Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Zmiany duchowieństwa w diecezji sosnowieckiej

15 czerwca w Domu SZILO w Czeladzi odbyła się Konferencja Księży Dziekanów Diecezji Sosnowieckiej. Obradom przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, a debaty dotyczyły zagadnień duszpasterskich, katechetycznych oraz gospodarczo-ekonomicznych zarówno w wymiarze diecezjalnym, jak i parafialnym.

2022-06-20 09:43

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

Diecezja Sosnowiecka

Sosnowiecki ordynariusz wręczył również dekrety powołujące kapłanów diecezji sosnowieckiej na nowe parafie i stanowiska.

Wybrane nominacje na urzędy i funkcje:

Ks. Bochenek Wojciech SCJ - skierowany do posługi duszpasterskiej w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu (z dniem 1 lipca br.)

Ks. Jabłoński Krzysztof - mianowany kapelanem Nowego Szpitala w Olkuszu (z dniem 1 września br.)

Ks. Kempiński Paweł - mianowany Diecezjalnym Duszpasterzem Niewidomych i Niedowidzących

Ks. Kuczek Dawid - mianowany referentem Wydziału Finansowo-Gospodarczego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu (z dniem 27 sierpnia br.)

Ks. Kuśmierz Sławomir SCJ - skierowany do posługi duszpasterskiej w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu

Ks. Małodobry Andrzej - mianowany kapelanem Kapelanii Lotniskowej przy kaplicy ekumenicznej pw. Chrystusa Króla (lotnisko Katowice-Pyrzowice)

Ks. Mosoń Rafał - ustanowiony rezydentem w parafii pw. św. Maksymiliana M. Kolbego w Olkuszu

Ks. Mroczek Dariusz - skierowany do posługi duszpasterskiej w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu

Ks. Nackowski Adam - mianowany wicedyrektorem Archiwum Diecezji Sosnowieckiej im. ks. Jerzego Wolnego w Będzinie

Ks. Smalcerz Tomasz - ustanowiony rezydentem w parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach

Ks. Szot Przemysław - mianowany dyrektorem Caritas Diecezji Sosnowieckiej (z dniem 27 sierpnia br.)

Nominacje na urząd proboszcza:

Ks. Flak Tomasz SCJ - na prośbę Prowincjała Zgromadzenia Księży Sercanów z dniem 1 lipca 2022 roku mianowany został na urząd proboszcza parafii pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Sosnowcu

Ks. Pikuła Zenon - dotychczas administrator parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Jaworznie-Jeziorkach, z dniem 15 czerwca 2022 roku mianowany proboszczem w/w parafii

Ks. Piwowarski Jacenty - dotychczas administrator parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Jaworznie-Sobieskim, z dniem 15 czerwca 2022 roku mianowany proboszczem w/w parafii

Reklama

Nominacje na administratorów nowych parafii:

Ks. Folga Tomasz - dotychczas dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej, mianowany administratorem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu – Niwce (z dniem 16 lipca 2022 r.)

Ks. Gęgotek Ryszard - dotychczas wikariusz parafii pw. św. Barbary w Jaworznie - Podłężu, mianowany administratorem parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Kąpielach Wielkich (z dniem 16 lipca 2022 r.)

Ks. Małodobry Andrzej - dotychczas wikariusz parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Ciężkowicach, mianowany administratorem parafii pw. Nawiedzenia NMP w Pyrzowicach (z dniem 30 lipca 2022 r.)

Ks. Markowicz Piotr - mianowany administratorem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Dąbrowie Górniczej-Okradzionowie (z dniem 28 kwietnia 2022 r.)

Ks. Sołtysek Mirosław - dotychczas administrator parafii pw. Nawiedzenia NMP w Pyrzowicach, mianowany administratorem parafii pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Czeladzi (z dniem 30 lipca 2022 r.)

Ks. Wróbel Wiesław - dotychczas administrator parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Kąpielach Wielkich, mianowany administratorem parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Jaworznie – Borach (z dniem 16 lipca 2022 r.)

Nominacje dla neoprezbiterów:

Ks. Byrczek Maciej - mianowany wikariuszem parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Dąbrowie Górniczej

Ks. Goncerz Kacper - mianowany wikariuszem parafii pw. Chrystusa Króla w Dąbrowie Górniczej

Ks. Stanek Mateusz - mianowany wikariuszem parafii pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie

Skierowany na studia:

Ks. Jaskuła Tomasz - dotychczas wikariusz w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej, skierowany na studia licencjackie z zakresu teologii biblijnej na Wydziale Teologicznym Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie

Reklama

Na emeryturę przechodzą:

Ks. Grela Janusz - dotychczas administrator parafii pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Czeladzi, zwolniony z urzędu administratora w/w parafii i skierowany na emeryturę z dniem 30 lipca 2022 r. Ks. Janusz Grela zamieszka w Domu Księży św. Józefa w Będzinie

Ks. Grzyb Eugeniusz - dotychczas administrator parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu-Niwce, zwolniony z urzędu administratora w/w parafii i skierowany na emeryturę z dniem 16 lipca 2022r. Ks. Eugeniusz Grzyb zamieszka w Domu Księży św. Józefa w Będzinie

Ks. Janicki Stanisław - dotychczas administrator parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Jaworznie-Borach, zwolniony z urzędu administratora w/w parafii i skierowany na emeryturę (z dniem 16 lipca 2022r.). Z dniem 16 lipca 2022 roku ks. Stanisław Janicki mianowany został penitencjarzem w Sanktuarium NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie- Osiedlu Stałym, gdzie zamieszka.

Nominacje dla diakonów


(parafie praktyk):

Dk. Błaut Mateusz - skierowany na praktykę duszpasterską do parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu

Dk. Jastrzębski Konrad - skierowany na praktykę duszpasterską do parafii pw. św. Maksymiliana w Olkuszu

Dk. Latos Karol - skierowany na praktykę duszpasterską do parafii pw. św. Floriana w Sosnowcu

Dk. Lipień Tomasz - skierowany na praktykę duszpasterską do parafii pw. św. Barbary w Sosnowcu

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

30 tys. euro od sosnowieckich księży dla Ukrainy

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Kaszak

diecezja sosnowiecka

pomoc dla Ukrainy

Diecezja Sosnowiecka

- Postanowiliśmy, że z okazji 30-lecia diecezji księża diecezji sosnowieckiej przekażą 30 tys. euro na rzecz diecezji charkowsko-zaporoskiej. Jest to dar duchowieństwa diecezji sosnowieckiej dla diecezji, która jest bardzo w tych dniach doświadczana - mówił bp Grzegorz Kaszak w czasie konferencji prasowej w domu Szilo w Czeladzi. Spotkanie z udziałem abp Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego poświęcone było sytuacji na Ukrainie.

- Jest to bardzo ciekawa inicjatywa. Wiemy, co się dzieje w Charkowie. Już wcześniej mieliśmy kontakty bpem Pawłem Gonczarukiem, który jest biskupem charkowsko-zaproskim. Jest to dar od serca księży diecezji sosnowieckiej: 30 tys. euro – powiedział bp Grzegorz Kaszak.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwa, które pociągają do dobrego życia. Pierściecki patron uprasza cuda

2022-07-06 21:10

[ TEMATY ]

cuda

odpust

parafia św. Mikołaja

Monika Jaworska

Wierni w Pierśćcu wsłuchani w słowo ks. Roberta Samsela.

Wierni w Pierśćcu wsłuchani w słowo ks. Roberta Samsela.

O miłości mówił ks. Robert Samsel w pierścieckim sanktuarium na odpuście ku czci odnalezienia relikwii św. Mikołaja.

Drugi – tzw. letni odpust – obchodzony jest w Pierśćcu na pamiątkę przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Miry do Bari. Uroczystość łączy się z rocznicą konsekracji obecnego kościoła w Pierśćcu w roku 1889.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję