Reklama

Niemcy

Bp Meier: świat potrzebuje stabilnych Niemiec

Niemcy jak najszybciej muszą sformować nowy rząd, aby stawić czoła najpilniejszym wyzwaniom i zapewnić stabilność na arenie międzynarodowej. Zwraca na to uwagę bp Bertram Meier z Augsburga. W rozmowie z Radiem Watykańskim wskazuje też na priorytety, którymi powinien się kierować nowy gabinet: szacunek dla życia, ochrona wspólnego domu, troska o ubogich.

[ TEMATY ]

rząd

Niemcy

Bp Meier zauważa, że „choć Niemcy pod względem terytorialnym są małym krajem, to jednak jest to kraj uprzemysłowiony, spoczywa na nas wielka odpowiedzialność i słucha nas cały świat. To co dzieje się w Niemczech, ma również konsekwencje dla całego świata” – dodaje ordynariusz Augsburga.

„Nie jestem politykiem, ale myślę, że wiele oczu jest zwróconych na nasz kraj. Teraz my Niemcy musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zachować stabilność. Według mnie, jeśli Niemcy będą kruche, jeśli przedłużać się będą działania polityków, jeśli będzie potrzeba miesięcy na sformowanie nowego rządu, to nie będzie to dobry sygnał dla świata, dla stosunków międzynarodowych. Bo oczywiście my Niemcy nie zawsze jesteśmy przyjaciółmi wszystkich. Niektórzy zarzucają nam, że patrzymy na innych z góry. Jednakże jesteśmy podziwiani za naszą precyzję, za pozytywne ambicje, za zdolności organizacyjne. Zawsze to powtarzam, że my Niemcy jesteśmy lepsi w organizacji, ale na przykład Włosi są lepsi w improwizacji. Zawsze potrzebujemy planów. Tymczasem w kryzysie trudno o plany, trzeba reagować, musimy być bardziej kreatywni“ – zaznaczył niemiecki biskup.

Bp Meier podkreślił, że jednym z głównych priorytetów nowego rządu musi być troska o ubogich. Inaczej grożą nam nie tylko napięcia, ale i rozłamy w społeczeństwie. Tym bardziej, że nasza niemiecka mentalność nie jest inkluzywna „et et” lecz wykluczająca: „aut aut”. Jesteśmy rygorystami – przyznaje ordynariusz Augsburga.

2021-09-30 16:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koniec strategii doganiania

Niedziela Ogólnopolska 4/2013, str. 30-31

[ TEMATY ]

polityka

rząd

DOMINIK RÓŻAŃSKI

WIESŁAWA LEWANDOWSKA: - Na samym początku stycznia w Sejmie miała się odbyć debata na temat ratyfikacji przez Polskę tzw. traktatu fiskalnego, którą - jak ogłaszały media - PiS zamierzał bojkotować... Dlaczego?

CZYTAJ DALEJ

Świętość na wyciągnięcie ręki

2022-11-22 14:16

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: Polacy ratujący Żydów są naszymi narodowymi bohaterami

2022-12-04 08:37

[ TEMATY ]

prezydent

II wojna światowa

Andrzej Duda

prezydent.pl

Polacy ratujący Żydów podczas okupacji są naszymi narodowymi bohaterami na równi z obrońcami RP i żołnierzami AK - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 80. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom.

"Przed 80 laty, 4 grudnia 1942 roku, powołano Radę Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj. Działając w konspiracji, w imieniu Polskiego Państwa Podziemnego i władz Rzeczypospolitej na uchodźstwie, tworzyła ona ramy instytucjonalne dla spontanicznej i oddolnej akcji ratowania Żydów, śmiertelnie zagrożonych przez Holocaust, który zgotowali im Niemcy" - napisał prezydent Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję