Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Uczyć się zawierzenia od św. Jana Pawła II - wspominają paulini i pielgrzymi

- Chcemy od niego uczyć się zawierzenia Bogu przez Maryję - mówią jasnogórscy pielgrzymi i paulini. We wspomnienie św. Jana Pawła II przypominają swoje przeżycia związane z papieżem z Polski. Na Jasnej Górze, którą tak bardzo ukochał i gdzie tyle razy przybywał, znaleźć można wiele śladów jego obecności.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

św. Jan Paweł II

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

- Święcenia diakonatu i kapłaństwa przyjmowałem z rąk kard. Karola Wojtyły. Kiedyś podczas pielgrzymki przedstawiłem mu się i przypomniałem, że byłem święcony z jego rąk. On złapał mnie za ucho i tak mocno pociągnął i zapytał: „a czy dobrym jesteś księdzem? Odpowiedziałem, że staram się. Wtedy papież powiedział: to jeszcze bardziej się staraj - wspomina jeden z najstarszych paulinów o. Melchior Królik. Przywołuje papieskie słowa wypowiedziane do zakonników, że na Jasnej Górze są stróżami wielkiego skarbu, jakim jest Cudowny Obraz Matki Bożej.

- Rozmawiałem z Janem Pawłem II kilka razy i tego się nie zapomina. Jak z nim przebywałem to widziałem, że rozumie moje emocje i myśli. Staram się od niego uczyć najdrobniejszych rzeczy. Pamiętam, jak mówił, że życie będzie się zmieniało, ludzie będą przychodzić i odchodzić, ale niezależnie na jakim etapie życia jesteśmy, musimy od siebie wymagać - powiedział br. Kazimierz Górski, werbista.

Podziel się cytatem

Reklama

Natomiast albertyn, br. Franciszek podkreślił, że Ojciec Święty miał wpływ na jego powołanie . - Ja jestem z pokolenia Jana Pawła II. Moje zbliżenie się do Jezusa i Kościoła wiązało się z jego pielgrzymką na Jasną Górę w 1983 r. Apel młodzieży w tym czasie był dla mnie kluczowy w szukaniu drogi życiowej.

- Pamiętam pielgrzymki Jana Pawła II, jego przyjazd tutaj, entuzjazm i wielką radość, że Polak przyjeżdża na Jasną Górę - opowiada s. Barbara, posługująca w jasnogórskiej zakrystii. Dodaje, że Kaplica Matki Bożej była tak pięknie wystrojona. Maryja jakby czekała na swojego syna. Jej zdaniem od świętego powinniśmy się uczyć oddania Bogu i zawierzenia Matce Najświętszej.

- Posługiwałem w Domu Polskim Jana Pawła II w Rzymie. Ojciec Święty bardzo chciał, żeby to właśnie bracia sercanie pomagali w tej misji. Miałem wtedy kilka okazji, żeby go poznać - opowiada br. Franciszek Radzaj, przełożony generalny Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego. - Pamiętam jak przywiozłem profesorów z Krakowa na Mszę św. do Watykanu, po niej oni rozmawiali z Janem Pawłem II, a on odszedł i powiedział: jest jeszcze nasz brat Franciszek. Potrafił dostrzec zwykłego człowieka, brata zakonnego. To był cudowny człowiek - podkreśla br. Franciszek.

Podziel się cytatem

Reklama

O Janie Pawle II mówią też młodzi. - Jego pontyfikat był przełomowy. Otworzył Kościół na świat, podróżował, zawsze chętnie spotykał się z młodzieżą. Postać św. Jana Pawła II towarzyszyła mi od dziecka, ponieważ jak byłam u babci, to było dużo zdjęć papieża Polaka, opowiadali mi o nim dużo też rodzice - wyznała jedna z maturzystek.

Emilka z 4 klasy Szkoły Podstawowej w Orzechowicach podkreśliła, że Jan Paweł II żył w trudnych czasach, dlatego chce się od niego uczyć wytrwałości w dążeniu do celu, pomocy innym i realizacji pasji. - On kochał teatr, my też chcemy angażować się w to co nam jest bliskie - zaznaczyła.

Kacper dodał, że od Jana Pawła II chce się uczyć oddania Polsce i Matce Bożej, dlatego przyjeżdża na Jasną Górę.

Nauczycielka Joanna Czech podkreśliła, że dla niej to bardzo ważne, by przekazywać młodym nauczanie Jana Pawła II. - Przypominamy trudne czasy w jakich żył, jego młodość, poświęcenie, drogę do wolności, którą nam wskazywał.

Grażyna Rymaszewska przyjeżdżając na Jasna Górę, zawsze dziękuje Maryi za cudowne ocalenie rodziców z Rzezi Wołyńskiej i ich szczęśliwy powrót z Niemiec, gdzie byli przymusowymi robotnikami w czasie II wojny światowej. Ich los dzielił wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej, który wszędzie zabierali ze sobą. Jak podkreśla szczególnie dziękuje św. Janowi II za jego naukę budowania cywilizacji miłości, która teraz wydaje owoce w ludzkiej solidarności, z tymi którzy doznają wojennej grozy. – Jestem wdzięczna św. Janowi Pawłowi II, że zachęcał nas do budowania cywilizacji miłości, co się teraz tak wyraźnie realizuje w potrzebach naszych sąsiadów z Ukrainy, to jest zadanie dla nas wszystkich. Tylko miłością możemy wygrać, jeśli będziemy nienawidzić, to przegramy od razu, bo to jest walka duchowa - podkreśliła pątniczka.

2022-10-22 11:17

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wojciechowy dar

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

100‑lecie urodzin

parafia św. Wojciecha

Beata Pieczykura/Niedziela

U kaplicy bocznej kościoła pw. św. Wojciecha BM w Częstochowie

U kaplicy bocznej kościoła pw. św. Wojciecha BM w Częstochowie

Projekt „Jesteśmy i pamiętamy… dar Wojciechowy dla naszego Wielkiego Rodaka w setną rocznicę urodzin” trwa w parafii św. Wojciecha BM w Częstochowie. Jego celem jest to, by parafianie pamiętali nauczanie Papieża Polaka i wierzyli, że on już w domu Ojca uprasza nas wstawiennictwo u Boga, a teraz, w tych trudnych czasach, pomaga zachować pokój w sercu.

Jest to projekt otwarty, osoby chętne z tej wspólnoty parafialnej mogą w każdej chwili dołączyć do tej inicjatywy. Aby dołączyć do projektu wystarczy wybrać swój ulubiony cytat Jana Pawła II i wysłać jego treść wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz swoim zdjęciem na adres mailowy: ks.piotr.sokalski@wp.pl lub przez Facebooka. Można też wybrany cytat napisać na kartce i wraz ze swoim zdjęciem przynieść do zakrystii.

CZYTAJ DALEJ

Pokazali, że codziennie jest Boże Narodzenie. Jasełka w Wapienicy

2023-01-30 19:31

[ TEMATY ]

jasełka

Dzieci Maryi

Joanna Król

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

W domu katechetycznym przy parafii św. Franciszka z Asyżu odbyły się jasełka pt.: „Codziennie jest Boże Narodzenie”.

Tytuł nawiązywał do słów Matki Teresy z Kalkuty: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. (…) Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

CZYTAJ DALEJ

Zimowe ferie z Niepokalaną w Strachocinie

2023-01-31 09:20

Archiwum Sióstr MI

Przyjęcie do rycerstwa Niepokalanej

Przyjęcie do rycerstwa Niepokalanej

Idąc z Maryją, nie pomylisz drogi - pod takim hasłem Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej zorganizowały dla młodzieży żeńskiej zimowe ferie z Niepokalaną

Do Oratorium św. Józefa w Strachocinie przybyło 50 dziewcząt z podkarpackich miejscowości. Ks. Tomasz Sieradzki, wikariusz parafii św. Katarzyny w Strachocinie, towarzyszył z kapłańską posługą. Rekolekcje prowadziły: s. Judyta M., s. Kamila M., s. Augustyna M., s. Regina M. i Anita oraz animatorki Ania i Agata. Uczestniczki rekolekcji miały okazję podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat ludzi młodych w Kościele, relacji w rodzinie i w środowiskach, w których przebywają na co dzień. Dziewczęta miały okazję do świadomego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, a także do aktywnego przeżywania Eucharystii. Wśród wielu ćwiczeń duchowych, nie zabrakło drogi krzyżowej, adoracji Najświętszego Sakramentu, rozważania Słowa Bożego, konferencji czy spotkań w grupach. Czas spędzony na feriach u Sióstr wypełniony był po brzegi, nie tylko modlitwą, ale i dobrą zabawą, podczas pogodnych wieczorów. Całość ubogacał śpiew z akompaniamentem gitary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję