Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: 24 września "męskie oblężenie" maryjnego sanktuarium

"Oblężenie na Jasnej Górze - Mężczyźni u Maryi" - pod tym hasłem 24 września mężczyźni z całej Polski zbiorą się w jasnogórskim sanktuarium. Pielgrzymka, organizowana przez ruch Mężczyzn św. Józefa wspólnie z innymi męskimi grupami, odbędzie się po raz szósty. W tym roku będzie jej przyświecać cytat z Ewangelii św. Jana: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie".

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 24 września spotkanie na Jasnej Góry rozpocznie różaniec, a o godz. 21.00 zamknie je Apel Jasnogórski. Nauczania wygłoszą bp Krzysztof Włodarczyk o. Michał Legan, Krzysztof Zuba i Marcin Jakimowicz. Uczestnicy wysłuchają też świadectw mężów i ojców oraz wezmą udział w uwielbieniu.

Jak co roku, spotkanie na Jasnej Górze poprzedzi tydzień warsztatów online. Od 18 do 23 września codziennie o godz. 20.00 chętni będą mogli wziąć udział w zajęciach, które poprowadzą m.in. o. Paweł Sawiak SJ, ks. Adam Rybicki, Tomasz Terlikowski i Marcin Jakimowicz.

Prof. Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na otwarcie Synodu o synodalności w Watykanie, będzie mówił o współodpowiedzialności świeckich za Kościół. Publicysta katolicki Tomasz Terlikowski poruszy temat "Władza a autorytet", z kolei ks. Rybicki opowie o męskości jako procesie formacji. Warsztaty będą też poświęcone rozeznawaniu i podejmowaniu decyzji oraz słuchaniu i zaangażowaniu w dialog.

Reklama

Uczestnicy „Męskiego Oblężenia” złożą jak co roku Akt Zawierzenia nawiązujący do Jasnogórskich Ślubów Narodu, przyrzekając m.in. strzec daru łaski w rodzinach jako źródła Bożego życia, żyć w stanie łaski uświęcającej i stać na straży budzącego się życia. Będą to Jasnogórskie Śluby Mężczyzn oparte na ślubach przygotowanych przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w pielgrzymce. Zapisywać można się indywidualnie i w ramach wspólnot oraz grup parafialnych poprzez stronę oblezenie.mezczyzni.net.

W ostatnich latach obserwuje się wzrost typowo męskich grup w Kościele w Polsce. Przed 13 laty powstała wspólnota Mężczyźni św. Józefa. Prężnie od lat rozwijają się m.in. Wojownicy Maryi - pięć lat temu było ich kilkudziesięciu, obecnie ok. tysiąca pasowanych na Wojownika, w tym kapłani. Czynnie zaangażowanych jest ok. 2,6 tys. mężczyzn. W coraz większej liczbie polskich diecezji działają Rycerze Kolumba, największa męska organizacja katolicka na świecie.

2022-08-29 13:37

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: uroczystości dożynkowe z udziałem Prezydenta RP

[ TEMATY ]

Jasna Góra

prezydent

abp Wacław Depo

dożynki

Andrzej Duda

PAP/Waldemar Deska

Z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, władz państwowych i tysięcy rolników na Jasnej Górze odbyły ogólnopolskie dożynki. To okazja do podziękowania rolnikom za ich trud i pielęgnowanie rodzimych tradycji. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

W homilii abp Depo podkreślał, że naród, który ma utrzymać swój byt narodowy i państwowy, swoją niezależność i wolność, musi być związany z ziemią, której nie można oddzielać od kultury, języka i religii. „Tak jak trawy trzymają lotne piaski aby ich burze nie przewiały, tak naród polski musi się trzymać całą duszą, całym ciałem i całym sercem, ziemi” - podkreślił metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Watykan: świecki prefektem Sekretariatu ds. Ekonomicznych

2022-11-30 12:57

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Ojciec Święty przyjął rezygnację z urzędu prefekta Sekretariatu ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej złożoną przez ks. Juana Antonio Guerrero Alvesa SJ. z powodów osobistych. Decyzja wejdzie w życie od czwartku 1 grudnia 2022 r. – poinformowali Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W komunikacie wyrażono podziękowanie ks. Guerrero za poświęcenie okazane w jego służbie. Ks. Guerrero zdołał uporządkować gospodarkę, była to mocna i wymagająca praca, która przyniosła wiele owoców. Ojciec Święty zapewnia go o swoich modlitwach – przekazała Stolica Apostolska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję