Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: IMPULS Forum Świeckich w Kościele

W czasie, kiedy narracja o Kościele bywa nie tyle różnorodna, co przede wszystkim sprzeczna, warto posłuchać, co jest jego tożsamością - zachęcają organizatorzy IMPULSU. To druga edycja Forum Świeckich w Kościele, które już jutro rozpocznie się na Jasnej Górze i potrwa do niedzieli. Spotkanie wpisuje się w zainicjowaną przez papieża drogę synodalną. Jego celem ma być inspiracja do dyskusji nad problemami, którymi żyje Kościół, jego przyszłością, aktywną rolą świeckich oraz „impuls” do twórczego działania.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

forum

BPJG

- Pytanie o tożsamość zawsze jest pierwsze, a więc pytanie o to, kim jestem jako uczeń Chrystusa, jako ten, który został wszczepiony w Kościół dzięki sakramentowi chrztu świętego. To jest nasza pierwsza identyfikacja - bycie uczniem Chrystusa, papież Franciszek mówi, że z niej wynika ta druga, czyli bycie misjonarzem. Uczeń i misjonarz Chrystusa, to jest zdanie, o którym trzeba mówić łącznie, czyli nie można być uczniem Chrystusa, nie będąc misjonarzem i odwrotnie - wyjaśnia temat spotkania abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich, koordynator synodu w Polsce.

Forum ma też m.in. inspirować „jak twórczo rozwijać się i wzrastać, żyjąc pełnią chrześcijańskiego życia w Kościele wielu przemian, oczyszczeń, kryzysów i przeobrażeń”.

W programie trzydniowego spotkania: znajdują się: modlitwa, dyskusje, panele i świadectwa.

Reklama

Forum rozpocznie w piątek, 18 listopada, Mszą św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej.

W pierwszym dniu mowa będzie m.in. o tym, co znaczy wierzyć w Kościół Chrystusowy, jak twórczo przeżyć „popołudnie chrześcijaństwa”, o zintegrowanym rozwoju w chrześcijańskim małżeństwie, o drodze do bycia liderem w Kościele. Odbędzie się panel dyskusyjny: "Tożsamość kobiety a powołanie w Kościele".

W sobotę, 19 listopada oprócz paneli dyskusyjnych: „Tożsamość mężczyzny - dar i zadanie” oraz „Dokąd zmierzamy, czyli o tym, jaki będzie Kościół przyszłości” zaplanowano też wykłady o tożsamości chrześcijanina, kapłana.

W ostatnim dniu Forum, w niedzielę, 20 listopada, znajdzie się m.in. refleksja o powołaniu do bycia razem w Kościele, chrześcijaninie mistyku i charyzmatyku. Każdego dnia Forum zaplanowano Mszę świętą o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej, Koronkę do Bożego Miłosierdzia o 15.00 oraz Apel Jasnogórski.

2022-11-17 16:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 51/2021, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Zimowy hołd z kwiatów

CZYTAJ DALEJ

Patronka od... Decyzji serca

Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 22-23

[ TEMATY ]

beatyfikacja

siostry

błogosławiona

Małgorzata Cichoń

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium św. Jana Pawła II

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium
św. Jana Pawła II

By zostać siostrą zakonną... uciekła z domu. O bł. Klarze Ludwice Szczęsnej rozmawiamy z m. Agnieszką Renatą Kijowską SSCJ, przełożoną generalną Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

27 września 2015 r. została beatyfikowana czcigodna sługa Boża Klara Ludwika Szczęsna (1863-1916), współzałożycielka, wraz ze św. Józefem Sebastianem Pelczarem, Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sióstr sercanek), powstałego w 1894 r. w Krakowie. Była pierwszą członkinią nowego zgromadzenia i pierwszą przełożoną generalną, która wprowadzała w codzienne życie wskazania założycielskie – ukazywała siostrom, co znaczy być sercanką.

CZYTAJ DALEJ

Medytacja chrześcijańska jako forma modlitwy [zaproszenie]

2023-02-08 12:24

Archiwum organizatorów

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jest medytacja chrześcijańska, albo znasz tę formę modlitwy, ale chcesz ją pogłębić, to spotkanie jest dla Ciebie, gdyż dotyczy szeroko rozumianej medytacji chrześcijańskiej.

Spotkanie zorganizowała wspólnota Pogłębiarka w Stacji Dialog – kawiarni prowadzonej przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Będzie o medytacji, o rozproszeniach, czyli cała Pełnia. Po konferencji, którą wygłosi o. Grzegorz Kramer, jezuita, będzie też okazja na chwilę praktyki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję