Reklama

Jasna Góra

#NiezbędnikPielgrzyma

Korony, sukienki, intrady - wdzięczność pielgrzymów wyrażona w wotach

Wdzięczność pielgrzymów wyrażona w wotach, zwłaszcza biżuteryjnych jest widoczna w dekorowaniu obrazu sukniami. Jest ich kilkanaście, piękne darem ludzi, dostojne kunsztem klejnotów.

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

WŁĄCZ WERSJĘ AUDIO

Każda z nich tajemnicza, niepowtarzalna: diamentowa, rubinowa, perłowa, bursztynowa… – jest darem dla Królowej.

Podziel się cytatem

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej

Co roku, kilka dni przed Wielkanocą Ojcowie Paulini zmieniają suknię na obrazie, czekamy z bijącymi sercami, w jakiej sukni Maryja, będzie królować w danym roku, bo jest to niespodzianka. Korony zdobiące postaci Jezusa i Maryi od 300 lat, wśród nich korony papieskie, zmieniane są przy okazji ważnego Jubileuszu. Dla nas pokolenia JPII, wielkie znaczenie mają korony od św. Jana Pawła II z napisem „TOTUS TUUS” gdyż Ojciec święty poświęcił je dzień przed swoją śmiercią, 1 kwietnia 2005r.

Magdalena Pijewska/Niedziela

Matka Boża jest Królową Naszego Narodu, naszych serc, więc spotkanie z Nią w kaplicy, to audiencja u Królowej. Jakże podniosłym, wzruszającym momentem są powitania i pożegnania z Matką, podczas odsłonięcia czy zasłonięcia Obrazu, gdy z jasnogórskiej empory rozlega się muzyka, intrada królewska, zawsze odgrywana na żywo, bo w naszej Ikonie Matka Boża jest Obecnością - misterium widziane oczami duszy i serca.
Tu mieszka nasza Matka! Cała dla wszystkich swoich dzieci!

Intrada Królewska

Reklama

Intrada to krótki utwór muzyczny o charakterze fanfar lub intonacyjnego wstępu, przeznaczony na instrumenty dęte. Utwór ten zwykle otwiera lub rozpoczyna uroczystości. Na Jasnej Górze do czasów współczesnych dochowała się tylko „Intrada Królewska”, wykonywana przy odsłanianiu Cudownego Obrazu. Zapewne ułatwia ona pielgrzymom serdeczne powitanie i osobiste spotkanie z Jasnogórską Bogarodzicą i Królową Polski.

BPJG

Cykl powstał we współpracy z Jasnogórskim Centrum Informacji i Biurem Prasowym Jasnej Góry.

2022-08-01 21:00

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bazylika Jasnogórska, jakiej nie znacie!

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

Kiedy przybywamy do Częstochowy z daleka widzimy wieżę jasnogórską, która wskazuje kierunek wędrówki na Jasną Górę.

WŁĄCZ WERSJĘ AUDIO

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Bądź radosny, jest Bosko!

2023-01-29 18:23

Homilię wygłosił ks. Michał Piechota

31 stycznia obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jana Bosko, a zarazem jedno z dwóch najważniejszych świąt salezjańskich. Aby umożliwić większej liczbie wiernych udział w uroczystości, parafia św. Michała Archanioła na Ołbinie obchodzi ją już dzisiaj.

Eucharystii dla dzieci przewodniczył ks. Michał Piechota, salezjanin. W homilii przypomniał historię życia i powołania założyciela salezjanów. Jan Bosko urodził się w 1815 r. w biednej rodzinie, na terenie północnych Włoch, w małej wiosce niedaleko Turynu. – Od samego początku jako dziecko wykazywał pewne cechy, które go wyróżniały spośród innych: dobroć, wrażliwość na drugiego człowieka, chęć przyprowadzania innych do Pana Boga. Był bardzo dobrym organizatorem, zdolnym dzieckiem, próbował czegoś uczyć swoich kolegów, zachęcał do wspólnej zabawy, chciał być pozytywnym przykładem i wzorem dla innych – tłumaczył ks. Michał.
Kiedy Jan dorósł, usłyszał w sercu wołanie Pana Boga, by pójść do seminarium. Wstąpił do seminarium diecezjalnego a kiedy je ukończył, zaczął się zastanawiać co do swojej przyszłej pracy. Dostawał różne propozycje, ale odkrywając w sobie wrażliwość na biednych, słabych i pokrzywdzonych skierował swoje działania do chłopców odrzuconych przez społeczeństwo turyńskie. Byli to chłopcy pochodzący z biednych rodzin, którzy pracowali na swoje utrzymanie, ale byli oszukiwani przez swoich pracodawców. Ci chłopcy, gdy próbowali wyegzekwować to, co im się należało, byli traktowani jako młodociani przestępcy. Nieraz też bieda zmuszała ich do kradzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję