Reklama

Polska

Naród to rodzina rodzin

28 października 1937 r. kard. August Hlond mianował ks. Stefana Wyszyńskiego członkiem Rady Społecznej przy Prymasie Polski. Kluczową rolę w kształtowaniu społeczeństwa od wieków pełniła i będzie pełnić rodzina. W roku beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego warto wydobyć na światło dzienne kilka jego myśli, które wiążą rodzinę z narodem.

[ TEMATY ]

rodzina

kard. August Hlond

bł. kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Zagadnienia związane z tematem rodziny są niczym kopalnia dostarczająca wiedzy o aktualnym stanie społeczeństwa. Liczne badania pedagogów, psychologów i socjologów – bezpośrednio lub pośrednio – dowodzą temu, że stan rodziny istotnie przekłada się na stan narodu i ojczyzny. Stąd tak ważne jest, aby rodzina była tworzona na silnych i trwałych fundamentach, ponieważ jej los ma wpływ na dzieje narodu. Kardynał Stefan Wyszyński w jednym ze swoich przemówień powiedział, że:

„Bez rodziny nie ma narodu, tak jak bez narodu trudno sobie wyobrazić zdrowe, porządne państwo. W rodzinie rodzi się naród i wychowuje się poczucie ładu społecznego. Ale wszystkie rodziny tworzą rodzinę rodzin – Naród!” (Częstochowa, 3 czerwca 1978 r.).

Reklama

Na kartach historii Polski zapisało się wiele tragicznych wydarzeń, wojen i walk o niepodległość. I chociaż dzisiaj łatwo jest uczyć się historii z pięknie ilustrowanych podręczników to jednak niezwykle trudno jest stawać częścią tej historii. Wiedziały o tym polskie rodziny, które starały się dochować wierności ojczyźnie i tego samego uczyły przyszłe pokolenia. Prymas Wyszyński doskonale wiedział o tym, że ocalenie polskości jest możliwe tylko dzięki wierze, kulturze i tradycjom zachowanym w domach rodzinnych:

„Rodzina polska była twierdzą wiary i polskości, była skarbcem kultury chrześcijańskiej w najcięższych okresach niewoli i prześladowania. Dlatego od tysiąca lat – mimo straszliwych prób i doświadczeń, których nie szczędziły nam dzieje – przetrwaliśmy, ostaliśmy się i jesteśmy Narodem katolickim. Dzisiaj też w rodzinie musi być przechowana wiara i chrześcijańska kultura Narodu, która tak boleśnie znika z naszego życia publicznego” (Gniezno, 15 sierpnia 1978 r.).

Rodzina jest niewątpliwie jednym z filarów narodu. W rodzinie ustrzeżono świętego depozytu wiary i polskości. Nasza przyszłość zależy teraz od kolejnych pokoleń rodzin, ponieważ „już dzisiaj zależy od polskiej młodzieży następne tysiąc lat”. Zatroskanie kard. Stefana Wyszyńskiego o rodziny skupiało się również na biologicznym wymiarze trwałości narodu polskiego:

Reklama

„Pamiętajmy, że jak długo w kołyskach będą płakały dzieci polskich matek, jak długo będą do nich zwracały swoje ufne oczy i serca, dotąd możemy być spokojni o przyszłość naszego narodu. Naród to rodzina rodzin” (Wambierzyce, 17 sierpnia 1980 r.).

Nauczanie kard. Stefana Wyszyńskiego o rodzinie w wymiarze narodowym ukazuje potrzebę wrażliwości na rolę jaką odgrywa ona w życiu społecznym. Trwałość narodu zależy od trwałości rodzin, a trwałość rodzin od przyszłych pokoleń. W wymiarze duchowym wystarczy tylko i aż tyle, aby – powtarzając za św. Janem Pawłem II – „rodzina była Bogiem silna”.

2021-10-28 20:19

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fundacja Życie i Rodzina dla KAI: posłowie powinni rozpatrywać obywatelskie projekty

[ TEMATY ]

rodzina

Artur Stelmasiak

Po to mamy posłów i zagwarantowaną w prawie możliwość złożenia inicjatywy obywatelskiej, żeby móc w takim trybie działać. My to zrobiliśmy, inicjatywę poparło 830 tys. Polaków. Mamy nadzieję, że posłowie staną na wysokości zadania - powiedział KAI Jacek Januszewski z Fundacji Życie i Rodzina, odnosząc się do planowanego na dziś posiedzenia sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, która ponownie nie planuje zająć się projektem "Zatrzymaj aborcję".

- Dzisiaj na pewno nie będzie procedowany, bo mamy harmonogram prac, a w nim nie ma akurat tego projektu - usłyszała KAI w sekretariacie komisji. O godz. 15.30 rozpatrywany ma być tylko rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo na Jasnej Górze o współczesnych pokusach bałwochwalstwa

2022-01-16 13:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Jasna Góra/Facebook

O współczesnych pokusach bałwochwalstwa mówił na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Wskazał, że dziś człowiekowi wmawia się, że na świecie żyje za dużo ludzi zaś zwierzęta mają te same prawa co człowiek. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w uroczystość patriarchy Zakonu Paulinów św. Pawła Pustelnika.

Na początku Mszy św. o. Samuel Pacholski przeor Jasnej Góry podkreślił, że uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika, obchodzona we wszystkich paulińskich klasztorach w niedzielę po 15 stycznia, to dzień radości dzielonej przez zakonników z wszystkimi współpracownikami, zarówno duchownymi, jak i świeckimi, wiernymi objętymi paulińską troską duszpasterską i ewangelizacyjną.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: każdy akt antysemityzmu jest zarazem aktem antychrześcijaństwa

2022-01-17 19:52

[ TEMATY ]

Dzień Judaizmu

bp Damian Muskus

judaizm

Magdalna Miła

Przemoc, czy to fizyczna, czy słowna, nie jest językiem dzieci Bożych – mówił bp Damian Muskus OFM podczas odbywającego się online spotkania z okazji Dnia Judaizmu. - Każdy akt antysemityzmu jest zarazem aktem antychrześcijaństwa, bo podcina święte korzenie, z których wyrastamy – podkreślił.

W spotkaniu, które odbyło się na platformie Zoom, uczestniczyli m.in. Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, rabini Boaz Pash i Avi Baumol, Olga Adamowska oraz bp Robert Chrząszcz, ks. prof. Łukasz Kamykowski, przewodniczącego Rady Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej, a także dr Joanna Barcik, filozof.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję