Reklama

Niedziela Lubelska

Świętość dla każdego. Światowy Dzień Młodzieży i peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa

Paweł Wysoki

W naszych rękach jest przeniesienie miłości od ołtarza do ludzkiego serca - powiedział bp Adam Bab podczas 37. Światowego Dnia Młodzieży.

Diecezjalne uroczystości, zgodnie ze wskazaniem papieża Franciszka, po raz drugi odbyły się w niedzielę Chrystusa Króla. 20 listopada pod hasłem „Maryja poszła z pośpiechem...” (Łk 1,39) w archikatedrze lubelskiej oraz w „Domu Nadziei” Caritas zgromadziła się młodzież z różnych wspólnot, w tym z przeżywającego swoje święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Uczestnicy wraz z bp. Adamem Babem, ks. Damianem Szewczykiem - archidiecezjalnym duszpasterzem młodzieży oraz kapłanami na co dzień posługującymi we wspólnotach młodzieżowych, zastanawiali się nad treścią orędzia, w którym Ojciec Święty zachęca do trwania przy Chrystusie oraz do zaangażowania się w konkretną pomoc bliźnim na wzór Maryi. Szczególnym rysem tegorocznego święta młodych była obecność relikwii bł. Carlo Acutisa, a także promocja Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 r.

W orędziu na Światowy Dzień Młodzieży papież Franciszek napisał: „Matka Boża jest wzorem młodych ludzi będących w ruchu, którzy nie trwają bierni przed lustrem, podziwiając swoje odbicie, ani nie wpadają w pułapki sieci”. Jak wyjaśnia bp Adam Bab, idea święta, a także spotkania w Lizbonie, skoncentrowana jest wokół Maryi, która idzie z pośpiechem do swojej krewnej Elżbiety, aby jej pomóc. - Młodzi, którzy są autentycznie Chrystusowi, wierzący, są wezwani do tego, by naśladować Maryję najpierw w „powstaniu”; może są to echa słów z ŚDM w Krakowie, gdy Ojciec Święty mówił o wstawaniu z kanapy, czyli nie marnowaniu życia i czasu. Papież zwraca też uwagę na pośpiech, czyli na nieodkładanie służby i daru z siebie, po prostu sensownego życia, na nieokreśloną przyszłość. Takim życiem trzeba żyć już teraz, jak Maryja - wyjaśnia ksiądz biskup. Przekładając to na konkrety, bp Adam zachęca, by młodzi w swoich miejscach zamieszkania i „zakotwiczenia w Kościele” czyli w parafiach, praktycznie realizowali przykazanie miłości. - Tak się złożyło, że po zmianie terminu ŚDM z Niedzieli Palmowej na niedzielę Chrystusa Króla, święto młodych bezpośrednio poprzedzone jest światowym dniem ubogich. Przerzucenie pomostu pomiędzy jednym świętem a drugim należy do młodych - podkreśla bp Bab. - Pójście do ubogich to również pójście do rówieśników, którzy nie są zainteresowani Kościołem, zajęcie się ich życiem. Mimo intensywnych kontraktów w internecie, wielu młodych żyje w samotności, izolacji, opuszczeniu. Potrzeba więc realnych spotkań; to misja młodych. Wrażliwość na ubogich powinna przekładać się także na wrażliwość ewangelizacyjną - mówi ksiądz biskup.

Reklama

W diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży wpisało się nawiedzenie relikwii bł. Carlo Acutisa. Cząstkę serca błogosławionego nastolatka (fragment błony osierdziowej) przywiózł pomysłodawca i koordynator peregrynacji bernardyn o. Azariasz Hess. Franciszkanin, związany z Lublinem m.in. przez pracę duszpasterską w parafii św. Brata Alberta, zachęcał młodzież do poznawania włoskiego chłopaka i naśladowania go w umiłowaniu Boga i człowieka. - Carlo Acutis to nie jest „świętość sprzed wieków”. Ten młody człowiek zmarł w 2006 r.; znał nasze czasy i naszą rzeczywistość. Był bardzo blisko swoich kolegów, rozwijał pasje; grał w piłkę i na saksofonie, był geniuszem internetowym. Żył na całego w świecie, a jednocześnie nie wstydził się Jezusa. Codziennie uczestniczył w Eucharystii, odmawiał Różaniec, tworzył strony internetowe o cudach eucharystycznych - przypomniał o. Hess. Jak podkreślił, Carlo „najzwyczajniejsze rzeczy robił w sposób nadzwyczajny”.

Więcej na łamach "Niedzieli Lubelskiej"

Program peregrynacji relikwii bl. Carlo Acutisa:

Reklama

25.11 Puławy, pw. Miłosierdzie Bożego

25.11 Lublin, pw. Maksymiliana Kolbe

26.11 Bychawa, pw. św. Jana Chrzciciela

27.11 Chełm, pw. Chrystusa Odkupiciela

27.11 Lublin, pw. Świętej Rodziny

28.11 Krasnystaw, pw. św. Trójcy Przenajświętszej

29.11 Lublin, Caritas 

29.11 Lublin, pw. św. Antoniego

30.11 Lublin, pw. św. Józefa

2-4.12 Lublin, Ruch Światło-Życie2022-11-25 12:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanim podniesiesz ręce, wznieś duszę

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

Karol Porwich/Niedziela

Postawa na modlitwie. Rady Orygenesa.

Zdarza ci się może, że nie wiesz co zrobić podczas modlitwy ze swoim ciałem. Postawa ciała też jest sposobem modlenia się, bo modlić się ma zawsze cały człowiek. Nasze ręce, nogi, kolana, głowa mogą wspomóc nas w komunii z Bogiem. Przypatrz się swojemu ciału w chwili, gdy się modlisz. Czy ono pomaga ci w modlitwie, czy przeszkadza? Czy wyraża ono w jakiś sposób twoją miłość do Boga, czy też świadczy, że Bóg nie jest dla ciebie najważniejszy? Postawa ciała ma też być znakiem twojej miłości do Boga. Jeśli kogoś kochasz i ktoś jest dla ciebie ważny, twoje ciało prostuje się, stara się zdyscyplinować i być całe zaangażowane w spotkanie. Jeśli ktoś jest ci całkowicie obojętny, twoje ciało nie zmienia pozycji, nie przejmuje się nadchodzącym gościem i najchętniej przyjmuje pozycję leniwą, ospałą, lekceważącą. Czy w postawie twojego ciała widać, że rozmawiasz z kimś najważniejszym? Postawa na modlitwie ma więc być postawą godną tego z kim rozmawiasz, ale musisz też uważać, by nie sprawiała ci tak dużego kłopotu, że zaczniesz bardziej myśleć o bolących członkach twojego ciała niż o samym Bogu. Zanim jednak zmobilizujesz do modlitwy swoje ciało, musisz najpierw pobudzić swoją duszę.

Pierwszeństwo ducha nad ciałem

CZYTAJ DALEJ

Papież: ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki

2023-01-31 18:00

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki! - powiedział papież Franciszek we wtorek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przybyciu do stolicy tego kraju Kinszasy. Apelował, odnosząc się do wyzysku kontynentu: „Przestańcie dusić Afrykę: nie jest to kopalnia, którą trzeba eksploatować, ani ziemia, którą należy plądrować”.

Po przylocie do stolicy i ceremonii powitania papież spotkał się z z prezydentem Demokratycznej Republiki Konga Felixem Antoine Tshisekedi Tshilombo w jego oficjalnej rezydencji - Pałacu Narodów. Następnie w ogrodach pałacu wygłosił przemówienie do tysiąca przedstawicieli władz i społeczeństwa kraju. Mówił im, że przybył jako „pielgrzym pojednania i pokoju”.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję