Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Modlitwa o pokój za wstawiennictwem bł. Prymasa Wyszyńskiego

Modlitwa o pokój za wstawiennictwem bł. Prymasa Wyszyńskiego zanoszona będzie podczas czuwania w nocy z 27 na 28 lutego, a także podczas pierwszej wielkopostnej Drogi Krzyżowej, która zostanie odprawiona na Wałach Jasnogórskich w Środę Popielcową, 2 marca. Nabożeństwo poprowadzi bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. Wpisze się też ono w odpowiedź na apel papieża Franciszka, by Środę Popielcową uczynić czasem modlitwy i postu o zażegnanie wojny na Ukrainie.

Zarówno program duchowy czuwania, jak i rozważania Drogi Krzyżowej, nawiązywać będą do ogłoszonego przez kard. Wyszyńskiego, właśnie na progu Wielkiego Postu w 1967 r., listu pasterskiego z programem ABC Społecznej Krucjaty Miłości.

Bł. Prymas pisał w nim, że „dziś coraz częściej dochodzimy do wniosku, że wszystkie księgi, traktaty i układy międzynarodowe są bezsilne wobec olbrzymiego zamówienia zagrożonego świata na większą jeszcze miłość”.

Drugie z nocnych czuwań w całorocznym cyklu „ Z błogosławionym Prymasem Wyszyńskim w Domu Matki” rozpocznie się Apelem Jasnogórskim w niedzielę, 27 lutego. Potem zaplanowana jest konferencja świadka życia błogosławionego Prymasa, modlitwa różańcowa przygotowana przez Jasnogórską Rodzinę Różańcową oraz Msza św. o północy. Czuwanie poprowadzą Rycerze Kolumba.

Wpisuje się ono w przygotowania do planowego na 3 maja narodowego dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, które odbędzie się na Jasnej Górze.

- Czuwania na Jasnej Górze są dziękczynieniem, ale pozwalają również zgłębiać nauczanie błogosławionego - powiedziała Anna Rastawicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. - To był człowiek nie na jedno pokolenie. Bóg dał w historii naszego narodu takie filary, które wspierają całość i dlatego warto się na nich opierać - zauważyła.

Anna Rastawicka, która 12 lat pracowała w sekretariacie Kardynała zauważyła, że jego przesłania są stale aktualne. Z jego drogi możemy czerpać wzór i prosić o pomoc. - Święci są, jak mówił Prymas, drogowskazem, ale to nie są kołki na drodze, które pokazują, którędy droga do Pana Boga. To są żywi ludzie. Nasze życie odmienia się, ale się nie kończy. Możemy nie tylko czerpać z ich mądrości, ale próbować wchodzić w ich drogę, ich ślady - zachęca przedstawicielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Lutowe czuwanie poprowadzą Rycerze Kolumba, którzy podejmują szereg inicjatyw, aby upamiętnić bł. Prymasa Wyszyńskiego.

Reklama

Organizatorami czuwań są: Jasna Góra, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego bł. Prymas jest patronem.

Partnerem medialnym jest Radio Jasna Góra, które nocną modlitwę będzie transmitować.

2022-02-25 18:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: uroczystości ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika

[ TEMATY ]

Jasna Góra

św. Paweł

Wikipedia

Marttia Preti, "Św. Paweł z Teb" (XVII wiek)

Marttia Preti,

W uroczystość św. Pawła, patriarchy Zakonu Paulinów, zakonnicy odprawiają uroczystą wspólnotową Mszę św.

Eucharystii w niedzielę, 15 stycznia o godz. 11.00 w Bazylice przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a koncelebrowali licznie zgromadzeni ojcowie paulini na czele z o. generałem Zakonu Arnoldem Chrapkowskim.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo do dziennikarzy: niech nasza komunikacja będzie wolna, czysta i serdeczna

2023-01-27 16:41

[ TEMATY ]

Częstochowa

Niedziela

dziennikarze

abp Wacław Depo

św. Franciszek Salezy

Maciej Orman/Niedziela

– Prośmy Jezusa, żeby posłał nam swojego Ducha dla świadectwa prawdy, aby pomógł nam uczynić naszą komunikację wolną, czystą i serdeczną – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 27 stycznia w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” Mszy św. w intencji dziennikarzy z okazji przypadającego trzy dni wcześniej wspomnienia ich patrona św. Franciszka Salezego.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Mariusz Bakalarz – prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA, ks. Mariusz Frukacz – kierownik Referatu Środków Społecznego Przekazu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, redaktor „Niedzieli” i organizator uroczystości, ks. Piotr Zaborski – dyrektor Katolickiego Radia Fiat, o. Andrzej Grad – paulin, dyrektor Radia Jasna Góra, ks. Przemysław Kosior – paulista, dyrektor generalny Edycji Świętego Pawła, oraz ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył, tymczasem się rozwija

2023-01-28 08:02

[ TEMATY ]

Kościół

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta - powiedział wczoraj abp Marek Jędraszewski w krakowskim seminarium duchownym.

W homilii arcybiskup powiedział, że prawda o królestwie Bożym była wielokrotnie konfrontowana przez pierwszych chrześcijan, których poddawano prześladowaniom. Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta. „Zasiewem Kościoła jest męczeńska krew chrześcijan” – powiedział Tertulian.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję