Reklama

Europa

Lwów: kard. Krajewski poświęcił Centrum Miłosierdzia im. bł. Bernardyny Jabłońskiej

Bądźcie tu zawsze z Jezusem, służcie Mu zawsze w ubogich – powiedział do sióstr albertynek podczas dzisiejszej uroczystości poświęcenia prowadzonego przez nie Ekumenicznego Centrum Miłosierdzia im. bł. siostry Bernardyny Jabłońskiej we Lwowie prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia, kard. Konrad Krajewski.

[ TEMATY ]

Lwów

kard. Krajewski

Centrum miłosierdzia

PAP/Vitaliy Hrabar

Otwarcie Ekumenicznego Centrum Miłosierdzia bł. Bernardyny Jabłońskiej we Lwowie

Otwarcie Ekumenicznego Centrum Miłosierdzia bł. Bernardyny Jabłońskiej we Lwowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ważną częścią ośrodka jest dom dla kobiet samotnych i znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Praca ta stała się głównym zadaniem sióstr, które w 2017 r. powróciły ze swą posługą do Lwowa. W ośrodku tym zamieszkają również siostry albertynki, gdzie została poświęcona kaplica, która będzie im służyła jako miejsce odnowy duchowej.

W uroczystości wziął udział metropolita lwowski, arcybiskup Mieczysław Mokrzycki i biskup pomocniczy Leon Mały. Do Lwowa przybył także nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas. W ceremonii wzięli również udział przedstawiciele władz miasta oraz przedstawicielki najwyższych władz zgromadzenia albertynek: przełożona generalna Teresa Maciuszek ZSAPU i przełożona prowincjalna prowincji warszawskiej s. Sylwana Kamont ZSAPU.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Mokrzycki poprosił kardynała Konrada Krajewskiego o przekazanie wdzięczności Ojcu Świętemu za pomoc duchową i finansową w budowie Centrum Ekumenicznego, które jest wyrazem jego nieustannej troski o ubogich Chrystusa. Zwracając się do kobiet, które znajdą wsparcie w tym ośrodku, życzył im „aby ten budynek stał się waszym domem, w którym znajdziecie bezpieczeństwo, pokój i nowe siły życiowe”.

Podczas Mszy św. poprzedzającej uroczyste poświęcenie kard. Krajewski podkreślił, że dom ten otwierany jest pośród wojny, który zapewni schronienie, żywność i odzież potrzebującym. Został zbudowany podczas wojny, kiedy syreny zmuszały robotników do przerywania pracy, bo musieli ukryć się w schronach, czy też kiedy inni musieli iść do wojska. Zaznaczył, że każde dzieło Boga zawsze dobiega końca. Jeśli Bóg tego chce, wojna nie stanie temu na przeszkodzie - powiedział kardynał.

Komentując następnie fragment Ewangelii mówiący o niewiastach wspierających Jezusa ze swojego mienia, papieski jałmużnik zauważył, że można go streścić w dwóch słowach: trwanie przy Jezusie i służenie Mu. Wskazał na koniczność łączenia posługi ubogim z adoracją eucharystyczną, gdyż w przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo pójścia do potrzebujących nie z Jezusem, ale z własnymi problemami, złym charakterem i brakiem przebaczenia. Zwracając się do kapłanów podkreślił także znaczenie adoracji i powiedział, że Ojciec Święty codziennie od godz. 19 do 20 trwa na adoracji przed Najświętszym Sakramentem.

Reklama

„Bądźcie tu zawsze z Jezusem, służcie Mu zawsze w ubogich i to jest to samo, co mówi Brat Albert: być chlebem” – stwierdził kardynał Krajewski.

Podczas poświęcenia Centrum prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia przypomniał, że papież Franciszek, od początku inwazji na Ukrainę na pełną skalę, nieustannie przypomina i prosi o modlitwę za cierpiącą Ukrainę. „Kiedy Ojciec Święty dowiedział się, że budowa tego domu została zakończona, powiedział, że jest to rzecz czysto ewangeliczna, ponieważ Jezus zrobiłby to samo. Od rana do wieczora szukał sposobów, aby pomóc ludziom w potrzebie, a teraz zrobił to przez nas. Dlatego możemy powiedzieć, że jesteśmy ludźmi Ewangelii. Poświęćmy razem ten dom, aby wszyscy, którzy potrzebują pomocy, mogli tu znaleźć schronienie” - zakończył kardynał Konrad Krajewski.

st (KAI/rkc.org.ua/) / Lwów

2023-09-22 19:29

Ocena: +6 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Krajewski w imieniu papieża Franciszka odwiedza Ischię

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

papież Franciszek

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Na włoskiej wyspie Ischia odbyły się pierwsze pogrzeby ofiar lawiny błotnej, m.in. pary młodych narzeczonych. Jako znak bliskości z cierpiącą wspólnotą, na wyspie w imieniu Ojca Świętego przebywa dzisiaj jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.

26 listopada, o piątej nad ranem osunęła się część góry. Masy błota i kamieni z dużą prędkością zeszły wprost na osiedle, zabijając dwanaście osób. Wśród ofiar były także dzieci, w tym trzymiesięczne niemowlę. Kard. Krajewski przybył na Ischię, aby być z cierpiącymi rodzinami i zapewnić je o modlitwie i bliskości papieża.

CZYTAJ DALEJ

Plany i zamiary Boga zawsze przerastają nasze oczekiwania

2023-12-09 19:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikAdwentowy2023

Karol Porwich/Niedziela

Adwent jest w pewnym sensie najbardziej "chrześcijańskim" okresem roku liturgicznego. A to dlatego, że streszcza istotę naszego doświadczenia wiary.

A żył w Jerozolimie człowiek, imieniem Symeon. Był to człowiek prawy i pobożny, wyczekiwał pociechy Izraela, a Duch Święty spoczywał na nim. Jemu Duch Święty objawił, że nie ujrzy śmierci, aż zobaczy Mesjasza Pańskiego. Za natchnieniem więc Ducha przyszedł do świątyni. A gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, on wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił: «Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela».

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Na Placu Świętego Piotra odsłonięto szopkę i zapalono światła na choince

2023-12-09 18:10

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Na Placu Świętego Piotra odsłonięto w sobotę szopkę i zapalono światła na choince. Tegoroczna szopka nawiązuje do pierwszej, jaka powstała we włoskim miasteczku Greccio koło Rieti 800 lat temu z inicjatywy świętego Franciszka z Asyżu. Świerk przywieziono z alpejskiej gminy Macra w Piemoncie.

Na placu Świętego Piotra zgromadziły się o zmierzchu setki osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję