W bazylice katedralnej w Kielcach 21 lutego z rąk bp. Kazimierza Ryczana sakrament święceń diakonatu otrzymało 3 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Alumni ślubowali, że będą żyć w celibacie i czystości dla Królestwa Bożego.
Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Ryczan. Mszę św. koncelebrowali także biskupi: Marian Florczyk i Kazimierz Gurda, rektor i profesorowie WSD w Kielcach oraz kapłani z całej diecezji kieleckiej. Obecne były rodziny i przyjaciele nowo wyświęconych oraz licznie zgromadzeni wierni.
Podczas homilii bp Kazimierz Ryczan podziękował wszystkim za pielęgnowanie daru powołania w sercach wyświęcanych diakonów. Przypomniał wielką rolę rodzin alumnów, nauczycieli oraz kapłanów w rozwoju ich powołania. Ksiądz Biskup podkreślił, że „diakon jest sługą słowa Bożego, jest sługą Ewangelii”. Jak zauważył, czas życia diakona koncentruje się na słowie. „Słowem tym żyje, słowem Pana oddycha”.
Alumnom przypomniał o tym, że Panu Bogu złożą dar celibatu - bezżenności. „Niech was Pan Bóg broni przed udawaniem. Jezusa żyjącego w Kościele nie można okłamać” - ostrzegał.
Homilię zakończył pytaniem skierowanym do alumnów. „Jakie oblicze miał Chrystus, który was powołał? Czyją miał twarz? Czym was zauroczył? Odpowiedzcie sobie dziś leżąc krzyżem”.
Diakoni otrzymali z rąk Księdza Biskupa Księgę Ewangelii, którą mają wyjaśniać, głosić i wypełniać. Diakoni mogą głosić homilię, udzielać Komunii św., chrztu, błogosławić związki małżeńskie. Ich zadaniem jest także troska o chorych i biednych, w których w szczególny sposób obecny jest Chrystus.
Nowi diakoni:
Paweł Kanios z parafii Krasocin
Grzegorz Kmiecik z parafii św. Stanisława, biskupa i męczennika, w Kielcach
Sebastian Nocoń z parafii Żarnowiec
22 października będziemy wspominać w Kościele postać wielkiego Polaka - świętego papieża Jana Pawła II. Zapraszamy do odmawiania razem z nami nowenny przed wspomnieniem św. Jana Pawła II.
W domu aukcyjnym RM-Sotheby’s w Monachium odbędzie się 18 października aukcja motocykla z autografem papieża Leona XIV. Pojazd, przerobiony „w stylu papamobile”, przywieźli do Watykanu we wrześniu członkowie Jesus Bikers, związani z Papieskimi Dziełami Misyjnymi w Austrii. W ramach audiencji generalnej papież Leon XIV złożył na nim swój autograf. Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na projekt edukacyjny Papieskich Dzieł Misyjnych Austrii (Missio) na Madagaskarze.
Motocykl - białe BMW R18 - został zmodyfikowany pod względem technicznym i wizualnym przez wyspecjalizowany zespół - zastosowano lakier z masy perłowej, skórzane detale i chromowane felgi. Grupa 31 motocyklistów Jesus Bikers przywiozła pojazd do Rzymu 3 września, eskortując go z niemieckiej miejscowości Schaafheim. Na papieskiej audiencji towarzyszył im dyrektor Missio Austria, ks. Karl Wallner.
Czasami mam wrażenie, że w Polsce polityka i teatr zaczęły się zlewać w jedno. Weźmy choćby sprawę 10-letniej Sary, która latem ubiegłego roku zadała pytanie w Sejmie i… stała się symbolem medialnego oburzenia. Nagłówki krzyczały o „strachu dzieci przed dziadkiem Kaczyńskim” i „dyskryminacji w Sejmie”, a Rzecznik Praw Dziecka pisała o fundamentalnym prawie do zadawania pytań. Wtedy wydawało się, że cała afera, nacechowana silnymi emocjami – minie, jak wiele takich „wrzaw”, aż do dziś, gdy dziewczynka w Gdańsku znalazła się w samym środku prawdziwego kryzysu szkolnego. Rodzice pozwali nauczycieli i pracowników szkoły, a sytuacja doprowadziła do rezygnacji części kadry. Wyraźnie widać, że niektóre dramaty mają swoją kontynuację, tylko w wersji zgoła odmiennej niż pierwotnie były opisywane.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.