Reklama

Kościół

Abp Skworc: Bądźmy posłańcami pokoju

Bądźmy posłańcami pokoju – życzył w Kurii Metropolitalnej abp Wiktor Skworc. Tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyli przedstawiciele służb, władze województwa i samorządowcy. Wydarzenie miało miejsce po prawie dwuletniej przerwie związanej z pandemią.

[ TEMATY ]

pokój

abp Wiktor Skworc

youtube.com/printscreen

Przedświąteczne spotkanie jest nie tylko okazją do składania życzeń, ale także do podziękowania za współpracę na różnych płaszczyznach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego.

Jako pierwsi głos zabrali Dorota i Jan Anderka, diecezjalna para Domowego Kościoła. – Abyśmy wszyscy potrafili przyjąć Boga do naszych serc, aby mógł zagościć w naszych rodzinach, abyśmy zapraszali go do wszystkich przestrzeni, w których żyjemy – życzyli zgromadzonym w Kurii.

Świąteczne życzenia składali m. in. wicemarszałek województwa śląskiego Izabela Domogała), wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, prezydent Katowic Marcin Krupa i wiceprzewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Henryk Borczyk.

W związku z reżimem sanitarnym zaniechano tradycyjnego gestu łamania się opłatkiem. – Potraktujemy ten gest duchowo, jako przełamanie wszystkich nieprzyjemności, smutków, żalów. Zanieśmy dobrego ducha do swoich domów i do naszych miejsc pracy – zachęcał dyrektor wojewódzkiego pogotowia ratunkowego, Łukasz Pach.

Gospodarz wydarzenia abp Wiktor Skworc życzył zgromadzonym błogosławionych i pełnych pokoju świąt Bożego Narodzenia. – Tajemnica bliskości Boga objawia się w Jezusie Chrystusie, który przychodzi do nas w noc Bożego Narodzenia. Doświadczamy miłości Boga i uświadamiamy sobie, że On przychodzi do nas dzisiaj przede wszystkim w Eucharystii – powiedział metropolita katowicki.

Podziel się cytatem

Reklama

Nawiązując do tematu programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, skoncentrowanego wokół Mszy św. zachęcił do pełnego udziału w Mszach św. w parafiach. – Eucharystia kończy się uświadomieniem nam wszystkim, że jesteśmy posłani w pokoju. To też są moje życzenia, abyśmy czuli się i byli posłańcami pokoju – zakończył i zaprosił na kolejne spotkanie przed świętami Wielkanocnymi.

Składanie życzeń w katowickiej kurii przeplatane jest wspólnym śpiewem kolęd. W tym roku uczestnikom świątecznego spotkania towarzyszyli artyści i chórzyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, którzy przybili do Katowic wraz z dyrektorem Zbigniewem Cierniakiem.

Podziel się cytatem

Nie zabrakło też światła betlejemskiego przekazanego przez harcerzy oraz prezentów. Uczestnicy spotkania otrzymali świece Caritas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz specjalny numer „Gościa Niedzielnego” poświęcony nowemu śląskiemu błogosławionemu, ks. Janowi Franciszkowi Masze.

2021-12-22 17:45

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc do proboszczów: musimy pracować nad człowiekiem

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

kapłani

Episkopat.pl

abp Wiktor Skworc

abp Wiktor Skworc

O wyzwaniach i konieczności nowych rozwiązań w duszpasterstwie mówili proboszczowie ze śródmieścia Katowic. Spotkali się oni z metropolitą katowickim abp. Wiktorem Skworcem w ramach podsumowania tegorocznych odwiedzin kolędowych.

Wprawdzie z punktu widzenia kolędowych statystyk nie odnotowano gwałtownych wahań w stosunku do ubiegłych lat, to generalnie tendencja jest spadkowa. Na terenie Katowic średnia rodzin wpuszczających kapłana z błogosławieństwem wynosi ok 50%. – To i tak prawie dwa razy więcej niż średnia uczestniczących w niedzielnej Eucharystii – zauważył ks. Ireneusz Tatura, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Katowicach-Brynowie.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterstwo w cieniu skandali

Niedziela Ogólnopolska 21/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Notatnik duszpasterski

Karol Porwich/Niedziela

Trwa dla ludzi Kościoła czas próby. Z czołówek gazet i z ekranów nie schodzi sprawa skandali i krytyki nacelowanej na wspólnotę Kościoła. Jedne zarzuty są słuszne i trzeba się za nie uderzyć w piersi, inne, bardzo czytelnie, mają jeden cel – osłabić Kościół, jego misję i nauczanie. Siłą rzeczy ma to ogromny wpływ na duszpasterstwo. Pewnie będziemy tego doświadczać w grupach liturgicznej służby ołtarza, w ruchach i stowarzyszeniach młodzieżowych, w duszpasterstwie dzieci oraz w liczbie i jakości powołań kapłańskich. Z pewnością podetnie to skrzydła wielu duszpasterzom – jeśli nie osłabi w gorliwości, to przysporzy lęku przed osądzeniem i reakcją mediów.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Trwają rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy

2023-02-07 14:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Duszpasterze Ludzi Pracy odprawiają na Jasnej Górze doroczne rekolekcje. To też czas modlitwy za tych, którym na co dzień posługują oraz za Ojczyznę. Jak zauważają, dziś wyzwaniem jest odbudowywanie wiary i etosu pracy w środowiskach, gdzie rozluźniają się także więzi międzyludzkie wśród pracowników, więzi rodzinne, a praca staje się towarem.

Za św. Janem Pawłem II duszpasterze środowisk pracowniczych przypominają, że „praca to znaczy człowiek. Człowiek pracujący. Praca nie może być traktowana – nigdy i nigdzie – jako towar, bo człowiek nie może dla człowieka być towarem, ale musi być podmiotem. Praca otwiera w życiu społecznym cały wymiar podmiotowości człowieka, a także podmiotowości społeczeństwa, złożonego z ludzi pracujących”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję