Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź - Kaszewice: dziś nikt nie wyobraża sobie kościoła, szkoły, uroczystości religijnych bez obecności sióstr!

- Siostry doskonale zaaklimatyzowały się w kaszewickiej spółczesności i cieszą się wielką życzliwością. Dziś nikt nie wyobraża sobie kościoła, szkoły, uroczystości religijnych bez obecności sióstr. Siostry oddają tutejszej parafii swoją pracę, umiejętności, osobiste talenty, a przede wszystkim, swoją codzienną modlitwę. – mówił abp Władysław Ziółek.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Dwa jubileusze – 60 lat posługi Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w parafii pw. Trójcy Świętej w Kaszewicach k. Bełchatowa oraz 60 lat istnienia choru parafialnego – założonego przez Siostry Karmelitanki w tejże parafii – stały się okazją do dziękczynnego Te Deum – wyśpiewanego podczas Eucharystii celebrowanej w kraszewickiej parafii w niedziele 28 sierpnia br. przez arcybiskupa seniora Władysława Ziółka.

Emerytowany metropolita łódzki w swoim słowie skierowanym do uczestników liturgii przypomniał historię i okoliczności przybycia Sióstr Karmelitanek do Kaszewic, które po otrzymaniu zgody od swojego założyciela – dziś Sługi Bożego – o. Anzelma Gądka – podjęły posługę wśród mieszkańców parafii Kaszewice.

- Miłość bliźniego i poczucie braterstwa przywiodły Siostry Karmelitanki także do Kaszewic. Miało to miejsce 14 września 1962 roku w święto Podwyższenia Krzyż Świętego. Przybyły tu na zaproszenie ówczesnego proboszcza - ks. Antoniego Sawickiego - który prosił o ich posługę o. Anzelma Gądka. Nie obyło się bez problemów ze strony ówczesnej władzy komunistycznej, która z niepokojem powitała pierwsze cztery kaszewickie karmelitanki odnotowując w swoich dokumentach – jedna z nich gra na organach, druga uczy religii w punkcie katechetycznym, trzecia spełnia obowiązki kościelnego, a czwarta zajmuje się robotami podwórkowymi. Próbowano na różne sposoby podważać kompetencje sióstr, ale ksiądz Sawicki dzielnie ich bronił przekonując, że katechetka posiada wyższe wykształcenie, a siostra opiekująca się w wiosce ludźmi chorymi i samotnymi cieszy się wysokim uznaniem wśród mieszkańców Kaszewic.- zaznaczył kaznodzieja.

Ksiądz arcybiskup nawiązując do posługi sióstr odwołał się również do dzisiejszej Ewangelii i zauważył, że – kiedy zadajemy sobie pytanie: kim są owi doświadczeni przez los ludzie, to najczęściej rozglądamy się po za siebie i myślimy o innych, ale czy to naprawdę o nich chodzi? Czy w gronie tych wszystkich potrzebujących nie ma też miejsca dla każdego z nas, bez względu na to, jak się komu powodzi? Skoro jesteśmy dziś przy stole Pańskim musimy zrozumieć i uwierzyć, że Chrystus kieruje swoje zaproszenie do każdego z nas, bo każdy z nas ma jakąś swoją biedę, w czymś jest ułomny, potyka się w swoim życiu o jakąś słabość i odczuwa boleśnie swoją ślepotę w zakresie wiary i miłości bliźniego. – podkreślił łódzki pasterz.

Reklama

Przed błogosławieństwem siostra prowincjalna odczytała list od matki Marii Błażei przesłany z racji jubileuszu 60 lat posługi Karmelitanek Dzieciątka Jezus w parafii Kaszewice.

Po Eucharystii Siostry zaprosiły na festyn, którzy przygotowały w ogrodach domu parafialnego.

2022-08-29 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Rewolucja serca i życia - Ekstremalna Droga Krzyżowa 2021

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Zimna noc, trudna droga, zmęczenie, ponad 40km wędrówki, 425 miejscowości, 1006 tras. W miniony piątek odbyła się Ekstremalna Droga Krzyżowa, w której wzięli udział także wierni Archidiecezji Łódzkiej.

W tym roku w Archidiecezji Łódzkiej wytyczono 27 tras z Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Łasku, Tomaszowa Mazowieckiego, Parzna, Aleksandrowa Łódzkiego, Złoczewa i Zgierza. Jedna z tras rozpoczynała się i kończyła w parafii Świętego Wojciecha. Z Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia blisko 90 osób wyruszyło w 40-kilometrowej nocnej drodze, zaś nieco ponad 20 udało się w Nocną Parafialną Drogę Krzyżową, wokół osiedla. Obydwie drogi krzyżowej rozpoczęły się od wspólnej mszy świętej. - Rewolucja dobrych ludzi. Rewolucja zazwyczaj kojarzy się z jakimś przewrotem. Tej nocy jesteśmy zaproszeni do rewolucji, jednak nie takiej co będzie krzyczeć, ale będzie odbywać się w ciszy mojego serca. W nocy, w ciszy, krok po kroku. To we mnie ma odbywać się rewolucja, przemiana, nawrócenie. Niech ten czas wyjścia na drogę będzie czasem spotkania Jezusa, porozmawiania z nim w ciszy. Pozwólmy, by z Nim porozmawiać w ciszy, ale i nazwać Go Mocą, Opoką i Skałą. Niech ta noc pozwoli nam odkryć, że dokonuje się rewolucja mojego serca. Bo chce odtąd budować na Opoce, Skale, Mocarzu. Pozwoli nam to na nowo poznać samego siebie. Niech ta droga będzie rewolucją mojego serca i mojego życia – mówił ks. Kazimierz Sobański, wikariusz parafii św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Św. Agata

Niedziela Ogólnopolska 6/2006, str. 16

„IcoonAgatha” autorstwa Bergognone (1481-1522) - Transferred from nl.wikipedia(Original text 

Agata urodziła się w Palermo (Panormus) na Sycylii w bogatej, wysoko postawionej rodzinie. Wyróżniała się nadzwyczajną urodą.

Kwintinianus - starosta Sycylii zabiegał o jej rękę, mając na względzie nie tylko jej urodę, ale też majątek. Kiedy Agata dowiedziała się o tym, uciekła i ukrywała się. Kwintinianus wyznaczył nagrodę za jej odnalezienie, wskutek czego zdradzono miejsce jej ukrycia. Ponieważ Agata postanowiła swoje życie poświęcić Bogu, odrzuciła oświadczyny Kwintinianusa. Ten domyślił się, że ma to związek z wiarą Agaty i postanowił nakłonić ją do porzucenia chrześcijaństwa. W tym celu oddano Agatę pod opiekę Afrodyzji - kobiety rozpustnej, która próbowała Agatę nakłonić do uciech cielesnych i porzucenia wiary. Afrodyzja nie zdziałała niczego i po trzydziestu dniach Agatę odesłano z powrotem Kwintinianusowi, który widząc, że nic nie wskóra, postawił Agatę przed sobą jako przed sędzią i kazał jej wyrzec się wiary. W tamtym czasie obowiązywał wymierzony w chrześcijan dekret cesarza Decjusza (249-251). Kiedy Agata nie wyrzekła się wiary, poddano ją torturom: szarpano jej ciało hakami i przypalano rany. Agata mimo to nie ugięła się, w związku z czym Kwintinianus kazał liktorowi (katu) obciąć jej piersi. Okaleczoną Agatę odprowadzono do więzienia i spodziewano się jej rychłej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję