Reklama

Niedziela Lubelska

KUL. O ratowaniu Żydów przez polskie duchowieństwo

KUL

W okresie Holokaustu pomocy Żydom udzieliło prawie 100 zakonów w ponad 500 placówkach oraz ponad 700 księży diecezjalnych w co najmniej 580 miejscowościach na terenie okupowanej Polski - wynika z badań, które 23 marca, w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, zostaną przedstawione na KUL. Dokładna liczba Żydów, którzy skorzystali z pomocy polskiego duchowieństwa katolickiego, jest trudna do oszacowania, ale – jak wynika z opublikowanych analiz – są to tysiące osób.

O roli polskiego duchowieństwa w ratowaniu Żydów opowiedzą naukowcy z Polski i Izraela, a także mec. Ryszard Tyndorf, autor nowej publikacji „Wartime Rescue of Jews by the Polish Catholic Clergy”. Na prezentację dwutomowej monografii mec. Ryszarda Tyndorfa, który na stałe mieszka w Kanadzie i od wielu lat zajmuje się kwestiami dotyczącymi postaw ludzi Kościoła katolickiego wobec Żydów, zaprasza Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.00 w auli CTW-114 od konferencji naukowej „Ratowanie skazanych na nieistnienie. Pomoc udzielana Żydom przez księży i siostry zakonne w czasie Holokaustu na okupowanych ziemiach polskich”. Głos zabiorą m.in. prof. Limore Yagil z Institute of Holocaust z Bar-Ilan University w Izraelu, wykładająca również na Sorbonie w Paryżu, a także dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt, który przybliży stan badań nad ratowaniem Żydów w Polsce. O materiałach archiwalnych, które zgromadzono w Generalnym Gubernatorstwie, opowie dr hab. Sebastian Piątkowski z Archiwum Państwowego w Radomiu.

Monografia „Wartime Rescue of Jews by the Polish Catholic Clergy („Ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej przez polskie duchowieństwo katolickie”), którą opublikowało Wydawnictwo KUL, przedstawi prof. Wacław Wierzbieniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Historyk specjalizuje się m.in. w dziejach i kulturze Żydów w XIX i XX wieku w Polsce, historii Kościoła katolickiego w XX wieku oraz w tematyce dobroczynności i filantropii w życiu społecznym. Gościem specjalnym spotkania będzie autor książki mec. Ryszard Tyndorf.

Reklama

Książka jest studium działań ratunkowych na rzecz Żydów prowadzonych przez Kościół katolicki w okupowanej przez Niemców Polsce podczas II wojny światowej. Opracowanie opiera się przede wszystkim na świadectwach ocalonych Żydów, a także Polaków udzielających im pomocy, uzupełnionych dokumentacją kościelną. Z publikacji mec. Tyndorfa wynika, że różnych form pomocy Żydom udzielało 66 zakonów żeńskich w około 450 placówkach (głównie klasztorach), 25 zakonów męskich w około 85 placówkach oraz ponad 700 księży diecezjalnych w co najmniej 580 miejscowościach na terenie okupowanej przez niemieckich nazistów Polski. Jest to pierwsza anglojęzyczna monografia, która obejmuje przegląd obszernej polskojęzycznej literatury na ten temat. Jako taka, stanowi ważne uzupełnienie dorobku naukowego i wzywa do ponownej oceny historycznego zapisu ratowania Żydów przez Kościół katolicki w Polsce w czasie, gdy polskie duchowieństwo było poddawane prześladowaniom, jakich nie doświadczyło żadne inne duchowieństwo w okupowanej Europie, a obowiązującą karą za pomoc Żydom w okupowanej Polsce była śmierć.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką przypada 24 marca, w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej, rozstrzelanej przez niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów. Dzień ten jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy pomagali Żydom poddanym ludobójczej eksterminacji przez niemieckich okupantów.

2023-03-21 19:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Lech Wałęsa zostanie współautorem papieskiego dokumentu

2023-06-05 12:20

[ TEMATY ]

Lech Wałęsa

PAP/Paweł Supernak

W najbliższą sobotę 10 czerwca na Placu św. Piotra odbędzie się Światowe Spotkanie na rzecz Przyjaźni Społecznej, w którym, wraz z Ojcem Świętym wezmą udział m.in. laureaci Pokojowej Nagrody Nobla. Tego samego dnia przed południem nobliści, wśród których znajdzie się także prezydent Lech Wałęsa, zredagują dokument wzywający do promocji międzyludzkiego braterstwa, a papież podpisze go w obecności wiernych podczas popołudniowego czuwania.

Jak wyjaśniają organizatorzy wydarzenia, zatytułowanego "Not alone", jest ono zainspirowane papieską encykliką "Fratelli Tutti", a jego celem jest "promowanie kultury braterstwa, dialogu i pokoju". Oprócz 29 laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, w gronie których znajdzie się prezydent Lech Wałęsa, na Placu św. Piotra będą też obecni artyści, m.in. Andrea Bocelli, Al Bano, dziecięcy chór Piccolo Coro dell'Antoniano i chorwacki wiolonczelista Stjepan Hauser, a także delegacja młodych ludzi z całego świata, którzy na zakończenie wydarzenia utworzą łańcuch złączonych rąk wzdłuż kolumnady okalającej Plac św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Czy w budowaniu relacji z Bogiem uczę się podążać drogą miłości?

2023-05-10 10:19

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 12, 13-17.

Wtorek, 6 czerwca. Św. Norberta, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież na badaniach kontrolnych w Gemelli

2023-06-06 11:21

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Około godziny 10.40 papież Franciszek przybył do Kliniki Gemelli na wizytę kontrolną – podała powołując się na swoje źródła włoska agencja ANSA. Według doniesień Ojciec Święty przebywa w Centrum Medycyny Starzenia się w klinice uniwersyteckiej. W marcu papież Franciszek był hospitalizowany w Gemelli przez kilka dni z powodu infekcji dróg oddechowych. Badanie papieża Franciszka rozpoczęło się o 10.40 i zakończyło około 11.20.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję