Reklama

Jasna Góra

#NiezbędnikPielgrzyma

Bazylika Jasnogórska, jakiej nie znacie!

Kiedy przybywamy do Częstochowy z daleka widzimy wieżę jasnogórską, która wskazuje kierunek wędrówki na Jasną Górę.

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

WŁĄCZ WERSJĘ AUDIO

Na dziedzińcu widzimy piękny portal z dwoma zegarami słonecznymi – wejście do głównego kościoła jasnogórskiego. Tytuł bazyliki mniejszej otrzymał kościół w 1906 roku. Po wielkim pożarze z 1690 roku, kiedy spłonął kościół gotycki z wnętrzem renesansowym (spłonęło wówczas ¾ klasztoru), odbudowano w stylu późnego baroku.

Karol Porwich/Niedziela

Kościół ma dwa tytuły – Znalezienia Krzyża św. i Narodzenia NMP. Freski na sklepieniu kościoła są dziełem Karola Dankwarta. W prezbiterium malowidła przedstawiają historię Krzyża św., a w nawie głównej chwałę, moc, wielkość Matki Bożej.

Ołtarz główny, wykonany w latach 1725 -28, przedstawia scenę Wniebowzięcia NMP. Autorami ołtarza są włoscy artyści Carlo Antonio Bai i Giacomo Antonio Buzzini, zaś wykonawca Johann Adam Karinger – rzeźbiarz i kamieniarz z Wrocławia.

Bożena Sztajner/Niedziela

Wielkie organy mistrza Adama Horacego Caspariniego niestety nie zachowały się. Po generalnym remoncie i rozbudowie poprzedniego instrumentu (w latach 2011-12) dzisiaj rozbrzmiewają organy wykonane przez firmę Zdzisława Mollina z Odrów.

Bazylika Jasnogórska ma cztery kaplice boczne. Najważniejszą boczną kaplicą jest Kaplica Matki Bożej, która ma trzy części.

Karol Porwich/Niedziela

Najmłodsza część – tzw „ przybudówka” – pochodzi z początku dwudziestego wieku. Tutaj na ścianach widzimy stacje Drogi Krzyżowej z XVIII wieku, na górze – znajduje się nowoczesna Droga Krzyżowa Jerzego Dudy-Gracza „Golgota Jasnogórska”.

jasnagora360.zdjecialotnicze.pl

Druga część Kaplicy Matki Bożej pochodzi z połowy XVII wieku. Na ścianach widzimy dary wotywne przekazywane przez pokolenia czcicieli Królowej Polski. Tu także pielgrzymi rozpoczynają przejście na kolanach wokół Ołtarza Matki Bożej. Polacy przychodzą tutaj, do tronu Matki i Królowej z wszystkimi swoimi sprawami i prośbami. Idąc na kolanach „po ofierze” proszą Maryję o wstawiennictwo u Jej Boskiego Syna.

Reklama

Karol Porwich/Niedziela

Za kratą znajduje się najstarsza, pochodząca z początku XV wieku, część Kaplicy Matki Bożej. Ściany pokryte kurdybanami, a z hebanowego ołtarza łagodnie, ale z wielką powagą spogląda na nas Królowa Polski.

Karol Porwich/Niedziela

A wracając jeszcze raz do samej bazyliki, po prawej stronie jedną z pierwszych jest Kaplica św. Pawła Pierwszego Pustelnika – Patrona i Patriarchy Zakonu Paulińskiego.

Karol Porwich/Niedziela

Zbudowana została w latach 1644-76. Nad wejściem umieszczony jest wykonany z metalu herb pauliński. Taki herb, ale już jako płaskorzeźbę można zobaczyć nad wejście do Kaplicy Matki Bożej, a w łuku poniżej umieszczona jest scena spotkania św. Pawła I-go Pustelnika i św. Antoniego Opata na Pustyni Tebańskiej – nawiązująca do historii życia patriarchy Zakonu Paulińskiego. Kaplica ta, nazywana jest też od nazwiska fundatorów Kaplicą Denhoffów.

Następna z kaplic po prawej stronie to Kaplica Serca Pana Jezusa, nazywana też Jabłonowskich (wcześniej Aniołów Stróżów) pochodzi z XVII wieku. Pod nią znajduje się pochodząca z I poł XVII w. Kaplica św. Relikwii (początkowo Bractwa Różańcowego). Ściany tej kaplicy pokryte są drewnianymi szafkami, gdzie za szkłem umieszczone są relikwie świętych.

jasnagora.com

Karol Porwich/Niedziela

W kruchcie - wejściu do bazyliki znajduje się Kaplica św. Antoniego z Padwy. Tutaj pielgrzymi proszą tego Świętego o pomoc w znalezieniu zgubionych na Jasnej Górze osób lub rzeczy.

Karol Porwich/Niedziela

Cykl powstał we współpracy z Jasnogórskim Centrum Informacji i Biurem Prasowym Jasnej Góry.

2022-08-02 21:10

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Złote róże - jeden z symboli Jasnej Góry

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II zawierzył siebie i Kościół święty Jasnogórskiej Pani słowami „Totus Tuus” - „Cały Twój” i 04 czerwca 1979 r. podarował dla Matki Bożej i Sanktuarium Jasnogórskiego pierwszą złotą różę (jest bardzo duża i umieszczona jest tuż przy Cudownym Obrazie Matki Bożej).

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

CZYTAJ DALEJ

Gromnica - świeca nieco zapomniana

[ TEMATY ]

święto

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

W święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, mniej ludzi niż niegdyś przychodzi do naszych kościołów, by poświęcić świece. Do niedawna przychodziło więcej. Świece wykonane z pszczelego wosku, zwane gromnicami, były ze czcią przechowywane w każdym domu i często zapalane – wówczas, kiedy nadciągały gwałtowne burze, gradowe nawałnice, wybuchały pożary, groziła powódź, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Były one znakiem obecności mocy Chrystusa – symbolem Światłości, w której blasku widziało się wszystko oczyma wiary.

Wprawdzie wilki zagrażające ludzkim sadybom zostały wytrzebione, ale na ich miejsce pojawiły się inne zagrożenia. Dziś trzeba prosić Matkę Bożą Gromniczną, by broniła przed zalewem przemocy i erotyzacji płynących z ekranów telewizyjnych i kolorowych magazynów, przed napastliwością sekt, przed obojętnością na los bliźnich, przed samotnością, przed powiększającą się falą ubóstwa, przed zachłannością, przed bezdomnością i bezrobociem, przed uleganiem nałogom pijaństwa, narkomanii, przed zamazywaniem granic między grzechem a cnotą, przed zamętem sumień.

CZYTAJ DALEJ

Papież do biskupów DRK: bądźcie blisko Boga jako proroctwo dla ludu

2023-02-03 09:18

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Proszę was, abyście nie zaniedbywali dialogu z Bogiem i nie pozwalali, aby ogień proroctwa został zgaszony przez kalkulacje lub dwuznaczności z władzą, ani przez «wygodne życie» i przyzwyczajenie” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z biskupami w Kinszasie.

Drodzy bracia biskupi, dzień dobry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję