Reklama

Kościół

Abp Skworc: Bądźmy posłańcami pokoju

Bądźmy posłańcami pokoju – życzył w Kurii Metropolitalnej abp Wiktor Skworc. Tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyli przedstawiciele służb, władze województwa i samorządowcy. Wydarzenie miało miejsce po prawie dwuletniej przerwie związanej z pandemią.

[ TEMATY ]

pokój

abp Wiktor Skworc

youtube.com/printscreen

Przedświąteczne spotkanie jest nie tylko okazją do składania życzeń, ale także do podziękowania za współpracę na różnych płaszczyznach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego.

Jako pierwsi głos zabrali Dorota i Jan Anderka, diecezjalna para Domowego Kościoła. – Abyśmy wszyscy potrafili przyjąć Boga do naszych serc, aby mógł zagościć w naszych rodzinach, abyśmy zapraszali go do wszystkich przestrzeni, w których żyjemy – życzyli zgromadzonym w Kurii.

Świąteczne życzenia składali m. in. wicemarszałek województwa śląskiego Izabela Domogała), wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, prezydent Katowic Marcin Krupa i wiceprzewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Henryk Borczyk.

W związku z reżimem sanitarnym zaniechano tradycyjnego gestu łamania się opłatkiem. – Potraktujemy ten gest duchowo, jako przełamanie wszystkich nieprzyjemności, smutków, żalów. Zanieśmy dobrego ducha do swoich domów i do naszych miejsc pracy – zachęcał dyrektor wojewódzkiego pogotowia ratunkowego, Łukasz Pach.

Gospodarz wydarzenia abp Wiktor Skworc życzył zgromadzonym błogosławionych i pełnych pokoju świąt Bożego Narodzenia. – Tajemnica bliskości Boga objawia się w Jezusie Chrystusie, który przychodzi do nas w noc Bożego Narodzenia. Doświadczamy miłości Boga i uświadamiamy sobie, że On przychodzi do nas dzisiaj przede wszystkim w Eucharystii – powiedział metropolita katowicki.

Podziel się cytatem

Reklama

Nawiązując do tematu programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, skoncentrowanego wokół Mszy św. zachęcił do pełnego udziału w Mszach św. w parafiach. – Eucharystia kończy się uświadomieniem nam wszystkim, że jesteśmy posłani w pokoju. To też są moje życzenia, abyśmy czuli się i byli posłańcami pokoju – zakończył i zaprosił na kolejne spotkanie przed świętami Wielkanocnymi.

Składanie życzeń w katowickiej kurii przeplatane jest wspólnym śpiewem kolęd. W tym roku uczestnikom świątecznego spotkania towarzyszyli artyści i chórzyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, którzy przybili do Katowic wraz z dyrektorem Zbigniewem Cierniakiem.

Podziel się cytatem

Nie zabrakło też światła betlejemskiego przekazanego przez harcerzy oraz prezentów. Uczestnicy spotkania otrzymali świece Caritas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz specjalny numer „Gościa Niedzielnego” poświęcony nowemu śląskiemu błogosławionemu, ks. Janowi Franciszkowi Masze.

2021-12-22 17:45

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska pomaga ofiarom wojny na Bliskim Wschodzie

Niedziela Ogólnopolska 50/2018, str. 17

[ TEMATY ]

pokój

Grzegorz Gałązka

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: – Jak to się stało, że w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej odbyła się uroczystość zaprezentowania incjatywy „Świece dla pokoju w Syrii”?

CZYTAJ DALEJ

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję