Reklama

Kard. Gulbinowicz - chluba Wrocławia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Był wrocławskim metropolitą prawie trzydzieści lat. Nie ma chyba na Dolnym Śląsku człowieka, który nie znałby jego nazwiska. Mimo iż - jak sam twierdzi - bał się Dolnego Śląska - zbudował pomost między Wschodem, Wileńszczyzną, z której pochodzi, a Zachodem, miejscem, które do pracy wybrał dla niego Kościół.
Kard. Henryk Gulbinowicz 24 lutego w gmachu Opery Wrocławskiej odebrał z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Order Orła Białego, najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku naszej Ojczyzny.
17 października 2008 r. Prezydent RP nadał obchodzącemu wówczas 85. urodziny Kardynałowi Order Orła Białego. W liście gratulacyjnym do Jubilata Prezydent podkreślił jego obywatelskie oddanie sprawom Ojczyzny i Polaków. W gmachu Wrocławskiej Opery przypomniał długą drogę posługi kard. Gulbinowicza dla metropolii wrocławskiej. I choć - jak przyznał - pierwszy Order Orła Białego przyszedł na Dolny Śląsk późno, to jednak trafił w wyjątkowo godne ręce.
Sam moment odznaczenia był niezwykle podniosły. Wszyscy zgromadzeni w operze wstali, a dekorujący Kardynała Prezydent RP nie krył wzruszenia. „Przyjmuję to odznaczenie w pokorze i w imieniu całego Dolnego Śląska, szczególnie Wrocławia. Oni są tego warci! - dziękował w przemówieniu kard. Gulbinowicz.
„To piękny i ważny dzień dla Wrocławia - podkreślał prezydent Dutkiewicz - a tak się ułożyła jego powojenna historia, że to biskupi i metropolici kształtowali nasze miasto”. Przypomniał postać kard. Kominka, przypomniał „List biskupów polskich do biskupów niemieckich”. Dziś, kiedy próbuje się pomniejszać sukces tego miasta odniesiony na tak wielu polach, przypomniał tych, którzy odważali się przekraczać schematy i utarte szablony. Do nich, odważnych i oddanych miastu, zaliczył Księdza Kardynała. „Byłeś nazywany szeryfem episkopatu - mówił Dutkiewicz - ze względu na swoją wyrazistą postawę. Wrocław jest Twoim miastem, Eminencjo. Tu jest klucz do niego i naszych serc”.
Uroczystości nadania Orderu Księdzu Kardynałowi towarzyszyło odznaczenie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski sześciu osób. Stanisław Chrobot, Roman Pysko i Marianna Duda zostali uhonorowani za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej. To wrocławscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Krzysztofa Capałę (pośmiertnie) uhonorowano za wykonanie ponad 4 tys. zdjęć dokumentujących czasy komunizmu w Polsce. Profesorowie Mieczysław Zlat i Andrzej Wiszniewski zostali uhonorowani za szczególne zasługi wnoszone w rozwój naszej Ojczyzny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego Epifania przypada 6 stycznia?

Niedziela świdnicka 1/2019, str. VII

[ TEMATY ]

Epifania

Karol Porwich/Niedziela

Ustalenie daty obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego nie dokonało się przypadkowo. Choć nie została wskazana przez Pismo Święte, to posiada symbolikę opartą na tekstach biblijnych

Zanim przejdziemy do omówienia symboliki kryjącej się pod datą dzienną 6 stycznia, należy najpierw wyjaśnić nazwę uroczystości, którą wówczas obchodzi Kościół. Ta najbardziej rozpowszechniona wśród wiernych w Polsce to święto Trzech Króli. Z kolei w polskiej edycji ksiąg liturgicznych figuruje określenie Objawienie Pańskie. Natomiast w księgach łacińskich i w całej tradycji chrześcijańskiej od początku funkcjonuje nazwa Epifania, pochodząca z języka greckiego (epifaneia), która oznacza „objawienie”, „ukazanie się”. Chodzi o objawienie się Jezusa Chrystusa, Wcielonego Syna Bożego jako Zbawiciela świata. Nazwą „epifania” określano narodzenie Jezusa, Jego chrzest w Jordanie i dokonanie pierwszego cudu na weselu w Kanie Galilejskiej. Taką treść miało pierwotne święto Epifanii, które powstało ok. 330 r. w Betlejem. Obejmowało ono początkowe tajemnice zbawienia, o których informują nas pierwsze rozdziały Ewangelii ze skupieniem się na tajemnicy narodzenia Chrystusa. Epifania ulegała ewolucji wraz z jej rozszerzaniem się poza Palestynę. Na Wschodzie stanie się pamiątką chrztu Jezusa w Jordanie, a na Zachodzie będzie stanowić obchód trzech cudownych wydarzeń (tria miracula) stanowiących początkowe objawienia chwały Bożej Zbawiciela: pokłon Mędrców ze Wschodu, chrzest w Jordanie i cud w Kanie Galilejskiej, przy czym z czasem hołd magów rozumiany jako objawienie się Chrystusa poganom zdominuje niemal wyłącznie łacińską celebrację Epifanii. W ludowej świadomości stanie się ona zatem świętem Trzech Króli ze względu utożsamienie mędrców z królami na podstawie niektórych biblijnych tekstów prorockich, a ich liczba zostanie ustalona w związku z trzema darami, jakimi zostało obdarowane Dzieciątko Jezus. Te różnice między Wschodem a Zachodem nie przekreślają jednak faktu, że istotną tematyką tego obchodu liturgicznego pozostaje objawienie się Boga w Chrystusie.
CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2026 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

Po raz pierwszy, ale jak! Inauguracyjny Orszak Trzech Króli w Gomunicach

2026-01-06 23:29

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Gomunice

Karol Porwich / Niedziela

Nie tylko wspólnota parafialna, ale cała społeczność Gomunic przeżywała 6 stycznia wielkie święto.

Uroczystości Objawienia Pańskiego rozpoczęły się w samo południe Mszą św. pod przewodnictwem ks. Andrzeja Molendy, proboszcza parafii NMP Wspomożycielki Wiernych w Gomunicach. Po zakończonej Eucharystii - już w kościele - rozpoczeły się jasełka, podczas których trzej królowie wypatrywali gwiazdy betlejemskiej. Następnie liczny orszak wyruszył ulicami wsi w stronę lokalnej szkoły. To właśnie w Szkole Podstawowej w Gomunicach miała miejsce kontynuacja jasełek przygotowanych przez miejscowe placówki edukacyjne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję