Reklama

Niedziela Częstochowska

Nowy sztandar na 100-lecie. Jubileusz „Samochodówki”

W Miejskim Domu Kultury odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia Zespołu Szkół Samochodowych w Częstochowie, podczas której placówka otrzymała nowy sztandar.

[ TEMATY ]

Częstochowa

jubileusz

Zespół Szkół Samochodowych

100 lat szkoły

Maciej Orman/Niedziela

Dyrektor Jacek Grzegorzewski przekazuje sztandar pocztowi

Dyrektor Jacek Grzegorzewski przekazuje sztandar pocztowi

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego przez Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani” pod dyr. s. Marii Bujalskiej ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza.

Historię szkoły przypomniał w skrócie jej dyrektor Jacek Grzegorzewski. Jak zauważył, mimo licznych zmian siedzib i nazw kadrze pedagogicznej przyświecała myśl ojca szkolnictwa zawodowego, pisarza i filozofa Stanisława Staszica: „Dobre wychowanie dzieci jest najważniejszą sprawą kraju, gdyż od niego zależy człowieka wartość, obywatela użyteczność, ludów szczęśliwość, ukształtowanie i zacność rodzaju ludzkiego”. – Dziś wyrażamy wdzięczność i cześć twórcom szkoły, nauczycielom i pracownikom, którzy w ciągu minionych 100 lat kształtowali ludzi światłych i użytecznych dla społeczeństwa i narodu – powiedział dyrektor. Podkreślił również, że absolwentami szkoły są ludzie bardzo różnorodni, specjaliści różny dziedzin i profesji, którzy świadczą dobitnie o jakości nauczania i wychowania w pracy nauczycieli Zespołu Szkół Samochodowych.

Reklama

Jacek Grzegorzewski przypomniał za Cyprianem Kamilem Norwidem, że „przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”. Zwrócił uwagę, że według Norwida „każde pokolenie jest kolejnym etapem kontynuacji myśli i czynów poprzedników”. – Dziękujemy więc dziś wszystkim tym, którzy kontynuują edukacyjną sztafetę łączącą czasy przeszłe z dzisiejszymi, czego widomym znakiem jest sztandar, który dzisiaj będzie przekazany szkole. Dziękujemy nauczycielom i pracownikom szkoły za ich pracę, pasję i zaangażowanie w działania dla dobra uczniów – powiedział dyrektor.

Podkreślił, że Zespół Szkół Samochodowych aktywnie współpracuje na arenie międzynarodowej m.in. przez uczestnictwo w europejskich funduszach edukacyjnych i wymianach młodzieżowych. Wskazał, że placówka jest sukcesywnie modernizowana.

– Pragnę wyrazić nadzieję, że dzisiejsze spotkanie w 100. rocznicę powstania szkoły otworzy nową pozytywną perspektywę i nowy rozdział w jej historii – podsumował Grzegorzewski.

Reklama

Po przedstawieniu przez uczniów historii sztandarów przedstawiciele rady rodziców wręczyli nowy sztandar dyrektorowi, a ten przekazał go pocztowi sztandarowemu. Sztandar został poświęcony 7 października podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, która zainaugurowała obchody jubileuszu szkoły.

– Przyjmując ten sztandar, przyrzekamy otaczać go czcią, dbać o to, by właściwym postępowaniem i rzetelną nauką pracować na dobre imię szkoły, naszego miasta i naszej ojczyzny – odpowiedzieli uczniowie.

Prostokątny sztandar został wykonany z tkaniny haftowanej, ręcznie obszytej srebrną taśmą i srebrnymi frędzlami. Na awersie, na biało-czerwonym tle znajduje się godło Rzeczpospolitej Polskiej – orzeł w koronie haftowany srebrnymi nićmi, a korona, dziób i szpony haftowane złotymi nićmi. Widnieje tam również napis: „Nauką i pracą służymy ojczyźnie”. Rewers jest koloru białego, a w jego centralnej części umieszczono logo i nazwę szkoły wyhaftowaną niebieskimi nićmi.

Uczestnikom uroczystości zaprezentowano również film, który powstał na podstawie archiwalnych kronik szkolnych.

Szkoła powstała w 1921 r. jako Szkoła Rzemiosł Różnych. Kilkakrotnie zmieniała nazwy i siedziby. Mieściła się przy ul. Garncarskiej, Jasnogórskiej, Targowej i Sobieskiego. Od lat 70. XX wieku mieści się przy ul. św. Augustyna. Do 2019 r. funkcjonowała jako Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych. Od dwóch lat jest to Zespół Szkół Samochodowych.

2021-10-22 16:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: pokora uwalnia od dwuznaczności i szukania własnych celów

– Postawa pokory bywa daleko od wielu przejawów współczesnej umysłowości. Często lubimy być zafascynowani pozorną wielkością – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wieczorem 3 marca przewodniczył Mszy św. w kościele św. Zygmunta w Częstochowie. Eucharystia celebrowana była w ramach modlitwy w kościołach stacyjnych Wielkiego Postu.

– W świątyni znajduje się obraz św. Józefa z 1901 r. namalowany przez s. Paulę, nazaretankę. Za wstawiennictwem św. Józefa polecamy Bogu wszystkie nasze trudne sprawy – mówił na początku Mszy św. ks. Jacek Marciniec, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podczas Mszy św. w Atenach: doświadczenie pustyni i nawrócenie, to wyjście poza schematy

2021-12-05 16:50

[ TEMATY ]

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP

O tym, że adwentowe zaproszenie do nawrócenia i do spotkania z Bogiem na pustyni życia, to przede wszystkim zachęta do wychodzenia poza dotychczasowe schematy wiary i własnych możliwości, mówił papież Franciszek w niedzielnej homilii. Msza św., której przewodniczył w Megaron Concert Hall w Atenach, to centralny punkt jego wizyty apostolskiej w Grecji.

Swoją refleksję Ojciec Święty oparł na Ewangelii z dnia, zachęcając wiernych do odniesienia do siebie samych zarówno zaproszenia do spotkania Boga w doświadczeniu pustyni, jak też do osobistego nawrócenia.

CZYTAJ DALEJ

Podsumowanie wizyty papieża Franciszka w Grecji

2021-12-06 14:32

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP/EPA/THANASSIS STAVRAKIS / POOL

Papież Franciszek zakończył dziś trzydniową wizytę w Grecji. W dniach 4-6 grudnia odwiedził stołeczne Ateny oraz wyspę Lesbos. Jego przemówienia skupione były wokół tematyki migracyjnej, rozumienia demokracji, jedności chrześcijan oraz umocnienia niewielkiej miejscowej wspólnoty katolickiej.

Migranci: przezwyciężajmy obojętność

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję