Reklama

Kościół

"Ochrona małoletnich i pomoc pokrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym w Kościele w Polsce" - wnioski z raportu

Fundacja Świętego Józefa KEP w roku 2021 wydała 1 mln 300 tys. 730 zł. Bezpośrednio finansowała pomoc: terapeutyczną, medyczną, edukacyjną, prawną oraz konsultacje psychiatryczne dla 25 osób na łączną kwotę 147 tys. 980 zł - wynika z raportu Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

[ TEMATY ]

pedofilia

Grażyna Kołek

Biuro delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i Fundację Świętego Józefa KEP przekazało PAP raport za rok 2021 zatytułowany "Ochrona małoletnich i pomoc pokrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym w Kościele w Polsce".

Podziel się cytatem

Prezentuje on działania systemowe, podejmowane w Kościele, by zapobiec nowym przypadkom wykorzystania seksualnego i udzielać profesjonalnej pomocy osobom zranionym. Dodatkowo zaprezentowane zostały badania statystyczne opracowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC.

Wśród najważniejszych rzeczy wskazano powołanie roboczego zespołu KEP ds. kontaktu z Państwową Komisją ds. Pedofilii, ukonstytuowanie rada przy delegacie KEP oraz podjęcie przez zakony męskie współpracy z Fundacją Świętego Józefa.

Zwrócono również uwagę, że siostry zakonne włączyły się w system pomocy pokrzywdzonym.

Poinformowano, że powołana przez Episkopat Polski Fundacja Świętego Józefa w roku 2021 wydała 1 mln 300 tys. 730 zł na granty oraz działania własne. "Bezpośrednio finansowała pomoc: terapeutyczną, medyczną (leki), edukacyjną, prawną oraz konsultacje psychiatryczne dla 25 osób na łączną kwotę 147 tys. 980 zł" - wynika z raportu.

Granty Fundacji Świętego Józefa wsparły m.in. działalność Centrum Ochrony Dziecka, punkty konsultacyjne, grupy wsparcia i telefony zaufania dla osób pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym.

Fundacja finansowała międzynarodową konferencję "Naszą wspólną misją ochrona dzieci Bożych", którą we wrześniu 2021 r. zorganizowała Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich we współpracy z Konferencją Episkopatu Polski.

Z inicjatywy Fundacji powstał również poradnik "Spowiednik wobec dramatu wykorzystania seksualnego", a we współpracy z zakonami żeńskimi – telefon zaufania "Siostry dla Sióstr".

W ramach współpracy z Krajowym Ośrodkiem Duszpasterstwa Rodzin, sfinansowała studia specjalistyczne lub podyplomowe dla osób, które będą później wspierać pokrzywdzonych w diecezjalnych poradniach rodzinnych.

Powołane przez COD zespoły robocze przygotowały programy prewencyjne dla szkół katolickich, dla rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością, a także kurs e-learningowy dla liderów grup młodzieżowych w Kościele.

Reklama

Raport prezentuje także aktualny stan liczbowy lokalnego systemu ochrony małoletnich, na który składają się delegaci, duszpasterze pokrzywdzonych, kuratorzy i koordynatorzy FSJ, powołani w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych.

"Na podstawie częściowych danych za 2021 r., w co najmniej 180 przypadkach udzielono lub sfinansowano pomoc psychologiczną, a w co najmniej 181 przypadkach – pomoc prawną, zaś duszpasterze osób pokrzywdzonych 380 razy bezpośrednio lub telefonicznie kontaktowali się z osobami pokrzywdzonymi, z czego co najmniej 42 osobom towarzyszyli regularnie" - czytamy w raporcie.

Inicjatywa "Zranieni w Kościele" w 2021 r. przeprowadziła 62 dyżury, podczas których odebrano 152 telefony. Regionalny Punkt Konsultacyjny z siedzibą w Poznaniu rozszerzył działalność o dyżury w filiach w Gnieźnie i Kaliszu (raz w miesiącu).

W raporcie zaprezentowano również wyniki kwerendy dotyczącej wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez inkardynowanych do diecezji polskich duchownych oraz profesów wieczystych męskich zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego w Polsce.

Dane zebrane przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i przeanalizowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC ujawniły 155 przypadków, które wpłynęły do diecezji i zakonów od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r. Fakt wykorzystania najczęściej zgłosiła sama osoba pokrzywdzona (45 proc.) lub jej bliscy (12 proc.). Blisko 3/4 spraw dotyczyło czynów popełnionych w okresie od 1955 do 2018 r. (114 zgłoszeń), a niemal, co piąte – czynów z ostatnich trzech lat (30 zgłoszeń). Osoby skrzywdzone w okresie małoletności to w większości ministranci (28 proc.), członkowie wspólnot lub ruchów (21 proc.), uczniowie lub uczennice oraz osoby przygotowywane do sakramentów (15 proc.) lub lektorzy (12 proc.).(PAP)

2022-03-21 07:29

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Żak: dane dot. pedofilii w Kościele muszą być przedmiotem namysłu Kościoła

[ TEMATY ]

pedofilia

Archiwum COD

O. Adam Żak SJ

O. Adam Żak SJ

Opublikowane dane statystyczne muszą być przedmiotem namysłu Kościoła, którego skutkiem będzie wzmocnienie systemu prewencji - powiedział dziś w Warszawie ks. Adam Żak. Koordynator KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży wystąpił podczas konferencji towarzyszącej opublikowaniu danych statystycznych dotyczących przypadków wykorzystywania wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych.

Ks. Żak ocenił, że sześcioletnia działalność Centrum Ochrony Dziecka COD), jako agendy KEP przynosi efekty. "Polepszyła się w Kościele komunikacja i zrozumienie prawa, do którego wszyscy jesteśmy zobowiązani" – podkreślił jezuita.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję