Reklama

Jasna Góra

„Asekurować świat modlitwą” - na Jasnej Górze trwa nowenna do św. Pawła Pierwszego Pustelnika

Procesja, śpiew starodawnych hymnów ku czci patrona zakonu, kazanie i oddanie czci pustelnikowi sprzed 17 wieków - to utrwalone w tradycji Paulinów elementy niezwykłego nabożeństwa, które co roku przypomina mnichom o ich źródle i posłannictwie, także we współczesnych czasach, a wiernym świeckim o całkowitym zawierzeniu Bogu.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pawełki

Karol Porwich/Niedziela

2022-01-07_Rozpoczęcie nowenny do św. Pawła I Pustelnika

2022-01-07_Rozpoczęcie nowenny do św. Pawła I Pustelnika

Na Jasnej Górze trwa nowenna do św. Pawła Pierwszego Pustelnika zwana „Pawełkami”. To czas przygotowania do przypadającej 15 stycznia, uroczystości patrona Zakonu Paulinów - św. Pawła z Teb.

Św. Paweł Pierwszy Pustelnik żył w Egipcie na przełomie III i IV w. Uszedł na pustynię w czasie prześladowań chrześcijan, a po ich ustaniu, rozmiłowany w samotności z Bogiem, pozostał do końca życia w odosobnieniu. W historii chrześcijaństwa uznawany jest za pierwszego pustelnika. Znalazł licznych naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego w całym basenie Morza Śródziemnego. Od jego imienia wywodzi się potoczna nazwa paulinów, czyli Zakonu Św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

- W dzisiejszym świecie, kiedy ludzie nie mają czasu przebywania z Bogiem sam na sam, my paulini jesteśmy szczególnie wezwani do tego, by wspomagać i asekurować świat modlitwą, zwłaszcza podczas naszych spotkań sam na sam z Bogiem - podkreśla o. Marcin Ciechanowski, podprzeor Jasnej Góry, nawiązując do dewizy paulińskiego życia: „Solus cum Deo solo” (sam na sam z Bogiem).

Podziel się cytatem

Reklama

„Pawełki” mają swoją bogatą historię i liturgię. Nabożeństwo ku czci patrona paulińskiej wspólnoty sprawowane jest na Jasnej Górze o godz. 18.00 w przylegającej do bazyliki kaplicy ufundowanej w XVII w. przez rodzinę Denhoffów. Architektura Kaplicy św. Pawła niesie wymowną symbolikę. Plan jej budowy oparty na kwadracie, który symbolizuje ziemską sferę życia człowieka, unosząca się nad kaplicą kopuła wskazuje na wartości metafizyczne, na niebo. Kaplica na czas nabożeństw jest odświętnie udekorowana czterokolorową flagą paulińską, która odzwierciedla najważniejsze elementy życia egipskiego pustelnika i duchowości paulińskiej. Kolor biały przypomina barwę habitu, żółty pustynię egipską, zielony palmę żywicielkę świętego Pustelnika i czarny kruka, który z Bożej Opatrzności przynosił codziennie chleb św. Pawłowi.

Na obrazie w głównym ołtarzu przedstawiona jest śmierć św. Pawła i jego wyniesienie do chwały nieba. Święty unoszony jest przez aniołów i koronowany przez Chrystusa, stąd też m.in. w charyzmat paulinów wpisany jest kult aniołów stróżów. Boczne ołtarze poświęcone są św. Hieronimowi i św. Antoniemu.

Św. Hieronim napisał „Vita Sancti Pauli Primi Eremitae” (Żywot św. Pawła I Pustelnika). Na obrazie wyobrażony jest w chwili, gdy spisuje żywot Świętego. Obok niego anioł wskazuje św. Pawła, umieszczonego wyżej w obłokach – w chwale nieba. Aniołowie niosą jego szatę, utkaną z liści palmy. W oddali widać paulińskie klasztory. Po prawej stronie znajduje się ołtarz św. Antoniego Pustelnika, założyciela cenobityzmu, czyli życia zakonnego we wspólnocie, w jednym budynku.

Do scen z życia św. Pawła nawiązuje herb zakonu. Jest na nim palma, która dostarczała św. Pawłowi owoców i liści na szatę, kruk przynoszący mu chleb oraz dwa lwy, z którymi żył w przyjaźni, a które po jego śmierci miały wygrzebać dół na jego grób. Herb paulinów umieszczony jest m.in. na pierwszej bramie wejściowej na Jasną Górę. W Muzeum 600-lecia znajduje się relikwiarz św. Pawła Pierwszego Pustelnika z I poł. XVIII właśnie w kształcie misternej palmy z lwami i krukiem.

Reklama

Podczas nabożeństwa nowennowego do św. Pawła Pierwszego udzielane jest błogosławieństwo jego relikwiami. Relikwie są znakiem duchowej obecności Świętego wśród paulinów, którzy wybrali go na swego opiekuna. Przypominają o więzi z nim kolejnych pokoleń mnichów.

Zachowane na Jasnej Górze odzwierciedlają też dzieje Zakonu wpisane w burzliwe historie najazdów i grabieży pierwotnego klasztoru Deir Anba Bula w Egipcie, czasów wojen krzyżowych o odzyskanie Ziemi Świętej czy najazdów tureckich w XVI na kolebkę Paulinów - Węgry. Pozostały jedynie nieliczne, drobne części relikwii Pawła pustelnika, przechowywane do dziś w klasztorach paulińskich. W 2012 r. Zakon przekazał relikwie dla Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego; trafiły one m.in. do klasztoru św. Pawła Pustelnika na wschodniej Pustyni Arabskiej w Egipcie, gdzie mieszkają, kopci prawosławni, na miejscu, gdzie żył patriarcha Paulinów i gdzie znajduje się jego grób.

O prześladowaniu chrześcijan i o życiu św. Pawła na pustyni opowiadają specjalne hymny. Naprzemienny śpiew zakonników i wiernych uświetnia akompaniament Jasnogórskiej Orkiestry Dętej i śpiew Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani. Jak przypomina o. Sebastian Matecki na początku hymny śpiewane były przez zakonników po łacinie, potem dla śpiewu z wiernymi przetłumaczono je na język polski i języki narodowe, w których posługują paulini w kilkunastu krajach świata.

Podziel się cytatem

Reklama

- Te hymny to swoista epopeja o życiu św. Pawła, człowieka prostego i pokornego, który zmuszony zbiec na pustynię, zasmakował życia z Bogiem. Jego życie to nie sielanka, a heroizm i pełne zaufanie Bogu – zauważa o. Matecki.

Dla Marka Piątka, jasnogórskiego kapelmistrza to już 21 „Pawełki” a w Jasnogórskiej Orkiestrze Dętej - 45. - To dla mnie niezmiennie wielka radość i duma - podkreśla i dodaje, że choć zmieniają się czasy i ludzie, w tym skład orkiestry, to „duch Pawełek jest niezmienny”.

Podczas nabożeństwa jeden z paulinów głosi naukę nowennową. Kazania ukazują pustelnika jako przewodnika duchowego nie tylko dla mnichów, ale też dla świeckich wiernych. Wśród tematów są w tym roku np. te podejmujące relacje Pawła z Teb z bliskimi, modlitwy w samotności, pokus czy różnych wymiarów „sukcesu” człowieka. Są poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie: czy życie Pawła z Teb jest nadal inspiracją do budowania naszej codzienności w XXI wieku.

2022-01-11 10:03

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Będą „Pawełki” na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

pawełki

pandemia

BPJG

Pomimo pandemii na Jasnej Górze tradycyjnie odbędą się „Pawełki”, czyli nowenna ku czci św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów. Nabożeństwo to zawsze obchodzone jest w styczniu.

Na Jasnej Górze „Pawełki” mają szczególnie uroczysty charakter. Przez 9 kolejnych dni (od 9 do 17 stycznia) paulińska wspólnota ubrana w białe płaszcze wyrusza o 18.00 z zakrystii, i procesjonalnie przechodzi przez bazylikę do kaplicy św. Pawła. Tradycją jest, że na początku orszaku procesyjnego idą najmłodsi stażem kandydaci i bracia zakonni, a następnie w długich dwóch szeregach według zasady tzw. precedencji, czyli starszeństwa powołaniem zakonnym, przechodzą ojcowie czyli kapłani zakonni.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska na ratunek ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 18:03

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.

Wstrząsy były bardzo rozległe, a ich siłę oszacowano na 7,8 stopnie w skali Richtera. Na ulicach wielu miast zalega gruz, a pod nim wciąż tkwią ofiary katastrofy. Do tej pory zginęło ponad 900 osób w Turcji i ponad 200 osób w Syrii. Rannych jest w sumie ok. 6000 osób. Ludzie próbują się wydostać z miast, jak najdalej od zabudowań, z obawy przed zawaleniem się kolejnych budynków. Na ulicach tworzą się więc potężne korki. Akcję ratowniczą utrudniają padający śnieg i deszcz. Skala katastrofy skłoniła władze tureckie do ogłoszenia alarmu 4 stopnia, co oznacza, że proszą o pomoc międzynarodową. Szczególnie mocno ucierpiała diecezja Anatolii. W mieście Iskenderun zawaliła się katedra. Zniszczeniu uległy także biura Caritas, świadczące na co dzień pomoc potrzebującym, dlatego Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Sytuacji Kryzysowych i władze diecezjalne alarmują, by beneficjenci pozostali poza tym terenem.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję