "Pracodawca Przyjazny Pracownikom" to nagroda za wzorcowe przestrzeganie prawa pracy

2024-06-18 13:36

[ TEMATY ]

prezydent

praca

nagroda

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Marcin Obara

"Pracodawca Przyjazny Pracownikom" to nagroda za wzorcowe przestrzeganie prawa pracy, za stwarzanie takich warunków w zakładzie, że pracownik ma poczucie, że to jest jego miejsce, w którym czuje się dobrze - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wręczenia statuetek w XVI edycji konkursu.

Podczas uroczystości wręczenia statuetek i certyfikatów w XVI edycji Konkursu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom", która odbyła się we wtorek w Warszawie prezydent podkreślił, że żadne państwo nie rozwinie się na niewolniczej pracy społeczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję