Reklama

Niedziela w Warszawie

Kard. Nycz: Nie powinno się upolityczniać problemów uchodźców i migrantów

- Dużym niebezpieczeństwem jest „upolitycznianie” problemów uchodźców i migrantów i wykorzystywanie ich dla doraźnych korzyści politycznych – powiedział KAI kard. Kazimierz Nycz z okazji przypadającego w niedzielę 24 września 109. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

kard. Kazimierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

Kard. Kazmierz Nycz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita warszawski pytany o znaczenie Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, który obchodzić będziemy w najbliższą niedzielę, podkreślił, że podstawowym wymiarem nauczania Kościoła nt. migrantów i uchodźców jest apel o dostrzeżenie prawa każdego człowieka, niezależnie od tego czy żyje on w Afryce czy na Bliskim Wschodzie czy gdziekolwiek indziej, do godnego życia i do sprawiedliwego dostępu do dóbr ziemi.

Tę ostatnią kwestię – zdaniem Kardynała - czyli dostępu do dóbr ziemi, bardzo mocno podkreśla papież Franciszek. „Papież Franciszek ten temat rozwija w bardzo wielu swych wypowiedziach, a w szczególności w ogłaszanym co roku orędziu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy” – podkreślił rozmówca KAI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Nycz przypomniał, że troska o uchodźców nie jest specyficznym elementem nauczania papieża Franciszka, choć z jego ust bardzo często o tym słyszymy, ale mówił o tym Jan Paweł II na forum ONZ już w 1995 r. A poruszył wówczas kwestię pluralizmu będącego skutkiem mieszania się ludzi i kultur na skutek procesów migracyjnych. „Nie mówił tego bez powodu, ani nie mówił tego z powodu konfliktu bałkańskiego, tylko dlatego, że widział problem migracji w skali globalnej jako istotny problem współczesnego świata” – wyjaśnił kard. Nycz.

Dodał, że w jednym z orędzi na Światowy Dzień Pokoju Jan Paweł II przypominał, że „dla chrześcijanina okazywanie życzliwości i solidarności obcokrajowcowi jest nie tylko nakazem ludzkiej gościnności, ale także konkretnym obowiązkiem, wynikającym z wierności nauczaniu Chrystusa”.

- A z naszej strony odpowiedzią musi być ten podstawowy element chrześcijańskiej postawy jaką jest miłość bliźniego, do której w tym wypadku jesteśmy niewątpliwie zobowiązani. Natomiast człowieka, który nie określa się jako wierzący, obowiązuje podstawowy humanitaryzm – wyjaśnił kard. Nycz.

Metropolita warszawski uważa, że bardzo pilnym zadaniem wobec narastającego kryzysu migracyjnego, jest „zbudowanie spójnej i konsekwentnej polityki migracyjnej, której ani Europa ani my jako Polska nie mamy”. Jego zdaniem „trzeba tę politykę pilnie tworzyć, gdyż w kolejnych latach i dziesięcioleciach – jak wskazują eksperci – napływ migrantów będzie się zwiększać”.

Reklama

Kardynał podkreślił, że ilustracją braku dostatecznej polityki migracyjnej na poziomie Europy jest to, co się dzieje dziś na Lampedusie. Przyznał, że miał tam okazję być kilka lat temu i bezpośrednio zapoznać się z sytuacją. „Włosi są przygotowani o wiele lepiej niż inne kraje w sensie obozów przejściowych, które reprezentują dość wysoki poziom i są godne człowieka. Ale dla samej Lampedusy, wysepki, która ma w niektóre dni mniej mieszkańców niż przybywających tego dnia uchodźców, jest to ogromny problem” - powiedział.

„Jest to problem moralny ale i społeczny, jak tych ludzi obsłużyć, a w szerszej perspektywie jak rozwiązać procesy migracyjne” - powiedział, dodając, że „jest to zadanie przede wszystkim dla polityków, ale jest to także zadanie dla nas wszystkich, w tym i dla Polski a wynika także z solidarności z krajami morza śródziemnego - Grecją, Włochami, Hiszpanią, Francją.

Zdaniem kard. Nycza bardzo niebezpieczne są próby upolityczniania problemu uchodźców i wykorzystywania go dla doraźnych korzyści politycznych. Każda próba upolitycznienia problemu uchodźców, zawsze odbywa się z pogwałceniem nauki Kościoła, a równocześnie z krzywdą dla tych ludzi, uchodźców czy migrantów, którzy oczekują pomocy - wskazał metropolita warszawski.

Kard. Nycz poinformował, że szerzej na temat migrantów i uchodźców będzie mówić w najbliższą niedzielę rano w kazaniu w parafii pw. Władysława z Gielniowa, patrona Warszawy, a po południu podczas spotkania z uchodźcami i modlitwie w ich intencji organizowanej w kościele św. Barbary przez Wspólnotę Sant’Egidio. Dodał, że pragnie się inspirować tym, co papieża Franciszek powie na ten temat dziś wieczorem i jutro w Marsylii, przybywając tam na zakończenie III Spotkania Śródziemnomorskiego, skupiającego przedstawicieli krajów tego regionu, burmistrzowie wielu miast, a także 70 biskupów.

2023-09-22 19:06

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz o służebności kapłaństwa wobec uchodźców z Ukrainy

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Ukraina

kard. Kazimierz Nycz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Kazimierz Nycz

O służebności kapłaństwa w kontekście kryzysu religijności i pomocy uchodźcom z Ukrainy mówił kard. Kazimierz Nycz podczas uroczystej Mszy św. z poświęceniem Krzyżma świętego odprawionej w Wielki Czwartek w archikatedrze warszawskiej. Metropolita warszawski przestrzegał też przed "posługą dzielenia" z ambony i "zbyt bliskiego związku ołtarza i tronu na przykładzie Kościoła prawosławnego w Moskwie, kiedy trzeba mówić nie to, co chce Pan Bóg tylko to, co chce władca".

Metropolita warszawski przewodniczył Eucharystii, a koncelebrowali ją biskupi pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha, Rafał Markowski i Piotr Jarecki oraz biskup polowy Wiesław Lechowicz.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Modlitwa w sytuacjach niemożliwych

2023-12-07 21:57

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Jak cicha modlitwa i skromna ofiara mogą zmienić bieg historii? Razem odkryjemy dwie niezwykłe historie o sile wiary, nawróceniu i duchowej odwadze.

Poznajcie Historię Księdza Władysława Fatrona:

CZYTAJ DALEJ

Prof. Wojciech Roszkowski otrzymał nagrodę Patrioty Roku!

2023-12-09 20:08

mat. prasowy

Podczas IX Dnia Patrioty, organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski, nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano prof. Wojciecha Roszkowskiego.

Kapituła nagrody w składzie: prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęła taką decyzję dziękując za ogromną pracę prof. Roszkowskiego na rzecz lepszego zrozumienia historii Polski, czym przyczynia się on do kształtowania narodowej świadomości historycznej. Tysiące osób zebranych w historycznej Sali „Sokoła” w Krakowie przez wiele minut owacjami na stojąco dziękowało Laureatowi za ten nieoceniony wkład w polskie życie publiczne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję