Reklama

Świat

W maju gotowy dokument roboczy synodu o rodzinie

[ TEMATY ]

rodzina

synod

Synod o rodzinie

Losservatore Romano

Zapewne w maju zostanie ostatecznie zredagowany dokument roboczy (Instrumentum laboris) III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, którego tematem są „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji”. Poinformował o tym na łamach „L'Osservatore Romano” sekretarz generalny Synodu Biskupów, kard. Lorenzo Baldisseri. Jego wywiad ukazał się w związku z rozpoczynającym się jutro spotkaniem Rady Sekretariatu Generalnego Synodu.

Jak poinformował kard. Baldisseri do 19 lutego do Watykanu dotarło 80 proc. odpowiedzi poszczególnych episkopatów na kwestionariusz dotyczący recepcji nauczania Kościoła o rodzinie, trudności we wprowadzaniu go w życie i uwzględniania go w programach duszpasterskich, ponad 60 proc. dykasterii Kurii Rzymskiej oraz ponad 700 odpowiedzi indywidualnych czy grupowych. Zdaniem sekretarza generalnego Synodu Biskupów świadczy to o dużym zainteresowaniu kwestionariuszem. Dodał on, że jego wystosowanie wskazuje, jak bardzo konieczne było poruszenie wszystkich członków Kościoła i „wyjście na peryferie”.

Pytany, o to co z tych odpowiedzi wynika, kard. Baldisseri zaznaczył, że przede wszystkim pilna potrzeba uświadomienia sobie rzeczywistości doświadczanej przez ludzi, wznowienia dialogu duszpasterskiego z ludźmi, którzy z różnych powodów odeszli od Kościoła a także będących poza nim. Można nich dostrzec wiele cierpienia, zwłaszcza wśród tych, którzy czują się wykluczeni i porzuceni przez Kościół, ponieważ znaleźli się w sytuacji życiowej niezgodnej z jego doktryną i dyscypliną. Przegląd ma charakter globalny, ale jest wiele zbieżnych wniosków. Wraz z inicjatywą Synodu dla wielu otworzyła się perspektywa zaufania.

Reklama

Obecna sesja Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów rozpocznie się 24 lutego od poinformowania jej członków o dokonanej pracy przygotowawczej. Następnie zostanie im przedstawiony pierwszy projekt Instrumentum laboris, będący owocem dokumentu przygotowawczego, w tym odpowiedzi, które dotychczas dotarły do Watykanu na wspomniany kwestionariusz. Oczekuje się, że dyskusja na temat tego projektu pozwoli na drugą redakcję, która wymagać będzie co najmniej dwóch miesięcy prac. Kard. Baldisseri przewiduje, że w maju możliwe będzie kolejne spotkanie Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, które wypracuje ostateczny tekst Instrumentum laboris. Zostanie on następnie przesłany do poszczególnych przewodniczących konferencji episkopatów, którzy wezmą udział w dniach 5-19 października 2014 r. w Synodzie a także do wszystkich osób uprawionych.

W skład Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów wchodzą kard. Christoph Schönborn, O.P., arcybiskup Wiednia, kard. Wilfrid Fox Napier, O.F.M., arcybiskup Durbanu (RP)A; kard. Peter Kodwo Appiah Turkson, Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” (Watykan); kard. George Pell, arcybiskup Sydney (Australia); kard. Péter Erdő, arcybiskup Ostrzyhomia-Budapesztu, (Węgry); kard. Oswald Gracias, arcybiskup Bombaju, (Indie); kard. Odilo Pedro Scherer, arcybiskup Sao Paulo (Brazylia); kard. Laurent Monsengwo Pasinya, arcybiskup Kinszasy (Demokratyczna Republika Konga); kard. Donald William Wuerl, arcybiskup Waszyngtonu (USA); kard. Timothy Michael Dolan, arcybiskup Nowego Jorku, (USA); kard. Luis Antonio G. Tagle, arcybiskup Manili (Filipiny); abp Światosław Szewczuk, arcybiskup większy kijowsko-halicki Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (Ukraina); abp Bruno Forte, arcybiskup di Chieti-Vasto (Włochy); abp Salvatore Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji (Watykan); abp Santiago Jaime Silva Retamales, sekretarz generalny Rady Episkopatów Ameryki Łacińskiej (C.E.L.AM.) (Kolumbia).

2014-02-24 07:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Synod biskupów – pierwszy tydzień

[ TEMATY ]

rodzina

biskup

Synod o rodzinie

Włodzimierz Rędzioch

Potrzeba języka, który „sprzyjałby dialogowi z naszymi współczesnymi”, krytyka „zbyt europejskiej” wizji kryzysu rodziny i propozycja zwrócenia większej uwagi na migrantów, a jednocześnie mocne podkreślanie nierozerwalności małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety – to tylko niektóre tematy i zagadnienia poruszane w czasie pierwszego tygodnia prac XIV Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów nt. powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym.

Rozpoczęcie obrad

CZYTAJ DALEJ

Bobi. Najstarszy obecnie żyjący pies na świecie - ma 30 lat

2023-02-03 09:43

[ TEMATY ]

pies

Adobe Stock

Pupil o imieniu Bobi jest najstarszym obecnie żyjącym psem na świecie - podał w czwartek lizboński dziennik “Correio da Manha” w oparciu o Księgę Rekordów Guinnessa. 30-letnie zwierzę mieszka na wsi Conqueiros w pobliżu miasta Leiria, w środkowej Portugalii.

Właściciele czworonoga rasy portugalskiego psa stróżującego, jak podała gazeta, posiadają wystawiony w maju 1992 r. przez lokalnego weterynarza dokument, sporządzony krótko po narodzinach zwierzęcia.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: 1,5 procenta podatku cegiełką na dzieła miłosierdzia Caritas kieleckiej

2023-02-03 20:07

[ TEMATY ]

Caritas

Kielce

podatek

Caritas

Caritas kielecka zachęca do przekazania 1,5 % w rozliczeniu rocznym za 2022 rok, co zostanie spożytkowane na dzieła miłosierdzia realizowane przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Z pomocy organizacji w skali roku korzysta ok. 35 tys. osób.

Caritas kielecka prowadzi w diecezji 75 placówek dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, kobiet dotkniętych przemocą domową oraz dla osób bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję