Reklama

Kościół

Europejscy kapucyni o swojej przyszłości - na Jasnej Górze rozpoczęło się spotkanie przełożonych

O tym jak na nowo głosić, że Bóg ma Dobrą Nowinę także dla współczesnego człowieka, jak mierzyć się z brakiem powołań, sekularyzacją czy laicyzacją rozmawiają na Jasnej Górze Bracia Mniejsi Kapucyni.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Europa

kapucyni

Jasna Góra/Facebook

Z udziałem 90 zakonników z Europy, ale także z Turcji i Libanu trwa spotkanie przełożonych zakonu. Pięciodniowe spotkanie jest czasem rozeznawania dalszej drogi do służby Bogu i rozwoju kapucyńskiej misji wobec nowych wyzwań.

Zakonnicy podejmują refleksję nad metodami rozwijania wspólnoty, współpracy międzynarodowej, zaangażowania i solidarności między braćmi z różnych rejonów.

W spotkaniu uczestniczą przełożeni z całej Europy. Są kapucyńscy przedstawiciele z delegatur i prowincji, ministrowie, kustosze.

Podziel się cytatem

- Sytuacja jest trudna, liczba naszych zakonników w Zachodniej Europie się zmniejsza. W naszej części, w Europie Środkowo-Wschodniej, jeszcze powołania są, więc jeszcze zmian tak nie widać, ale już we Francji, czy w Hiszpanii, a szczególnie w Belgii, Irlandii, Anglii sytuacja zmienia się diametralnie. Dlatego potrzebujemy refleksji o naszej obecności, na temat tego jak zachować nasz charyzmat franciszkański, ewangeliczny w Europie, jak nieść go ludziom - wyjaśniał br. Piotr Stasiński, radny generalny zakonu.

Reklama

Zauważył, że choć w niektórych zakątkach Europy Zachodniej kapucyńskie życie zamiera, to zakon liczebnie rośnie. - Całe Południe świata, począwszy od Ameryki Południowej przez Afrykę i Azję jest bogate w nowe powołania. Jest ich wiele, np. w Indonezji, teraz Wietnamczycy zgłaszają się do zakonów. W Indiach dynamicznie rozwija się życie kapucyńskie - wskazał radny generalny zakonu.

- Jesteśmy tutaj, aby wsłuchiwać się w głos Ducha Świętego. Wierzymy, że to właśnie Matka Boża prowadzi nas do Syna. Chcemy wsłuchiwać się w to, co Pan Bóg dziś pragnie przekazać kapucynom w całej Europie - mówił br. Paweł Teperski, dyrektor Biura Komunikacji Kurii Generalnej w Rzymie.

Jak wskazywał podczas spotkania poruszanych jest wiele tematów. Na pewno głównym jest kryzys powołań, ale również ogólna sytuacja Kościoła w Europie. - Chcemy mówić o rzeczywistości Kościoła, przecież my jako zakonnicy jesteśmy jego częścią. Dla nas zawsze odpowiedzią jest przylgnięcie do Jezusa i nasze nawrócenie. W pewnym sensie tego również tutaj chcemy szukać, a głęboko wierzymy, że jeżeli Kościół w Europie przeżywa kryzys, to też dlatego, że ludzie się w tym pogubili - zauważył br. Paweł Teperski.

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów należy do wielkiej rodziny franciszkańskiej, której założycielem jest św. Franciszek z Asyżu.

Zakonnicy swoją duchowość kapucyńską określają jednym zdaniem: „Pomiędzy celą a miastem, pomiędzy ciszą a hałasem ulicy”.

Podziel się cytatem

Reklama

Wciąż pozostają jednym z największych i najbardziej rozpowszechnionych zakonów Kościoła katolickiego.

Obrady zakończą się w sobotę, 16 października. Wśród zaproszonych gości m.in. czeski teolog ks. prof. Tomáš Halík.

2021-10-12 16:54

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska zachęca Europę do duchowego zmartwychwstania

Niedziela świdnicka 15/2016, str. 3, 8

[ TEMATY ]

Europa

xdm

Bp Ignacy Dec

Bp Ignacy Dec

Tegoroczne święta wielkanocne obchodzone w roku 1050. rocznicy przyjęcia chrztu przez nasz naród są dla nas wezwaniem, aby przez wierność tradycjom chrześcijańskim przyczynić się do duchowego zmartwychwstania Europy i całego świata – podkreślał bp Ignacy Dec. Biskup Świdnicki przewodniczył Mszy św. rezurekcyjnej w katedrze świdnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu Niemcy rozpoczęli akcję pacyfikacyjno-deportacyjną na Zamojszczyźnie

2022-11-27 08:44

[ TEMATY ]

II wojna światowa

wysiedlenie Zamojszczyzny

Ze zbiorów Muzeum Zamojskiego

Wysiedlenie ludności Zamojszczyzny w latach 1942-43

Wysiedlenie ludności Zamojszczyzny w latach 1942-43

80 lat temu, w nocy z 27 na 28 listopada 1942 r., oddziały policji i SS otoczyły Skierbieszów i inne wsie. Rozpoczęła się pierwsza faza akcji pacyfikacyjno-deportacyjnej na Zamojszczyźnie. Do lata 1943 r. wysiedlono 110 tys. Polaków. Tysiące zamordowano. Ponad 4,4 tys. dzieci poddano germanizacji i wysłano do Rzeszy.

Zbrodnicza koncepcja poszerzenia tzw. przestrzeni życiowej (Lebensraum) Niemiec o tereny zdobyte w militarnych podbojach na Wschodzie pojawiła się już XIX wieku, jednak jej realizacja była możliwa po agresji na Polskę 1 września 1939 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję