Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA

Żydzi za Ojcem świętym

Żydowskie środowiska w USA zdystansowały się wobec oskarżeń wysuniętych przez izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych pod adresem Benedykta XVI. Protest wywołało papieskie rozważanie na Anioł Pański sprzed tygodnia. Ojciec Święty przypomniał w nim wiele niedawnych zamachów terrorystycznych w różnych częściach świata, nie uwzględniając jednak zamachu w izraelskiej Netanii z 12 lipca, w którym zginęło 5 osób.
Izraelski MSZ uznał to za wybiórcze traktowanie przez Watykan międzynarodowego terroryzmu, a do kręgu oskarżonych o antyizraelskie i propalestyńskie nastawienie włączono nawet Jana Pawła II. Te mało dyplomatyczne enuncjacje wywołały stanowczą odpowiedź ze strony rzecznika Stolicy Apostolskiej. Również grupa amerykańskich rabinów stowarzyszonych w nowojorskiej Fundacji „Pave the Way”, zajmującej się dialogiem ze światem chrześcijańskim, wyraziła solidarność z Benedyktem XVI. W specjalnym liście otwartym przypomniano zaangażowanie Jana Pawła II na rzecz obrony Żydów oraz życzliwość wobec nich ze strony jego następcy. Wywołanie przez Tel Awiw burzy dyplomatycznej i zaognienie stosunków z Watykanem skrytykował także naczelny rabin Izraela Meir Lau.

Słowacja

Zmiany w liturgii

Episkopat słowacki podjął decyzję dotyczącą ujednolicenia na terenie całego kraju gestów i postaw ciała podczas Mszy św. Chodzi zwłaszcza o rezygnację ze zbyt długiego siedzenia w czasie Liturgii na rzecz częstszego stania. Wierni otrzymali szczegółowe instrukcje i teologiczne uzasadnienie zmian poszczególnych gestów. Zawarto je w liście pasterskim, który 31 lipca odczytano we wszystkich świątyniach. Nowe przepisy weszły w życie 7 sierpnia.
Obecne postanowienia oznaczają duże i od czasów reformy liturgicznej po Soborze Watykańskim II wyraźne zmiany w Liturgii, będąc zarazem pierwszą próbą ujednolicenia sposobu udziału wiernych we Mszy św. Zmiana dotyczy przede wszystkim docenienia postawy stojącej podczas sprawowania niektórych części Eucharystii kosztem postawy siedzącej. Dotychczas w świątyniach słowackich powszechnie siedziano, m.in. podczas Prefacji i po Przeistoczeniu aż do Modlitwy Pańskiej.
Uzasadnienie znaczenia nowych postaw podczas Liturgii biskupi znaleźli w tekście encykliki Ecclesia de Eucharistia sługi Bożego Jana Pawła II, którą często cytują w swym dokumencie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Irak

Przebaczenie i miłość

Rok po tragicznych zamachach terrorystycznych na 5 świątyń chrześcijańskich w Bagdadzie i Mosulu największy w Iraku Kościół chrześcijański - katolicki chaldejski odradza się dzięki łasce przebaczenia i miłości. Mówił o tym 1 sierpnia chaldejski arcybiskup Mosulu na północy kraju - Paulos Faradż Rahho w kazaniu podczas Mszy św. w kościele św. Pawła, zniszczonym rok temu w wyniku zamachu bombowego.
Przed wejściem do tego właśnie kościoła 1 sierpnia ub. r. terroryści spowodowali wybuch samochodu-pułapki, powodując śmierć 2 osób. Nawiązując do tamtego wydarzenia, Arcybiskup stwierdził, że „dziś jesteśmy lepszym Kościołem niż przed zamachem, gdyż przemoc wystawiła na próbę naszą wiarę, a w ciągu tego roku nauczyliśmy się wcielać w życie takie wartości, jak przebaczenie i miłość, także wobec tych, którzy nas prześladują”.
W kazaniu, mając na myśli zamachowców, abp Rahho powiedział: „Próbowaliście zniszczyć bez powodu nasze kościoły, ale nasz Pan nauczył nas kochać, wybaczać i modlić się za was. Nie ma w nas gniewu, nie mamy wrogów”.

Austria

100-lecie urodzin kard. Königa

Nabożeństwami w Wiedniu i w Mariazell, a także przez wystawy i okolicznościowe imprezy Kościół katolicki Austrii czci zmarłego przed rokiem arcybiskupa seniora Wiednia - kard. Franza Königa. W tym roku przypada jego 100. rocznica urodzin.
- Kard. König nauczył chrześcijan poczucia własnej tożsamości, ale jednocześnie szacunku dla innych religii świata - przypomniał biskup pomocniczy archidiecezji wiedeńskiej, bp Helmut Krätzl, podczas Mszy św. sprawowanej w sanktuarium maryjnym Mariazell.
Przez wiele lat kard. König uchodził za jedną z najbardziej wpływowych postaci Kościoła powszechnego. Jak zwykł podkreślać jego następca, obecny arcybiskup Wiednia Christoph Schönborn, nazwisko kard. Königa znane jest na świecie w powiązaniu z takimi pojęciami, jak „dialog” i „tolerancja”, a deklaracja Soboru Watykańskiego II o stosunku Kościoła katolickiego do religii niechrześcijańskich Nostra aetate z 1965 r. była przez niego w znacznej mierze inspirowana.

Reklama

Ludzie

Kard. Marc Ouellet - metropolita kanadyjskiego Quebeku stwierdził, że Kościół nie może chrzcić dzieci wychowywanych przez pary homoseksualne. W Kanadzie przyjęto niedawno prawo, które uznaje związki osób tej samej płci za małżeństwa. Kard. Ouellet powołał się na kanon 868. Kodeksu Prawa Kanonicznego, który stwierdza, że „Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się: (...) aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie”.

Marc Ouellet jest od prawie trzech lat arcybiskupem Quebeku, kanadyjskiego stanu, w którym zamieszkuje proporcjonalnie najwięcej katolików. Wcześniej pracował w Watykanie i zajmował się dialogiem międzyreligijnym. Studiował dogmatykę, kardynałem został na ostatnim konsystorzu. Ma 61 lat.

Szwajcaria

Szwajcarskie Kościoły chrześcijańskie wezwały społeczeństwo do odrzucenia projektu zmian ustawodawstwa dotyczącego pracy w niedzielę. Referendum w tej sprawie ma się odbyć w listopadzie. Z myślą o tym wydarzeniu wspólną broszurę wydały główne tamtejsze wspólnoty chrześcijańskie.
Pomimo że, formalnie rzecz biorąc, chodzi jedynie o otwarcie sklepów na lotniskach oraz w dużych ośrodkach komunikacyjnych, autorzy dokumentu obawiają się, że może się z tym wiązać przełamanie wszelkich istniejących w tej dziedzinie ograniczeń.

Izrael

Arcybiskup góry Tabor - Teofil uzyskał najwięcej głosów w pierwszym etapie zgłaszania kandydatur na nowego prawosławnego patriarchę Jerozolimy. Przed mianowaniem go biskupem był on przedstawicielem swego Kościoła przy Patriarchacie Moskiewskim. Według ekspertów, arcybiskup - mimo swej „rosyjskiej” przeszłości - cieszy się poparciem ze strony amerykańskich kół rządzących. Niektóre tytuły prasy greckiej i izraelskiej wśród jego zwolenników wymieniają byłego dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) George’a Tanneta. Najbardziej jednak przekonywającym dowodem owego poparcia jest jego spotkanie z sekretarzem stanu USA Condoleezzą Rice podczas jej niedawnej podróży po Bliskim Wschodzie.

Chiny

W Chinach jest więcej chrześcijan niż członków partii komunistycznej - twierdzi australijski dziennik The Age. 35 mln z nich należy do Kościołów uznawanych przez władze komunistyczne, zaś liczba wiernych wspólnot „podziemnych” szacowna jest na około 100 mln.
Redakcja gazety podkreśla, że podziały między Kościołami działającymi legalnie a pracującymi w warunkach konspiracyjnych nie przybierają charakteru antagonistycznego. W przypadku Kościoła katolickiego, często duchowni uznawani przez władze utrzymują nieoficjalnie więzy ze Stolicą Apostolską. Nawrócenie na chrześcijaństwo związane jest tam często ze świadectwem osób najbliższych oraz z przeżyciem Bożej mocy w chorobie czy trudnym doświadczeniu osobistym.

Tydzień na świecie

Papież Benedykt XVI mianował nowym biskupem Oslo o. Petrusa Markusa Bernta Eidsviga, kanonika regularnego św. Augustyna.

Policja brytyjska, po obławie w dzielnicy Notting Hill w Londynie oraz w Birmingham, zatrzymała terrorystów - sprawców nieudanych zamachów w stolicy kraju. Według ekspertów, ostatnie zamachy w Londynie zorganizowały grupy niezależne od Al-Kaidy, ale popierające jej ideologię i cele. Dotarcie do ich struktur jest bardzo trudne lub niemal niemożliwe.

Przywódcy Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA) wyrzekli się terroryzmu i zapowiedzieli, że o zjednoczenie wyspy będą walczyć jedynie metodami pokojowymi. Zdaniem obserwatorów, deklaracja, którą wydano kilka tygodni po atakach terrorystycznych w Londynie, może doprowadzić do przywrócenia w Ulsterze północnoirlandzkiego samorządu. Wielka Brytania już zapowiedziała zmniejszenie w ciągu 2 lat o ponad połowę liczby brytyjskich żołnierzy stacjonujących w Irlandii Północnej.

Kościół katolicki z nadzieją przyjął deklarację IRA w sprawie zakończenia zbrojnej walki o zjednoczenie obu części Irlandii. - Akt ten rodzi nadzieję na pomyślną przyszłość ojczyzny - powiedział m.in. prymas Irlandii, arcybiskup Armagh - Seán Brady. Oczekuje on, że ten historyczny dokument zachęci do działań budujących zaufanie i stanowiących zachętę do postaw pozytywnych.

Francuski rząd poinformował, że z kraju będzie wydalonych 11 radykalnych imamów. Już deportowano 2 Algierczyków oskarżanych o nawoływanie do świętej wojny przed paryskimi meczetami.

Władze miejskie Preszova w Słowacji postanowiły zbudować betonowy mur, który będzie oddzielał cygańską dzielnicę Stara Tehelnia od reszty miasta.

Łotewski rząd powołał komisję, której zadaniem jest oszacowanie strat spowodowanych w tym kraju przez reżim komunistyczny. Komisja ma również określić, ilu Łotyszy objęto masowymi deportacjami prowadzonymi przez władze sowieckie.

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko potwierdziła na specjalnej konferencji prasowej, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy otrzymała informacje o przygotowywanym zamachu na jej życie.

Szef rosyjskiego MON-u Siergiej Iwanow ogłosił, że Telewizja ABC jest w jego ministerstwie persona non grata. To odwet za wyemitowanie przez ABC wywiadu z przywódcą czeczeńskich partyzantów Szamilem Basajewem, po którym Ambasada USA w Moskwie musiała publicznie zapewniać, że „Waszyngton wciąż uważa Basajewa za terrorystę”. Decyzja Iwanowa nie oznacza zakazu pracy w Rosji dla korespondentów ABC. Telewizja od kilku lat nie utrzymuje placówki w Moskwie.

Mer Moskwy Jurij Łużkow oraz prawosławny Patriarchat Moskiewski sprzeciwili się marszowi homoseksualistów w stolicy Rosji.

Dla uczczenia 60. rocznicy zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki, Konferencja Biskupów Katolickich Japonii ogłosiła apel o pokój. W orędziu biskupi zachęcili wiernych japońskich, aby wzmogli swe modlitwy o pokój na świecie.

Po fali ulewnych deszczów - w wyniku powodzi i lawin błotnych - śmierć w zachodnich Indiach poniosło ok. 1 tys. osób. Istnieją obawy, że może tam dojść do wybuchu epidemii.

W Iraku zamordowano 2 dyplomatów algierskich, uprowadzonych przez terrorystów ze zbrojnego odłamu Al-Kaidy.

W Rijadzie zmarł król Arabii Saudyjskiej Fahd. Nowym władcą natychmiast został ogłoszony jego przyrodni brat, dotychczasowy następca tronu, 81-letni książę Abdullah.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Spotkanie formacyjne mężczyzn, tworzących wspólnotę Wojowników Maryi, rozpoczęło się na płycie rzeszowskiego rynku, gdzie ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, założyciel wspólnoty mówił o licznych intencjach jakie towarzyszą dzisiejszemu spotkaniu. Wśród nich wymienił m.in. intencję za Rzeszów i świeckie władze miasta i regionu, za diecezję rzeszowską i jej duchowieństwo, za rodziny, szczególnie za małżeństwa w kryzysie, za dzieci i młode pokolenie. W ten sposób zachęcił do modlitwy różańcowej, by wzywając wstawiennictwa Maryi, prosić Boga o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję