Reklama

Niedziela Małopolska

Zachwyćmy się wolnością Maryi. Odpust u krakowskich franciszkanów

W bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie 8 grudnia odbył się odpust ku czci Niepokalanej. Na zaproszenie przybył nowy opat cystersów w Mogile o. Adrian Mróz.

Norbert Polak

Franciszka, cystersi i wierni świeccy razem obchodzili odpust ku czci Niepokalanej

Franciszka, cystersi i wierni świeccy razem obchodzili odpust ku czci Niepokalanej

Gości powitał gwardian o. Piotr Cuber: - Zgodnie z wieloletnią tradycją, 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, w uroczystość tak bliską każdemu sercu franciszkanina gościmy w naszej prastarej bazylice ojców cystersów przewodniczących Mszy św., do której przygotowywaliśmy się przez nowennę - wyjaśnił rektor bazyliki św. Franciszka z Asyżu.

Homilię wygłosił o. Mróz. Przytoczył historię kobiety, która straciła męża, nie miała dzieci i ciężko przeżywała samotność: - Pod okno podjechała kobieta na wózku inwalidzkim, bez nóg, z nosem zaczerwienionym z zimna. Uśmiechnęła się do mnie. Coś we mnie pękło. Poczułam, że w oczach zbierają się łzy: „Dlaczego ja tak użalam się nad sobą? Mam dach nad głową, mam na chleb, mam sprawne nogi i ręce, a nie potrafię się uśmiechać. Ta kobieta, kto wie, może bezdomna, może czasami bywała głodna, a się uśmiecha. Może już tam u niej zobaczyła, że często patrzy przez okno tępym wzrokiem bez uśmiechu. Ona odjechała, a ja długo jeszcze płakałam, aby oczyścić myśli”.

Reklama

Kapłan zaznaczył, że każdemu z nas potrzeba umocnienia Bożym Słowem, jakiego doznała Maryja i ludzkiej życzliwości, jaką możemy dzielić się z innymi: - Najmilsi, może i nam trzeba takiego dotknięcia anioła i takiego słowa prawdziwego, dobrego, podnoszącego serce w górę. Takiego gestu pozdrowienia i usłyszenia samemu w sobie tej znanej prawdy wyrażonej tak krótko: „Pan z Tobą”. Z Tobą jest Pan.

Opat cystersów wskazał, że Maryja jest wzorem godnym naśladowania. - Maryja więc jest wolna od grzechu każdego, jest cała święta, jest służebnicą Pańską, doskonale pełniącą wolę Bożą. Trzeba i nam zachwycić się Jej niewinnością, czystością, od grzechu wolnością, trzeba zachwycić się Niepokalanym Poczęciem, trzeba nam za tym wzorem życia wolnego od grzechu i powierzonego we wszystkich swoich sprawach Bogu iść, tęsknić, naśladować – powiedział duchowny.

W wydarzeniu oprócz franciszkanów, cystersów i wiernych świeckich uczestniczyło także Rycerstwo Niepokalanej ze swoim sztandarem. Mszy św. towarzyszył chór cecyliański bazyliki, który posługuje już blisko 100 lat.

2021-12-09 13:44

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zadzwonił do rodziny zastępczej

2022-01-25 15:01

[ TEMATY ]

rodzina

Franciszek

PAP

Franciszek zadzwonił do włoskiej rodziny zastępczej wychowującej dwoje niepełnosprawnych dzieci i podziękował za okazane przez nich serce. „Miałam wrażenie, że rozmawiam z przyjacielem. Chciał poznać bliżej historie naszych dzieci” – wyznaje Caterina, która długo nie mogła uwierzyć, że słyszy w słuchawce głos Papieża.

Ojciec Święty poznał historię tej rodziny dzięki ich przyjaciołom, którzy też mają niepełnosprawne dzieci. Byli oni ostatnio na audiencji w Watykanie, podczas której wręczyli Papieżowi list od Cateriny, Bruno i ich dzieci, opisujący realia ich życia. Napisali Franciszkowi m.in. o tym, że przysposobiona córeczka nie chodzi i nie mówi, ale dzięki wszczepieniu specjalnej protezy słucha muzyki, którą kocha i może usłyszeć głosy swych bliskich. Pisali też o dwóch naturalnych synach, z których jeden choruje na autyzm, i o jego ogromnej wierze. Do listu dołączyli zdjęcie, na którym widać jak całą rodziną oglądają w telewizji Anioł Pański z Franciszkiem. Caterina, wyznała agencji Ansa, że choć dołączyła do listu numer telefonu, to nie spodziewała się, że Papież do niej zadzwoni.

CZYTAJ DALEJ

Abp Budzik: Nie możemy milczeć, gdy pokój na Ukrainie jest zagrożony

2022-01-25 09:16

[ TEMATY ]

abp Stanisław Budzik

Karol Porwich/Niedziela

- Dzielimy niepokój i zatroskanie Ukraińców, solidaryzujemy się z ich gotowością do obrony swoich granic, niepodległości oraz prawa do stanowienia o własnym losie - mówi abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski odnosząc się do Słowa biskupów polskich i ukraińskich informuje, że 26 stycznia w dniu modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie, wznoszone będą modlitwy w tej intencji we wszystkich kościołach archidiecezji.

Marcin Przeciszewski (KAI): Biskupi polscy i ukraińscy opublikowali wczoraj wspólny apel o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, który jest zagrożony. Dlaczego apel ten jest tak ważny i potrzebny?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Bóg da nam odwagę zmierzania ku jedności

„Daj nam, Panie, odwagę przemiany naszych dróg, nawrócenia, pójścia za Twoją wolą, a nie za tym, co jest dla nas sprzyjające; do pójścia naprzód razem, ku Tobie, który wraz z Twoim Duchem chcesz uczynić nas jednością” – powiedział papież Franciszek podczas nieszporów święta Nawrócenia św. Pawła. Były one sprawowane wspólnie z przedstawicielami innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w bazylice św. Pawła za Murami na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Ojciec Święty rozpoczął swoją homilię od podziękowań dla delegatów ekumenicznych. Zauważył, że dzisiaj w tej drodze podzielonych wciąż chrześcijan prowadzi przykład Magów. Ich trasa ma trzy etapy: zaczyna się na Wschodzie, przechodzi przez Jerozolimę i wreszcie osiąga Betlejem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję