Reklama

Wiadomości

Przed szczytem NATO w Wilnie

Do kolejnego szczytu NATO pozostało niewiele ponad miesiąc. Początkiem lipca głowy państw i szefowie rządów spotkają po raz kolejny, tym razem u naszych sąsiadów w Wilnie, aby dyskutować najważniejsze dla Sojuszu, czyli i dla nas, dla Polski kwestie.

[ TEMATY ]

szczyt NATO

Organizatorzy

Ubiegłoroczny szczyt w Madrycie, kiedy to nasza Redakcja po raz pierwszy uczestniczyła w tej rangi spotkaniu, opleciony był wszelkimi kwestiami wynikającymi z toczącej się wojny na Ukrainie. Podjęto wiele ważnych decyzji, szereg inicjatyw, w tym wnioski o przyjęcie dwóch nowych członków. Określono strategiczne cele i harmonogram ich realizacji. Rosję wskazano i nazwano największym i bezpośrednim zagrożeniem.

Czy przyjęte plany były właściwe, czy udało się je zrealizować, czy pojawiły się nowe kwestie, czy zagrożenie ze strony z Rosji udało się zminimalizować? Jaką lekcję na lata wyciągnięto? Jak w tym wszystkim wyłuskać naszą, polską rolę i interes Polski? Co w końcu będzie strategicznym celem spotkania sojuszników w Wilnie?

W kilku najbliższych wywiadach usłyszą Państwo odpowiedzi na te i nie tylko te pytania. Jestem pewien, że zaproszeni goście, z uwagi na różne stanowiska jakie zajmują i funkcje które pełnią, będą gwarancją ciekawych i wartościowych rozmów. Spotkamy się z nimi na łamach portalu niedziala.pl i Tygodnika "Niedziela". Do czytania zachęcam już od najbliższego tygodnia, a logo, które widzą Państwo w nagłówku będzie stanowiło znak rozpoznawczy dla cyklu rozmów „Przed szczytem NATO w Wilnie”.

2023-06-06 11:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po szczycie NATO w Wilnie

Zasadniczą wydaje się zmiana formatu myślenia, że to nie Ukraina potrzebuje NATO dla swojej obrony, ale NATO potrzebuje Ukrainy w swoich strukturach – nie tylko dla zabezpieczenia wschodniej flanki, państw bałtyckich, Polski, ale też dla bezpieczeństwa w całej Europie i na świecie.

Regionalne plany obronne, zgoda na przyjęcie Szwecji do Sojuszu, powołanie Rady NATO-Ukraina, dalsze pakiety wsparcia wojskowego dla Kijowa i czytelna ścieżka dla naszego sąsiada do członkostwa w NATO, minimum, a nie zalecone 2% PKB wydatków na obronność, zgoda na przerzucenie zapasów wojskowych na wschodnią flankę – to tylko część z długiej listy kwestii uzgodnionych podczas zakończonego 12 lipca wileńskiego Szczytu NATO, nazywanego już dziś historycznym.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba wznawiają kolejną edycję akcji „Kurtki dla Dzieci”

2023-09-26 17:22

[ TEMATY ]

dzieci

Rycerze Kolumba

Karol Porwich/Niedziela

Rycerze Kolumba chcą przekazać 7 tysięcy zimowych kurtek dla polskich i ukraińskich dzieci. Poinformował o tym Andrzej Anasiak - Najwyższy Kustosz Rycerzy Kolumba. Akcję wspierają rady lokalne organizacji, którą założył w II połowie XIX wieku błogosławiony ks. Michael McGivney.

Andrzej Anasiak zwrócił uwagę, że tegoroczna edycja akcji będzie prowadzono dwutorowo; z jednej strony w Polsce zostanie rozdanych 5 tys. kurtek, a do dzieci w Ukrainie dotrze 2 tys. kolejnych sztuk. - Liczymy, że znajdziemy darczyńców, aby kupić nowe kurtki. Takie są potrzeby, bowiem w ubiegłym roku rozdaliśmy 6 tys. kurtek w całym kraju polskich i ukraińskim dzieciom. Wówczas w akcję włączyło się 41 rad lokalnych naszej organizacji na 170 istniejących w Polsce – powiedział Andrzej Anasiak.

CZYTAJ DALEJ

II pielgrzymka sołtysów do Krzeszowa

2023-09-26 16:11

ks. Waldemar Wesołowski

Reprezentanci wielu sołectw, którzy przybyli do Krzeszowa mieli okazję zwiedzić pocysterskie sanktuarium pod okiem przewodnika Tomasza Zagórskiego.

W południe mszy św. w bazylice przewodniczył biskup senior diecezji świdnickiej Ignacy Dec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję